Opony zimowe czy wielosezonowe – które wybrać?

Wybór odpowiednich opon do swojego pojazdu może być kluczowy dla bezpieczeństwa na drodze i jakości prowadzenia pojazdu, zwłaszcza w zimowych warunkach. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto inwestować w opony zimowe, czy może wystarczą opony wielosezonowe. W tym poradniku omówimy różnice między tymi dwoma rodzajami opon oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.

fot. Nazim Zafri / Unsplash

Dlaczego stosowanie opon zimowych jest istotne?

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby radzić sobie w trudnych warunkach zimowych, takich jak śnieg, lód i niska temperatura. Posiadają wiele zalet, które pozytywnie wpływają nie tylko na komfort podróżowania, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim oferują nam bardziej zaawansowane bieżniki i mieszanki gumowe, które zapewniają lepszą przyczepność na śliskich powierzchniach. Poza tym dzięki lepszej przyczepności opony zimowe pozwalają na skrócenie drogi hamowania, co jest kluczowe w przypadku nagłych zdarzeń na drodze. Wreszcie „zimówki” pozwalają na lepszą kontrolę nad pojazdem podczas jazdy w zimowych warunkach.

Opony zimowe warto wybrać, gdy mieszkamy na obszarze, na którym występują intensywne zimy z częstymi opadami śniegu i regularnie pojawiającym się na drodze lodem. Warto się nimi zainteresować również wtedy, gdy planujemy zimowy wypad w góry. Jak bowiem doskonale wiadomo, warunki drogowe w wysoko położonych regionach bywają bardzo kapryśne i potrafią bardzo negatywnie zaskoczyć kierowców.

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Zmiana opon z letnich na zimowe zależy od kilku czynników, takich jak lokalna pogoda i przepisy ruchu drogowego. W ogólnym przypadku, zimowe opony powinno się zamontować, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to zwykle sygnałem, że warunki na drodze mogą być trudniejsze, a letnie opony mogą już nie zapewniać odpowiedniej przyczepności. Jeśli mieszamy w regionie, gdzie zima jest surowa i obficie pada śnieg, zimowe opony mogą okazać się niezbędne nawet wcześniej, gdy pojawią się pierwsze opady śniegu.

fot. Goh Rhy Yan / Unsplash

Czym są opony wielosezonowe?

Jeszcze kilka lat temu wymiana opon z letnich na zimowe była dla kierowców czymś oczywistym. Dziś natomiast alternatywnie coraz chętnej stawia się na opony wielosezonowe. Stosowane są wobec nich również określenia „all-season” lub „all-weather”. Takie ogumienie jest uniwersalnym rozwiązaniem, które łączy cechy opon letnich i zimowych. Przede wszystki „wielosezonówek” można używać przez cały rok, co eliminuje konieczność sezonowej wymiany opon. Poza tym na takie rozwiązanie wielu kierowców decyduje się ze względów ekonomicznych. Opony wielosezonowe bowiem pozwalają zaoszczędzić na zakupie i przechowywaniu dwóch zestawów ogumienia.

„Wielosezonówki” mogą okazać się optymalnym wyborem, jeśli mieszkamy na obszarze, na którym rzadko mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami zimowymi. Tego typu ogumienie doskonale sprawdzi się w sytuacjach, w których nie planujemy długich podróży w czasie zimy i nie potrzebujemy w związku z tym maksymalnej przyczepności na śniegu. Doskonałym przykładem mogą być tu sytuacje, w których samochód służy nam głównie do przemieszczania się po mieście – na trasie z domu do pracy (i spowrotem) czy do wyjazdów po zakupy.

Kiedy zaczęto stosować takie opony?

Opony wielosezonowe, znane również jako opony all-season, zostały wprowadzone na rynek w latach 70. XX wieku. Były odpowiedzią na potrzebę kierowców, którzy poszukiwali rozwiązania łączącego cechy opon letnich i zimowych, eliminując konieczność sezonowej wymiany opon. Od momentu wprowadzenia opon wielosezonowych na rynek, technologia ta ciągle ewoluowała, prowadząc do coraz lepszych osiągów w różnych warunkach. Dzięki postępowi w dziedzinie inżynierii opon i materiałów, opony wielosezonowe stały się bardziej konkurencyjne i popularne, przyciągając kierowców poszukujących wygody oraz oszczędności.

fot. Benjamin Brunner / Unsplash

Na co zwrócić uwagę kupując opony w sieci?

Możliwość zakupienia nowych opon w sieci to dla wielu osób zdecydowane udogodnienie – nie trzeba fatygować się osobiście do sklepu, a nowy komplet zostanie dostarczony nam praktycznie pod drzwi. Podczas doboru ogumienia warto zwrócić uwagę na kilka aspektów – po to, by ostatecznie było ono doskonale dopasowane do naszych potrzeb oraz właściwości naszego samochodu.

  • Rozmiar opony: Sprawdźmy, jaki rozmiar opony jest odpowiedni dla naszego pojazdu. Możemy znaleźć te informacje w instrukcji obsługi samochodu lub na bocznych ściankach aktualnych opon.
  • Rodzaj opony: Wybierzmy odpowiedni rodzaj opony w zależności od naszych potrzeb. Opony letnie, zimowe i całoroczne różnią się w swoich właściwościach, więc wybierzmy te, które najlepiej pasują do warunków, w których będziemy jeździć.
  • Indeks nośności i prędkości: Upewnijmy się, że opony, które wybieramy, mają odpowiedni indeks nośności i prędkości zgodnie z wymaganiami naszego pojazdu. Te informacje również znajdziemy na bocznych ściankach opon.
  • Producent i model: Wybierajmy opony renomowanych producentów, którzy są znani z jakości swoich produktów. Przeczytajmy recenzje i opinie innych klientów, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia kierowców.
  • Sezon i warunki pogodowe: Upewnijmy się, że wybieramy opony dostosowane do warunków pogodowych, w których będziemy jeździć. Jeśli mieszkamy w obszarze o surowych zimach, opony zimowe mogą być koniecznością.
  • Oznaczenia i certyfikaty: Upewnijmy się, że opony posiadają odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, potwierdzające zgodność z normami bezpieczeństwa i jakości.
  • Termin ważności: Sprawdźmy datę produkcji opon, ponieważ opony starsze niż 5-6 lat mogą mieć obniżoną wydajność i bezpieczeństwo.
  • Cena: Porównajmy ceny opon w różnych sklepach internetowych, ale nie wybierajmy opon wyłącznie ze względu na niską cenę. Warto inwestować w jakość, która wpłynie na bezpieczeństwo jazdy.
  • Dostawca: Wybierajmy zaufane sklepy internetowe lub dostawców, którzy oferują gwarancje jakości i pewne źródło opon. Przeczytajmy opinie innych klientów dotyczące dostawcy.
  • Montaż i wyważenie: Po zakupie opon, upewnijmy się, że zostaną one prawidłowo zamontowane i wyważone przez profesjonalistę.

Pamiętajmy, że opony mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pojazdu, więc warto poświęcić trochę czasu na dokładne zrozumienie swoich potrzeb i wybór odpowiedniego ogumienia.

Czytaj też: Samochód gotowy na niekorzystne jesienno-zimowe warunki!

Grafika tytułowa: Yash Savla / Unsplash