Ochrona dla smartfona – jakie etui wybrać dla naszego urządzenia?

Coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw nowych technologii i z możliwości, które dają nam na co dzień nowoczesne smartfony. Nierzadko na urządzenia tego typu wydajemy niemałe pieniądze. Chcielibyśmy więc by bezproblemowo i bezawaryjnie służyły nam jak najdłużej. Zabezpieczamy więc ich ekrany rozmaitymi szkłami hartowanymi. Nie powinniśmy jednak zapominać także o tym, że równie kruche bywają ich tylne panele (coraz częściej wykonane również ze szkła). Dlatego warto zdecydować się na zakup odpowiedniego etui. Dziś postanowiłem przejrzeć dla Was dostępne na rynku rozwiązania w tej kwestii. Postaram się także odpowiedzieć na pytanie – jak dopasować typ etui dla smartfona do naszego stylu życia bądź pracy. Gotowi? No to zaczynajmy!

Młodzieżowo? Nie ma problemu!

Młodzież chętnie korzysta ze smartfonów i chyba każdy przedstawiciel tego pokolenia chciałby, żeby jego urządzenie wyróżniało się z tłumu, jednocześnie nie wyglądając obciachowo. W takim przypadku, w kwestii doboru etui dobrze będzie postawić na dyskretny case. Popularne “plecki” do smartfonów dostępne są już w sprzedaży od kilku złotych (te jednolite, najprostsze). Często jednak w sieci trafiamy również na droższe, nieco wyższej jakości produkty personalizowane za pomocą wybranych nadruków. To świetny sposób na wyrażenie naszych pasji, zainteresowań czy upodobań. Warto nadmienić, że takie etui nie pogrubia zbytnio bryły naszego telefonu, co ważne jest dla użytkowników, dla których ważne jest to, by smartfon prezentował się elegancko i by podkreślona została jego smukła konstrukcja. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że taki typ etui ochroni plecki naszego urządzenia przed zarysowaniem w przypadku częstego odkładania go na biurko. Jeśli jednak doszłoby do dość spektakularnego upadku smartfona, to taka ochrona może być niewystarczająca.

Elegancja? Postaw na etui z klapką!

Dla osób, które chcą, by ich smartfon prezentował się elegancko, dobrym wyborem będą etui typu magnet, z klapką. W sprzedaży możemy znaleźć różne ich warianty – otwierane poziomo, bądź pionowo. Klapka chroni ekran naszego smartfona przed uszkodzeniami. Zazwyczaj także producent umieszcza na jej wewnętrznej powierzchni kieszonkę bądź kieszonki w których możemy przechowywać dokumenty i karty płatnicze. Czasem zdarza się też, że jakiś produkt wyposażony jest w specjalne okienko umożliwiające wygodny podgląd najważniejszych informacji (jak Clear Case od LG). Etui z klapką występują w sprzedaży w rozmaitych wariantach różniących się jakością wykonania. Te najtańsze wykończone są tworzywem sztucznym. Etui ze średniej półki cenowej wykonane są najczęściej z eko-skóry. Natomiast najdroższe modele od renomowanych producentów (kosztujące w okolicach 100 złotych) to już wykończenie za pomocą skóry naturalnej. Jak takie etui chroni nasz telefon? Jak już wspomniałem, sama klapka pozwala na uniknięcie zarysowania lub rozbicia ekranu (w zależności od tego jak duża będzie siła upadku urządzenia). Ponadto, stosunkowo spora grubość tylnej części takiego etui pozwala na skuteczną ochronę szkła aparatu naszego smartfona, które – jak doskonale wiecie – także jest bardzo narażone na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, czy zarysowania.

Do zadań specjalnych? Wyłącznie etui pancerne!

Etui pancerne, znane także jako armor case, jest rozwiązaniem dedykowanym tym osobom, które na co dzień pracują, bądź spędzają wolny czas w warunkach, w których bardzo łatwo o uszkodzenie smartfona. Dzięki solidnej budowie ochroni ono nasze urządzenie przed upadkami. Zazwyczaj takie etui bazuje na kilku warstwach tworzywa sztucznego. Możemy liczyć m.in. na wzmocnienie narożników naszego sprzętu, ochronę oczka aparatu (dzięki stosunkowo grubej powierzchni “plecków” oraz także ochronę ekranu. Zapytacie w jaki sposób? W przypadku pancernych etui często zdarza się, że specjalny rant z tworzywa wystaje około 3-4 mm ponad ekran. Muszę przyznać, że owo rozwiązanie często ratowało mojego smartfona w przypadkach, w których upadał ekranem do dołu. Dlatego właśnie sam najchętniej korzystam z rozmaitych armorów.

A może pancerny smartfon?

Jakiś czas temu testowałem dla Was pancernego smartfona od HAMMER – model Blade 2 Pro. Zastanawialiśmy się wtedy, czy zakup wzmocnionego urządzenia ma sens. Jeśli dla kogoś nie są ważne takie funkcje, jak częste aktualizacje czy możliwości fotograficzne, to jak najbardziej może pokusić się o taki zakup. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup urządzenia oferującego nam zwiększoną odporność na zachlapanie i zapylenie i wyposażenie go w pancerne etui. Efekt będzie zbliżony. Natomiast my będziemy mogli cieszyć się świetnie wyposażonym, multimedialnym urządzeniem.

Podsumowując…

Wiele zależy od tego w jaki sposób na co dzień eksploatujemy naszego smartfona. Jeśli nie mamy dużych wymagań i nie jest on narażony na pracę w ekstremalnych warunkach, to spokojnie możemy postawić na proste, gumowe plecki, lub etui z klapką. Jeśli jednak nasze urządzenie jest mocno narażone na rozmaite upadki i uszkodzenia, to najrozsądniej będzie postawić na pancerne etui, które w takich sytuacjach będzie chroniło je najbardziej i najskuteczniej. Wybór pozostawiam Wam. Jeśli natomiast macie jeszcze jakieś pytania związane z fizycznym zabezpieczeniem smartfona, to zapraszam Was do pozostawienia ich w komentarzach!