PayPal – co to i po co nam on?

PayPal – to nazwa, na którą od czasu do czasu trafiamy przeglądając Internet. Słusznie kojarzy się nam ona z płatnościami bezgotówkowymi. Co warto wiedzieć na temat owej usługi? Kto odpowiada za jej sukces? Dlaczego jest taka popularna? Dziś zajmiemy się tym tematem!

Czym jest PayPal?

PayPal to system płatności internetowej, którego początki sięgają 1998 roku. Wtedy to Luke Nosek, Max Levchin oraz Peter Thiel założyli przedsiębiorstwo Confinity Inc. PayPal był jednym ze sztandarowych produktów tej firmy. Początkowo zakładał transferowanie pieniędzy za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wskutek wzrostu popularności rozwiązania postanowiono udostępnić je również użytkownikom komputerów w postaci strony internetowej.

Potężnym bodźcem wpływającym na dalszy rozwój PayPala było połączenie się przedsiębiorstwa Confinity Inc. z należącym do Elona Muska przedsiębiorstwem X.com. Z czasem potencjał nowego systemu płatności docenił eBay, który wykupił PayPala za 1,5 mld dolarów. Przez następne kilkanaście lat znaczenie PayPala rosło tak mocno, że w 2015 roku usługa została wydzielona z eBay’a. Wyceniono ją wtedy na 47,4 mld dolarów.

Dziś z PayPala można korzystać w przypadku większości najważniejszych sklepów internetowych oraz usług sieciowych. Standard płatności obecny jest w 190 krajach i umożliwia dokonywanie płatności w 25 walutach. Korzystają z niego zarówno przedsiębiorstwa, jak i użytkownicy indywidualni. Dla każdej z grup serwis przygotował oddzielną ofertę mającą spełniać wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Po co nam PayPal?

PayPal może służyć podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w sieci do odbierania płatności od klientów – za rozmaite sprzedawane towary, usługi, itp. Jest standardem płatności popularnym tak samo, jak Google Pay czy Apple Pay. Dla firm PayPal przygotował specjalne konto firmowe spełniające wymagania osób, które trudnią się zarabianiem pieniędzy w sieci. Możemy się spodziewać, że oferuje atrakcyjne prowizje i funkcje niezbędne dla przedsiębiorców.

PayPal jest przyjazny także dla klienta indywidualnego, który za pośrednictwem tej usługi płatniczej może kupować towary, opłacać subskrypcje oraz – na przykład – transferować środki do najbliższych lub znajomych (jeśli będziemy chcieli zrobić im prezent lub chociażby oddać jakąś część kwoty za pizzę. Brzmi rozsądnie, prawda? PayPal może więc być niesamowicie praktyczny oraz wygodny w obsłudze każdego dnia.

Korzystanie z PayPala jest dziecinnie proste. Musimy tylko założyć konto w usłudze i przypisać do niego nasz rachunek bankowy (jeśli będziemy chcieli na niego transferować środki). Jeśli natomiast naszym zamiarem będzie obracanie nimi wyłącznie w ramach PayPala – możemy na przykład doładować swój portfel w usłudze i zapłacić PayPalem za zakupy, za Netflixa czy za gry komputerowe. To takie wygodne!

Podsumowując…

PayPal zdefiniował płatności on-line na długo przed tym, gdy w sieci zadomowiły się takie standardy płatności, jak Apple Pay, Google Pay czy chociażby nasz rodzimy BLIK. Z amerykańskiego standardu można korzystać na całym świecie, w zupełnie różnych zastosowaniach. Co ciekawe, rozwiązanie jest cały czas rozwijane i niewykluczone, że 2023 rok przyniesie nam w jego przypadku kolejne kroki milowe pomocne jeśli chodzi o nadążenie za „młodszą” i bardziej popularną konkurencją.

Czytaj też: Jak sprawdzić swój klucz systemu Windows?