Dźwięk przestrzenny dla Windows – co warto wiedzieć?

Wsparcie dla dźwięku przestrzennego to funkcja, którą często spotykamy na pokładzie naszych smartfonów i tabletów od topowych producentów. Czasem jednak chcielibyśmy skorzystać z niej także w przypadku naszych laptopów i pecetów pracujących pod kontrolą Windowsa. Jak skorzystać z tego rozwiązania? Co warto wiedzieć na jego temat? Podpowiadamy!

Dolby Atmos dla Windows – podstawowe informacje

Czym tak naprawdę jest Dolby Atmos? To rozwiązanie mające zapewnić nam możliwość korzystania w przypadku naszych urządzeń z dźwięku przestrzennego o jakości zbliżonej do kinowej. Dolby Atmos jest z nami od lat. Rozwiązanie zostało opracowane przez Dolby Laboratories w kwietniu 2012 roku. Od tego czasu wsparcie dla technologii konsekwentnie rozszerzano – z sal kinowych trafiła także do naszych urządzeń. Niejednokrotnie z pewnością spotkaliście się z pojęciem Dolby Atmos w specyfikacjach smartfonów, prawda? Z dźwięku przestrzennego możecie korzystać także na komputerach z Windows 10 i Windows 11. Do konfiguracji służy tu aplikacja Dolby Access dostępna do pobrania ze Sklepu Microsoft zupełnie za darmo. Jak się okazuje – serwuje nam całkiem spore możliwości.

Jakie korzyści przynosi to rozwiązanie?

Dolby Access, mimo że niepozorne, skrywa całkiem szerokie możliwości personalizacji dźwięku wydobywającego się z głośników podłączonych do naszego komputera. Oczywiście, aby współpracowały z rozwiązaniem, musi charakteryzować je certyfikacja Dolby Atmos oraz możliwość połączenia z komputerem poprzez port HDMI. Ten zazwyczaj – oprócz karty graficznej (gdzie podłączamy monitor), skrywa także płyta główna naszego komputera. Po podłączeniu odpowiedniego sprzętu przechodzimy przez krótki i prosty proces konfiguracji by po chwili cieszyć się niesamowitą jakością dźwięku.

Z Dolby Atmos możemy korzystać także w przypadku naszych słuchawek. Tutaj wspierany jest praktycznie każde urządzenie tego typu. Musimy jednak zapłacić. Dostęp do rozwiązania dedykowanego słuchawkom wymaga uiszczenia przez nas jednorazowej opłaty w wysokości 79,99 złotych. Ciekawostką jest możliwość skorzystania z siedmiodniowego okresu testowego rozwiązania, po którym możemy z niego zrezygnować, bądź korzystać dalej – wtedy koncern z Redmond naliczy nam stosowną opłatę z karty podpiętej do naszego konta Microsoft.

Dlaczego warto?

Dolby Atmos dla PC i laptopów to niesamowita jakość dźwięku odtwarzanego w czasie słuchania muzyki, oglądania materiałów wideo oraz grania w gry komputerowe. Co ciekawe, aplikacja Dolby Access jest dostępna także dla… konsol Xbox. Miałem okazję testować rozwiązanie zarówno w przypadku tańszych słuchawek (Xblitz Beast Plus), jak i tych ze średniej półki cenowej (Fresh N Rebel Clam ANC) i w każdym z przypadków byłem zachwycony tym, jak świetnie może brzmieć dźwięk podczas korzystania z peceta. Dlatego mogę z czystym sumieniem polecić korzystanie z Dolby Atmos za pośrednictwem appki Dolby Access. Nie będziecie żałować pieniędzy wydanych na wykupienie rozwiązania dla słuchawek.

P.S. Dźwięk przestrzenny dla Waszych komputerów możecie konfigurować także dzięki aplikacji DTS® Sound Unbound™ – ale to już temat na oddzielny tekst.

Czytaj też: Nearby Share – jak z niego korzystać?