Przemysł 4.0 w fabryce Bosch pod Wrocławiem
Fabryka układów hamulcowych Bosch w Polsce świętuje 28 lat działalności, zatrudniając blisko 1300 specjalistów. Zakład w Mirkowie, niedaleko Wrocławia, na ponad 40 000 m2 produkują codziennie komponenty stosowane w samochodach wiodących koncernów motoryzacyjnych. Co 3 sekundy opuszcza taśmę produkcyjną zespół mocy, a co 1,5 sekundy – czujnik prędkości obrotowej koła. Jest to kluczowa lokalizacja w międzynarodowej sieci produkcyjnej układów hamulcowych Bosch, składającej się z 9 zakładów na całym świecie.
Nowoczesne rozwiązania skutecznie wspierają produkcję
Dynamiczne zapotrzebowanie na produkty i strategiczna decyzja o dalszym rozwoju skłoniły Bosch do implementacji nowoczesnych technologii magazynowania. Wdrożenie koncepcji Fabryki Przyszłości i rozwiązań Przemysłu 4.0 zaowocowało uruchomieniem samonośnego magazynu SILO, w pełni zautomatyzowanej hali składowania o pojemności ponad 7000 miejsc paletowych. Przetwarzanie ogromnych ilości danych, integracja procesów produkcyjnych i logistycznych oraz standaryzacja i digitalizacja wszystkich procesów to priorytety fabryki. Nowe rozwiązania istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa w zakładzie oraz efektywność pracy dzięki pełnej automatyzacji obsługi strefy wysokiego składowania.
Innowacyjność fabryki znajduje odzwierciedlenie także w badaniach i rozwoju. Centrum Badawczo-Rozwojowe zatrudnia ponad 90 inżynierów i ekspertów, którzy rozwijają produkty z portfolio motoryzacyjnego Grupy Bosch. Specjaliści z Mirkowa pracują nad kolejnymi generacjami układów hamulcowych i zbiornikami wyrównawczymi płynu hamulcowego. Produkowane w Mirkowie komponenty, takie jak czujnik prędkości obrotowej koła i iBooster 2. generacji, mają istotny wpływ na bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Czujnik prędkości obrotowej koła zbiera precyzyjne dane niezbędne do działania systemu ABS, kontrolującego siłę hamowania, natomiast iBooster 2 pomaga skrócić drogę hamowania i zmniejszyć ryzyko obrażeń w przypadku kolizji.
Fabryka Bosch w Mirkowie jest również prekursorem w wykorzystaniu rozwiązań cyfrowego przemysłu, takich jak roboty współpracujące i analiza danych. Pracownicy zakładu wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, aby optymalizować procesy produkcyjne. Dalszy rozwój fabryki opiera się na umiejętnościach, kreatywności i zaangażowaniu pracowników, którzy są siłą napędową innowacji. Bosch dąży do pozostania wiodącym dostawcą technologii motoryzacyjnych, przygotowując grunt dla przyszłych zmian w branży, takich jak pojazdy oparte na oprogramowaniu.
Czytaj też: IAA Mobility 2023: Bosch rozwija rozwiązania i systemy dla pojazdów opartych na oprogramowaniu
Grafika tytułowa: Bosch