Nearby Share – jak z niego korzystać?

Nearby Share to bardzo przydatna funkcja sprzętu z Androidem, która umożliwia wygodne przesyłanie plików między różnymi urządzeniami korzystającymi z oprogramowania Google. Mam tu na myśli smartfony, tablety a nawet – Chromebooki. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Dlaczego jest świetne? Wyjaśniamy!

Czym jest Nearby Share?

Nearby Share to bardzo przydatna funkcja sprzętu z Androidem pozwalająca na błyskawiczny transfer danych (takich jak zdjęcia czy materiały wideo). Rozwiązanie wykorzystuje Bluetooth oraz Wi-Fi. Tworzona jest sieć Wi-Fi typu peer-to-peer za pomocą parowania Bluetooth, w celu ułatwienia przesyłania plików między urządzeniami. Jest to rozwiązanie doskonale działające nawet gdy obydwa smartfony (tablety, Chromebooki) pozostają w trybie offline.

Funkcja zagościła na naszych urządzeniach już jakiś czas temu. Co prawda większość z nas korzysta już na co dzień z chmur danych, jak OneDrive czy Dysk Google, jednak bardzo często zdarza się, że „na szybko” chcemy podesłać komuś zdjęcia bądź zabawny filmik. Dzięki Nearby Share przesyłanie plików o wadze nawet kilkuset megabajtów trwa zaledwie kilka sekund. To ogromne udogodnienie!

Aby skorzystać z Nearby Share wystarczy:

  • wybrać dany plik lub grupę plików,
  • tapnąć symbol udostępniania,
  • wybrać Udostępnianie w pobliżu,
  • w drugim urządzeniu musimy również zezwolić na korzystanie z tego rozwiązania,
  • wybrać urządzenie, na które chcemy wysłać plik i potwierdzić na nim możliwość wykonania parowania,
  • po potwierdzeniu dane zostaną przesłane w przeciągu kilku lub kilkunastu sekund.

Do czego może się przydać?

Nearby Share to nie tylko możliwość wygodnego przesyłania plików multimedialnych między naszymi urządzeniami bazującymi na rozwiązaniach od Google. Dzięki funkcji możemy także wymieniać się z innymi osobami dokumentami, instalatorami aplikacji a nawet całkiem sporymi archiwami zawierającymi różnego typu dane. Jak już wspomniałem – funkcja nie wymaga połączenia z Internetem, więc sprawdzi się chociażby w takich sytuacjach, w których połączenie z siecią jest z różnych względów ograniczone, bądź zupełnie niedostępne.

Dlaczego jest świetne?

Pamiętacie jeszcze czasy, w których przesyłanie pojedynczego pliku przez Bluetooth lub za pośrednictwem portu podczerwieni zajmowało wieki? Nearby Share rozwiązuje ten problem. Dzięki wykorzystaniu obydwu wiodących technologii łączności – Bluetooth i Wi-Fi – możliwe jest przesyłanie nawet kilku gigabajtów plików w kilkanaście sekund. To fenomenalne. Możemy na przykład – zrobić zdjęcia naszym smartfonem i wysłać je na dysk Chromebooka nawet wtedy, gdy niemożliwe jest złapanie jakiegokolwiek sygnału internetowego. Czego chcieć więcej?

A czy Wy na co dzień korzystacie z Nearby Share?

Czytaj też: NFC – co warto wiedzieć?