Zwycięzcy Direction: Space rozpoczęli wyjazd studyjny do wiodących ośrodków kosmicznych Europy

Zwycięskie zespoły konkursu Direction: Space – HematopoiesISS, badający komórki krwiotwórcze szpiku, AGH Space Systems GraviTE Team, realizujący badania komórek macierzystych w mikrograwitacji oraz LASPA, koncentrujący się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek w kosmosie, rozpoczęły wyjazd studyjny do wiodących ośrodków kosmicznych w Europie. W czasie tygodniowej podróży zaprezentują i skonsultują swoje projekty z ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej i CERN.

fot. Space Agency

Ważne wydarzenie dla młodych naukowców

Wyjazd studyjny dla laureatów konkursu na najlepsze studenckie projekty kosmiczne możliwe do realizacji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już się rozpoczął. Pierwszego dnia zespoły studenckie mieli unikalną okazję zaprezentować swoje projekty w Europejskim Centrum Technologii Kosmicznych i Badań Inżynieryjnych (ESTEC) w Noordwijk, Holandia. ESTEC jest kluczowym ośrodkiem dla rozwoju projektów i technologii kosmicznych w Europie, gdzie projektowane i testowane są większość satelitów i sond kosmicznych ESA. Studenci nie tylko zaprezentowali swoje prace, ale również uzyskali cenne opinie od doświadczonych specjalistów pracujących nad rozwojem kosmicznych technologii.

W najbliższych dniach uczestnicy wyjazdu odwiedzą inne kluczowe europejskie centra kosmiczne i naukowe, takie jak Europejskie Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii, gdzie astronauci przygotowują się do misji na ISS, oraz Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, znany z prowadzenia badań nad cząstkami elementarnymi.

„Direction: Space” to inicjatywa skierowana do studentów i doktorantów z polskich uczelni, mająca na celu inspirację do tworzenia innowacyjnych projektów badawczych możliwych do realizacji na ISS. Pomysłodawcą konkursu był dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA, a najlepsze projekty zostały wyłonione przez jury złożone z specjalistów sektora kosmicznego, na czele z dr Anną Fogtman z ESA. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu badawczego możliwego do realizacji w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Najlepsze zespoły otrzymały dostęp do opieki mentorskiej, grant na rozwój prototypu eksperymentu oraz możliwość dalszego rozwoju koncepcji podczas wyjazdu studyjnego. Po powrocie będą kontynuować prace nad prototypami eksperymentów.

Organizatorem konkursu „Direction: Space” są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space, a konkurs odbył się podczas Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, a laureaci zostali przedstawieni podczas Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Konkurs odbywa się w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now, a patronat honorowy nad nim sprawują Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Czytaj też: Poznaliśmy najlepsze studenckie projekty kosmiczne

Grafika tytułowa: Space Agency