Wakacje w Europie – nasze propozycje!

Całkiem niedawno przedstawialiśmy Wam propozycje kierunków, które warto obrać decydując się na spędzenie wakacji w Polsce. Dziś kontynuujemy ten cykl, jednak skupimy się miejscach, które warto odwiedzić w pozostałych, europejskich państwach. Być może niektóre z nich mieliście już okazję zwiedzić. Odwiedzenie innych może być dla Was natomiast całkiem ciekawym doświadczeniem!

Gdzie w Europie warto spędzić wakacje?

Europa to ogromny kontynent, na którym mamy sporo niesamowitych miejsc do odwiedzenia. Mam tu na myśli zarówno te kanoniczne, które warto zobaczyć w życiu choć raz (chociażby ze względu na wartość historyczną), jak i mniej oczywiste. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi ze względu na to, że dość chętnie wybierają je turyści. Powiemy sobie jakie miejsca warto w nich odwiedzić i jakie zabytki zobaczyć.

Do poszczególnych celów podróży można dostać się samochodem, ale oczywiście o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zabookowanie lotu i wypożyczenie samochodu na miejscu – dzięki temu w wygodny sposób będziemy przemieszczać się między poszczególnymi miejscówkami. Na obszarach miejskich ciekawym rozwiązaniem może być wypożyczenie skuterów, rowerów lub hulajnóg elektrycznych – ułatwią one przemieszczanie się w korkach.

Czytaj też: Jak wybrać lodówkę turystyczną?

Anglia – Londyn, Stonehenge

Decydując się na wakacyjny wypad do Anglii warto skupić się przede wszystkim na zwiedzaniu Londynu. W tym niezwykle wiekowym oraz pełnym niesamowitych zabytków mieście jest naprawdę sporo do zobaczenia! Do głównych atrakcji Londynu, które warto zobaczyć warto zaliczyć takie miejsca, jak Tower of London, zegar Big Ben wraz z gmachem Parlamentu, symboliczny wręcz most Tower Bridge czy Pałac Buckingam. Na uwagę zasługują także Katedra Świętego Pawła oraz Opactwo Westminsterskie. Warto wygospodarować sobie na zwiedzanie Londynu kilka dobrych dni. Jeśli natomiast będziemy chcieli wyskoczyć też w inne ciekawe miejsca na mapie Anglii, to warto zobaczyć chociażby Katedrę Kanterberyjską czy Stonehenge.

Francja – Paryż, Monako, Mont Saint Michel

Jeśli Francja, to koniecznie Paryż! To piękne miasto, które uznaje się za stolicę zakochanych. Trudno odmówić mu niesamowitego uroku. Znajdziemy w nim wiele ciekawych i urokliwych miejsc do zwiedzenia. Najbardziej kanoniczne to Wieża Eiffla, Muzeum w Luwrze, Katedra Notre-Dame (która obecnie jest odbudowywana po poważnym pożarze sprzed kilku lat), Łuk Triumfalny czy Pałac Elizejski. Niemniej okazałymi miejscami, które warto zobaczyć są Bazylika Sacré-Cœur, Moulin Rouge, Sainte-Chapelle czy budynki Sorbony. Jeśli zamierzacie zwiedzić nieco większy fragment kraju, to warto odwiedzić takie miasta, jak Lyon, Marsylia, Awinion, czy znajdujące się na północy Mont Saint Michel – niezwykłe sanktuarium na wyspie pływowej połączone z kontynentem groblą o długości 1800 metrów. Nie możecie też odpuścić wizyty w Monako.

Włochy – Rzym, Wenecja, Mediolan

Włochy! Słoneczne Włochy – jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wypraw Polaków. Decydując się na kilku- bądź kilkunastodniowy pobyt na Półwyspie Apenińskim warto na swojej mapie zaznaczyć kilka ważnych miejsc. Oczywiście w pierwszej kolejności warto udać się do Rzymu, ponieważ jest w nim całkiem sporo do zobaczenia. Zwiedzanie warto zacząć od zabytków-ikon – Koloseum, Schodów Hiszpańskich, Panteonu, Circus Maximus czy Fontanny di Trevi. Obowiązkowym miejscem wizyty jest także Watykan. Miłośnicy kultury starożytnej z pewnością będą chcieli odwiedzić także Via Appia, Zamek Świętego Anioła, Forum Romanum, Pole Marsowe czy rzymskie katakumby. Zwiedzanie samego Rzymu warto więc rozłożyć na kilka dobrych dni. Podczas dłuższego wypadu do Włoch warto również odwiedzić urokliwą Florencję (ze zjawiskową Katedrą Santa Maria del Fiore), Wenecję, Pizę oraz Mediolan. To ostatnie miasto to światowa stolica mody oraz miejsce, w którym można zobaczyć zabytki takie, jak Katedra Mediolańska, Galeria Wiktora Emmanuela czy kompleks wieżowców Bosco Verticale z rosnącymi na nich ponad 900 drzewami!

Czechy – Praga

Praga to jedno z najbliższych Polsce miejsc. Do tego miasta można wybrać się nawet na weekend samochodem! Jest w nim całkiem sporo do zobaczenia. Wystarczy wspomnieć chociażby o tak charakterystycznych miejscach, jak Hradczany ze słynną Złotą Uliczką, Stare Miasto z Ratuszem Staromiejskim, Ratusz Nowomiejski, Most Karola czy Miejski Dom Reprezentacyjny. Podczas wycieczki po Pradze warto zobaczyć także Teatr Narodowy czy Bramę Prochową. Stolica Czech kusi turystów urokliwymi parkami czy też sympatycznymi kawiarenkami. Z pewnością, gdy zagościmy w niej raz, będziemy chcieli co jakiś czas tutaj wracać!

Chorwacja – Dubrovnik

Chorwacja to piękny kraj nad Morzem Adriatyckim. Charakteryzują go niesamowite, malownicze krajobrazy oraz przepiękne plaże. Będąc w Chorwacji nie można jednak pominąć jednego, niesamowitego miejsca na mapie tego regionu. Oczywiście mowa o Dubrovniku. Miasto słynie z zabytków oraz niesamowitej architektury. Wystarczy wspomnieć o licznych bramach i basztach oraz miejscach takich, jak Pałac Sponza, Pałac Rektorów, fort Revelin, fort Lovrijenac, ulica Stradun czy liczne zabytki sakralne (jak kościół św. Zbawiciela czy Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Dubrovnik to także ciekawe plaże oraz bardzo bogate życie nocne. W tym mieście zdecydowanie można się zakochać!

Hiszpania – Majorka, Madryt, Barcelona

Hiszpania kojarzy się nam ze słonecznymi wakacjami, ale i z ciekawymi zabytkami. Trudno się jednak temu dziwić. Najbardziej obleganym kierunkiem, jeśli chodzi o ów południowoeuropejski kraj jest malownicza Majorka. Jest to wyspa pełna plaż i atrakcji turystycznych, na której można spędzić czas zarówno na „plażingu” jak i prowadząc bardziej aktywną turystykę. Hiszpania kontynentalna to z kolei naprawdę malownicze miasta pełne zabytków. Wystarczy wspomnieć o Madrycie. Stolica to m.in. liczne reprezentacyjne place, jak Puerta del Sol, Plaza de España, Plaza Mayor czy Plaza de Cibeles. Nie brakuje w niej ciekawych architektonicznie budowli – trzeba wspomnieć o Palacio Real, La Almudena, Puerta de Alcalá, Biblioteca Nacional, Metrópolis, Teatr Królewski czy Pałac Komunikacji. Nie mniej obfita w ciekawe do zwiedzenia miejsca jest katalońska Barcelona. Mamy tu słynny plac Plaza España, liczne budynki sakralne (Sagrada Família, Cripta de la Colonia Güell, Sagrat Cor, Bazylika Santa Maria del Mar czy Katedra Świętej Eulalii) oraz zabytki jak Szpital św. Pawła, Castell dels Tres Dragons, Observatori Fabra oraz Palau Reial Major. Hiszpania to kraj, na którego zwiedzanie warto poświęcić naprawdę sporo czasu!

Grecja – Ateny, Olimp, Santorini

Grecja to kolejne w naszym zestawieniu, niezwykle atrakcyjne ze względów turystycznych miejsce. I tutaj mamy do czynienia z bardzo popularnymi letniskami nastawionymi na spędzanie czasu na plaży. Nie oznacza to jednak, że Grecja nie jest ciekawym miejscem dla osób żądnych zwiedzania. Wytrwali fani górskich wędrówek mogą wybrać się w rejon góry Olimp, gdzie będą mogli podziwiać niesamowite widoki. Jeśli jednak wolicie ubogacać się kulturą antyczną, to koniecznym przystankiem w Grecji będą Ateny. Można w nich zobaczyć niesamowity Akropol czy pozostałości po teatrach greckich – Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa. Niebywale cennym historycznie obiektem do zwiedzania jest również Agora Ateńska. Na uwagę zasługują również takie zabytki, jak Łuk Hadriana czy Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Jeśli natomiast zależy Wam na błogim relaksie w greckim klimacie – warto wybrać się na Santorini, gdzie za serce chwyta piękna zabudowa miejscowości takich, jak Oia, Akrotiri, Emporio, Faros, Fira, Ia, Kamari, Megalochori, Perisa czy Pirgos. Owa architektura wraz z niesamowitymi plażami sprawią, że swoje greckie wakacje zapamiętacie naprawdę na długo!

Niemcy – Berlin, Kolonia, Neuschwanstein

Niemcy – nasz zachodni sąsiad – to również kraj, w którym jest sporo do zobaczenia. Jednym z najważniejszych punktów podróży za zachodnią granicę Polski powinno być zwiedzanie Berlina. Mimo zniszczeń, które dotknęły miasto na skutek II Wojny Światowej mamy w nim sporo do obejrzenia. Wystarczy wspomnieć o zabytkach takich, jak Brama Brandenburska, Czerwony Ratusz, Bundestag, Reichstag, berlińska Katedra, Stara Galeria Narodowa czy Staatsoper Unter den Linden. Nie mniej ciekawym miastem na mapie Niemiec jest Kolonia. Wśród jej zabytków na uwagę zasługują Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, Kościół Świętego Kuniberta, Most Hohenzollernów, Ratusz czy pozostałości po obwarowaniach miejskich. Jeśli chcecie natomiast poczuć niesamowity, baśniowy wręcz klimat, to warto odwiedzić malowniczy zamek Neuschwanstein, który można zwiedzać praktycznie przez cały rok.

Czytaj też: Jak wybrać lodówkę turystyczną?

A jakie są Wasze ulubione miejsca do zwiedzania na mapie Europy?