Oto urządzenia smart, które ułatwią życie seniorom

Przyjęło się uważać, że osoby starsze nie potrzebują nowoczesnych technologii. Naszym zdaniem, nie można w ten sposób powiedzieć o wszystkich seniorach, bowiem spora część z nich chętnie przywitałaby w swoim domu urządzenia, które pomogą zaoszczędzić nieco czasu i uwolnią osoby starsze od kilku prac.

Urządzenia smart home dla seniora

Wiele osób starszych nie może przełamać się nawet do używania komputera czy smartfona. W tym samym czasie, coraz więcej osób ze starszych roczników nie dość, że przekonało się do nowoczesnych technologii, to jeszcze umie z nich czerpać pełnymi garściami. Gdzieś po drodze nawet sami zaczęli polecać smart-rozwiązania innym domownikom czy swoim rówieśnikom. Znam kilka takich osób, a pewnemu starszemu małżeństwu dobierałem nawet robota sprzątającego do domu.

Historia jest dość prosta. Państwo napisali do nas do redakcji maila z prośbą o poradę. Następnie rozmowa przeniosła się na wideoczata, z którymi moi rozmówcy świetnie sobie poradzili, a następnie przedstawiłem im opcje na które warto zwrócić szczególną uwagę. Pod koniec rozmowy dowiedziałem się, że gdyby wcześniej wiedzieli oni, skąd można czerpać informacje o rozwoju tego segmentu rynku, to na pewno w ich mieszkaniu znalazłoby się więcej inteligentnych sprzętów. Taka oto historia prosto z życia stoi za tym tekstem.

W kolejnych akapitach postaram się omówić możliwie jak najprostszym, wolnym od technicznych terminów, językiem najważniejsze urządzenia, które w mojej opinii dobrze sprawdzą się w domu czy mieszkaniu osoby starszej.

Inteligentne odkurzacze

Inteligentny odkurzacz składa się z dwóch części. Stacji ładującej, którą wpinamy do prądu i umieszczamy na podłodze, najlepiej z dala od jakichś ruchomych elementów, jak szuflady czy drzwi. Musi to być miejsce dobrze wyeksponowane, położone w takim miejscu, aby robot sprzątający miał do niego jak najłatwiejszy dostęp. Drugi moduł, to ruchomy odkurzacz. Zwykle jest on okrągły, ma wbudowany pojemnik na nieczystości i co kilka godzin czyści zaprogramowaną wcześniej strefę. Tą strefą może być na przykład jeden pokój, ale i całe mieszkanie.

W zależności od tego, na jaki sprzęt się zdecydujecie, urządzeniem będzie można zarządzać też z poziomu oprogramowania dostępnego do pobrania na smartfona. Nie jest to obowiązkowe, jednak znacząco ułatwia sprawę. Najtańsze modele nie oferują funkcji łączenia się z telefonem, a bazują na timerze, jednak opinie o tych urządzeniach nie zawsze są przychylne. Przyjmuje się, że w miarę sensowny inteligentny odkurzacz to wydatek 600 złotych i wzwyż. Z naszą listą polecanych inteligentnych odkurzaczy domowych można zapoznać się tutaj.

Inteligentne telewizory

Inteligentny telewizor niespecjalnie różni się w modelu działania od zwykłego. Kluczową innowacją jest obecność oprogramowania, dzięki któremu możemy podpiąć telewizor do internetu, aby z dużego ekranu oglądać na przykład filmy na YouTube, przeglądać Facebooka czy surfować po internecie. Jeśli korzystacie z serwisów VOD, jak choćby Netflixa czy HBO GO czy choćby darmowego TVP VOD, gdzie można znaleźć stare polskie seriale i filmy , inteligentny telewizor da Wam możliwość zobaczenia wybranych tytułów na dużym ekranie.

Coraz częściej można spotkać się z tym, że w pilocie do telewizora znajduje się przycisk Asystenta Google. Działa to w taki sposób, że po naciśnięciu pilota musimy powiedzieć na przykład „Uruchom YouTube” i telewizor automatycznie włącza tę funkcję. Można też w ten sposób wyszukiwać na przykład tytuły filmów czy ulubionych piosenek. Jeśli te są dostępne w sieci, to telewizor je dla Was znajdzie. Co ważne, sensowny Smart TV można kupić nawet za 1000-1200 złotych, czasem jeszcze taniej. Warto pamiętać o tym, aby telewizor był zgodny ze standardem DVB-T2. Dlaczego to takie ważne? Tego dowiecie się, klikając tutaj.

Inteligentne gniazdka elektryczne

Inteligentne gniazdko to w pewnym uproszczeniu jakby nakładka, którą wkładamy do kontaktu. Najprostsze urządzenia można kupić nawet za 40-50 złotych za sztukę. Uważam, że jest to ciekawa opcja dla oszczędnych, którzy chcieliby, aby w wybranych godzinach na przykład telewizor czy komputer nie pobierały prądu. Do właściwego korzystania z tego typu gadżetów zwykle niezbędny jest smartfon, ponieważ możemy włączać lub wyłączać prąd z poszczególnych gniazdek przez aplikację.

Co ważne, inteligentne gniazdka łączą się z internetem, więc na przykład jeśli zdarzy się, że zapomnieliście wyłączyć prąd, a przebywacie poza domem, to spokojnie można to zrobić ze swojego telefonu, który ma dostęp do sieci. Żeby zawsze wiedzieć, który kontakt w danej chwili wyłączacie lub włączacie, można zmienić ich nazewnictwo. Na przykład na „kuchnia-lodówka” czy „duży pokój TV”. Umiejętne korzystanie z inteligentnych gniazdek do prądu może w skali miesiąca zaowocować pewnymi oszczędnościami.

Dzwonki wideo

To dość znana technologia z którą często można zetknąć się na co bardziej nowoczesnych osiedlach. Jeśli nie wiecie, kto akurat stoi przed drzwiami i nie jesteście pewni czy chcecie tej osobie pokazać, że jesteście w domu, to wideo-dzwonek będzie świetnym rozwiązaniem. Zestaw składa się z dwóch elementów: modułu zewnętrznego (kamerka z przyciskiem dzwonka i mikrofonem), jaki umieszczamy przed drzwiami mieszkania lub domu oraz części wewnętrznej, z ekranem, gdzie widzimy postać stojącą za drzwiami.

Mankament jest taki, że zwykle montaż wymaga pomocy technika, jednak zdarza się, że w wybranych sklepach, gdzie kupujecie taki wideo-dzwonek, można też dokupić usługę montażu. Dla osób, które boją się o swoje bezpieczeństwo, jest to prosty w obsłudze, a zarazem prawdziwie pomocne akcesorium. Ostatecznie, gdy ktoś mówi, że przyszedł z przesyłką, nie zawsze to musi oznaczać, że tak jest w rzeczywistości, prawda?

Inteligentne oświetlenie

Zwykle pod pojęciem inteligentnych systemów oświetlenia rozumie się smart-żarówki. Nie jest to cała prawda, bowiem w wielu krajach można kupić profesjonalne systemy zarządzania światłem dla całego domu, jednak żeby nie komplikować, załóżmy, że faktycznie, kluczowym elementem są inteligentne żarówki. Mają one wbudowany moduł łączności bezprzewodowej WiFi i do zarządzania nimi potrzebujemy zarówno internetu, jak i smartfona z aplikacją.

Po wkręceniu żarówki, dodaniu jej w aplikacji – co naprawdę jest bardzo łatwe i powinno udać się niemal każdemu z Was – możemy z poziomu ekranu zarządzać światłem w pokoju lub w całym domu. Jeśli coś Was obudziło w nocy, a nie chcecie wstawać i chodzić po ciemku, wystarczy tylko włączyć światło w wybranym pokoju przez telefon i na spokojnie przyjrzeć się temu, co spowodowało hałas. Tak samo, gdy nie ma Was w domu, a nie wiecie, że okazja czyni złodzieja możecie na odległość, przez telefon włączyć światło na godzinę czy dwie, a później – również będąc z dala od domu – je wyłączyć.

To nie wszystko, ale od czegoś trzeba zacząć

W mojej opinii, te kilka rodzajów produktów, jakie wymieniłem, warto rozważyć jako swój pierwszy wybór. Nie kosztują one dużo. Inteligentna żarówka to około 40-60 złotych za sztukę, jeśli mowa o tych najtańszych, a zarazem sensownych propozycjach. Niewiele więcej kosztuje gniazdko. Droższa zabawa to oczywiście wideo-dzwonek oraz inteligentny odkurzacz, jednak użyteczność tych produktów także jest o wiele większa.

Na rynku inteligentnych akcesoriów dla osób starszych można też spotkać wyciągi domowe. Z czasem, gdy nogi coraz bardziej męczą się od ciągłego chodzenia po schodach, czasem po prostu lepiej jest usiąść na krześle, nacisnąć przycisk i wjechać sobie wygodnie na pierwsze piętro. W polskich realiach nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi, jednak zakładam, że dla seniorów mieszkających w domu, jest to całkiem ciekawy pomysł.

W kolejnym wpisie opowiemy Wam też o kamerach internetowych, a także doradzimy w wyborze możliwie najtańszego smartfona, który pozwoli cieszyć się z tych wszystkich inteligentnych rozwiązań. Wyjaśnimy różnice, a także opowiemy Wam o ciekawostkach ze świata smart home czy AGD, ponieważ ta branża bardzo szybko się zmienia. Wiele sprzętów tanieje, a intuicyjna i bezproblemowa obsługa, to w dzisiejszych czasach niemal standard.