Jak wybrać odpowiedniego smartwatcha?

Inteligentne zegarki – smartwatche – w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Korzystamy z nich chętnie nie tylko dlatego, że dobrze wyglądają i są modne. Pozwalają bowiem także kompleksowo monitorować nasz stan zdrowia, śledzić treningi oraz odczytywać powiadomienia ze smartfona. Czym kierować się poszukując dla siebie smartwatcha idealnego? Podpowiadamy!

fot. Luke Chesser / Unsplash

Smartwatche – podstawowe informacje

Inteligentne zegarki to obowiązkowa pozycja w portfolio każdego poważnego producenta smartfonów – niezależnie, czy mamy do czynienia z Apple, Samsungiem czy nawet z Huawei. Jeśli więc jesteście właścicielami smartfona od konkretnego koncernu, to warto rozejrzeć się w jego ofercie także za zegarkiem – by urządzenia mogły stworzyć bardzo spójny ekosystem.

Warto jednak pamiętać o tym, że ciekawe smartwatche dostarczają nam także producenci zupełnie nie związani ze światem smartfonów. Wystarczy wspomnieć o takich markach, jak Mobvoi, Suunto, Garmin, Fossil czy Amazfit. Wymienione koncerny bardzo często serwują nam naprawdę ciekawe urządzenia, niejednokrotnie naszpikowane unikalnymi funkcjami.

Wear OS? WatchOS? A może coś innego?

Gdy już wiemy, gdzie szukać ciekawych smartwatchy – powinniśmy powiedzieć sobie co nieco o systemach, jakie instalowane są na pokładzie inteligentnych zegarków. Najtańsze urządzenia tego typu serwują nam autorskie oprogramowanie tworzone przez producentów. Mam tu na myśli niedrogie, opłacalne w zakupie czasomierze od Xiaomi, realme, OPPO itp. Jak się jednak okazuje, własne rozwiązania w kwestii oprogramowania serwują nam także producenci droższych modeli smartwatchy – Garmin, Huawei czy Amazfit. Taki autorski system bardzo często nie daje nam zbyt dużych możliwości instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł.

Ciekawym wyborem mogą być więc smartwatche z systemem Wear OS od Google, które nie tylko oferują nam zaawansowane oprogramowanie mocno powiązane z Androidem, ale i zaawansowane możliwości personalizacji oraz dostęp do setek aplikacji w Sklepie Play. Dodatkowo większość zegarków z Wear OS umożliwia nam dokonywanie płatności zbliżeniowych za pośrednictwem Google Pay. Największym chyba minusem zegarków z Wear OS jest natomiast krótki czas pracy między ładowaniami wynoszący 1-2 dni.

Apple Watch kolejnych generacji, czyli zegarki z watchOS to dobry wybór wyłącznie dla osób, które zdążyły zanurzyć się w ekosystemie amerykańskiego koncernu. Dla pozostałych fanów nowoczesnej elektroniki bowiem będą zwyczajnie bezużyteczne. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie smartwatche z Cupertino bardzo często wyznaczają rynkowe trendy. Szczegółowo śledzą nasze zdrowie, mogą informować służby o wypadkach, czy też pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Także zegarki Apple cechuje stosunkowo krótki czas pracy między ładowaniami (z pominięciem Apple Watch Ultra).

fot. Philipp Katzenberger / Unsplash

Gdy liczy się wytrzymałość

Osoby, które korzystają ze swojej elektroniki w trudnych warunkach doskonale wiedzą, że musi być ona chroniona przed czynnikami takimi jak woda czy pył. W przeciwnym razie można bardzo łatwo uszkodzić drogocenny sprzęt. Dlatego też outdoorowe smartwatche powinny zostać zamknięte w szczelnych i wytrzymałych obudowach. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na normę IP, która często przedstawiona jest w specyfikacji danego zegarka. Takie modele dedykowane wymagającym użytkownikom spełniają z reguły również wymagania militarnego standardu MIL-STD-810.

Warto również sprawdzić to, jakie funkcje oferują nam outdoorowe smartwatche. Część takich zegarków pracuje w oparciu o autorskie oprogramowanie producentów. Niektóre droższe modele jednak umożliwiają korzystanie z systemów takich, jak Wear OS i watchOS. Dobry zegarek mający sprawdzić się w nawet najbardziej krytycznych sytuacjach powinien serwować nam rozwiązania mogące uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Oprócz możliwości stałego monitorowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia naszej lokalizacji (w tym na aplikacji map), nowoczesny outdoorowy zegarek powinien umożliwiać nam nawiązanie połączenia ze służbami ratunkowymi w razie pojawiającego się zagrożenia. Dobrze byłoby, gdyby również taki smartwatch oferował rozsądny czas pracy między ładowaniami i możliwość szybkiego, efektywnego uzupełnienia jej w sytuacjach krytycznych.

Spora baza aplikacji i personalizacja to podstawa

Dobry inteligentny zegarek musi oferować nam sporą bazę dostępnych dla niego aplikacji. Chętnie bowiem decydujemy się na instalowanie różnych programów treningowych, prozdrowotnych czy nawet nawigacji lub prognozy pogody. Możliwość szerokiego dostosowania funkcji smartwatcha to jedna z najbardziej poszukiwanych przez użytkowników funkcji. Dzięki takiemu zabiegowi ze strony producenta możliwe jest uczynienie zegarka jeszcze bardziej osobistym.

Bardzo często producenci inteligentnych zegarków oferują nam dostęp do setek tarcz umożliwiających dostosowanie interfejsu smartwatcha do naszych potrzeb – zarówno tych cyfrowych, jak i analogowych, mniej lub bardziej rozbudowanych. Ciekawostką jest natomiast fakt, że niektórzy producenci smartwatchy wydają specjalne narzędzia, dzięki którym sami możemy projektować tarcze od podstaw – doskonałym przykładem może być tu Mobvoi.

Podsumowując…

Dobry smartwatch to absolutny must have dla wszystkich fanów nowych technologii. Urządzenia tego typu przekażą nam skrupulatnie powiadomienia ze smartfona, zadbają o nasze zdrowie i dobrą kondycję. Poza tym klasowe urządzenia tego typu to dostęp do setek aplikacji i funkcji płatniczych. Poszukując dobrego smartwatcha musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach będziecie z niego korzystać – czy ma to być czasomierz elegancki, sportowy, czy może wyczynowy. Pamiętajmy bowiem, że zegarek to ważna część naszej garderoby i powinien doskonale komponować się z naszym codziennym stylem.


Jeśli jesteście właśnie na etapie poszukiwania smartwatcha dla siebie, zapraszam Was do zapoznania się z wybranymi recenzjami urządzeń tego typu:

Smartwatch Garmin Venu Sq 2 – godny konkurent Apple Watch

Huawei Watch D – Twoje serce pod kontrolą

Ultrawatch Garmin Enduro 2 – król może być tylko jeden

Samsung Galaxy Watch 5 Pro – najlepszy zegarek z Wear OS na rynku!

Garmin Fenix 7 Solar – high-endowy smartwatch dla aktywnych

Smartwatch Amazfit T-Rex 2 Wild Green – tytan wytrzymałości

Grafika tytułowa: Blocks Fletcher / Unsplash