Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro – czyste powietrze w Twoim domu

W dzisiejszych czasach, kiedy jakość powietrza staje się coraz większym problemem, oczyszczacze powietrza są nie tylko luksusem, ale koniecznością. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro to jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli na rynku, który łączy w sobie wydajność, inteligencję i elegancję. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu urządzeniu, które obiecuje poprawić jakość powietrza w naszych domach i biurach, a tym samym poprawić nasze zdrowie i samopoczucie. Czy tak będzie?

Parametry i wygląd zewnętrzny

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro oferuje efektywny obszar oczyszczania od 35 do 60 metrów kwadratowych, co czyni go dobrym wyborem dla większości pomieszczeń mieszkalnych czy biur. Jego maksymalna wydajność CADR (Clean Air Delivery Rate) wynosi 500 m³/h, a urządzenie jest w stanie dostarczyć 8330 litrów oczyszczonego powietrza na minutę. Zapewnia to szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza. CADR mierzy objętość powietrza w CFM (stopy sześcienne na minutę) z osobnymi wynikami dla dymu tytoniowego, pyłków i kurzu. Nie oznacza, to że poziom filtracji będzie lepszy – tylko szybszy! Dla porównania dorosły człowiek średnio aktywny fizycznie wydycha około 0,5 dm³ (co jest równoznaczne z 0,5 litra) powietrza za jednym wydechem. Średnio oddycha się około 12 razy na minutę do daje 6L wydychanego powietrza na minutę w trybie spoczynkowym.

Co więcej, oczyszczacz ten charakteryzuje się niskim poziomem hałasu wynoszącym 33,7 dB(A) w trybie nocnym. To będzie subiektywna opinia, jednak głośność w trybie nocnym jest dla mnie zbyt wysoka. Podczas gdy oczyszczacz pracuje słychać go dokładnie w taki sposób jak słychać przepływ wody przez kaloryfery. Cichszym oczyszczaczem może okazać się Philips AC2958/53, jednak jego maksymalna wydajność jest mniejsza, jest droższy niż opisywany Xiaomi i nie ma jonizacji. Faktem jest, że filtry wymienia się rzadziej jednak filtry powinno się wymieniać regularnie, z czasem tracą one swoje właściwości filtrujące.

Korpus oczyszczacza Xiaomi jest rozbieralny, co ułatwia czyszczenie wirnika z osadzonego kurzu. Brak chowanego nadmiaru kabla to niepraktyczna cecha. Ozdobne otwory na froncie urządzenia są tylko na płaskich elementach, nie na rogach. To może być kwestia gustu i nie każdemu może się to podobać. Oczyszczacz powietrza wyposażony jest w intuicyjny wyświetlacz i prosty w obsłudze interfejs. Można na bieżąco monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu.

Technologie

Oczyszczacz został wyposażony w jonizator powietrza. Mówiąc najprościej to urządzenie, które produkuje jony ujemne, inaczej aniony. W pomieszczeniach, w których znajduje się dużo sprzętu elektronicznego, często występują szkodliwe jony dodatnie (kationy), które przyciągają i utrzymują w powietrzu bakterie, zarodniki grzybów, wirusy oraz inne alergeny. Jonizator powietrza działa poprzez wzbogacenie powietrza w jony ujemne oraz ograniczenie ilości tych dodatnich. Za pomocą prądu elektrycznego tworzy się wyładowanie, w wyniku którego do otoczenia wydzielane są jony powietrza, które mieszają się z cząsteczkami tlenu, a przestrzeń wypełniana jest ujemnie naładowanymi jonami. Korzyści z używania jonizatora są następujące

 • Poprawa samopoczucia
 • Poprawa koncentracji
 • Obniżenie ryzyka dostania się patogenów do organizmu.
 • Usuwanie alergenów z powietrza
 • Poprawa oddychania i kondycji płuc
 • Zwiększenie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu
 • Poprawa jakości powietrza
 • Redukcja nieprzyjemnych zapachów
 • Oczyszczenie powietrza z wirusów, bakterii, alergenów i wszelkich innych zanieczyszczeń
 • Korzystny wpływ na zdrowie, szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii.

Fakt który zauwazylem jest taki, że odkąd oczyszczacz pracuje, kurz nie osadza się tak bardzo jak przedtem. Wcześniej nie używaliśmy w ogóle oczyszczacza. Obecnie w całym salonie z kuchnią (około 50 m2) kurz osadza się mniej. Nie zrozumcie mnie proszę źle – mniej nie oznacza wcale. Dzięki temu interwały wycierania kurzu można nieznacznie przesunąć. Sądzę właśnie że to dzięki jonizacji, którą opisałem wyżej.

Łączność Wi-Fi

Oprócz jonizacji znajdziemy tu funkcje Wi-Fi która w oczyszczaczu ma wiele zalet ułatwiających używanie np. oczyszczacz powietrza może wysyłać powiadomienia na telefon lub inne urządzenie, przypominając o konieczności wymiany filtra. Mamy możliwość zdalnego sterowania oczyszczaczem. Można zmieniać ustawienia, włączać i wyłączać urządzenie, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w domu, czy poza nim. Możemy też zmieniać prędkość wentylatora, tryb pracy i wiele innych parametrów w czasie rzeczywistym, bez podnoszenia się z miejsca. Dodatkowo, zdalnie można uruchomić funkcję blokady dla dzieci, która uniemożliwia przypadkowe zmiany ustawień przez najmłodszych. Niestety jeszcze nie wynaleziono funkcji, która przytwierdzi oczyszczacz w jednym miejscu, aby go nie ruszyły.

Filtr z węglem aktywnym

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro jest wyposażony w filtr o wysokiej wydajności HEPA 13, który ma powierzchnię filtrującą wynoszącą 24000 cm². Duża powierzchnia filtracyjna oznacza, że filtr jest w stanie przetworzyć większą ilość powietrza w krótszym czasie w trybie maksymalnym. Oczyszczacz wykorzystuje moc węgla aktywnego do skutecznego usuwania zanieczyszczeń i zapachów. Jego filtr zawiera 650 g. węgla aktywnego, który jest znany ze swojej zdolności do adsorpcji zapachów, takich jak dym, chemikalia, gazy czy nieprzyjemne zapachy.

Co więcej, zgodnie z raportem China Testing & Inspection Institute for Household Electric Appliances Inspection Report (nr WCv-21-40115), materiał filtracyjny użyty w tym produkcie osiągnął skuteczność filtracji 99,97% dla cząstek ≥ 0,3 μm. Filtr o wysokiej wydajności i dużej powierzchni wykonany z węgla aktywnego wysokiej jakości wystarcza na 6–12 miesięcy, co eliminuje potrzebę częstej wymiany filtra, a czujnik będzie wykrywał jego zużycie. Ceny filtrów na dzień 15.01.2024 wahają się od 130 zł do 230 zł.

Oczyszczacz testuje od 4.01.2024. Sporadycznie gotujemy. Podczas tego czasu tylko raz zdarzyło się smażyć mięso na burgery. Muszę przyznać, że oczyszczacz poradził sobie z zapachem smażonego dobrze, choć wolno. Trwało to około 40 minut od zakończenia smażenia.

Zdrowotne korzyści

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 PRO efektywnie redukuje poziom formaldehydu do 160%. Formaldehyd jest częstym składnikiem kosmetyków, w tym lakierów do paznokci i szamponów. Jego obecność jest również zauważalna w dymie tytoniowym. Co więcej, formaldehyd jest produktem ubocznym niepełnego spalania substancji zawierających węgiel, co obejmuje spaliny samochodowe, spalanie paliw w kotłowniach i elektrociepłowniach, a także utylizację odpadów komunalnych. Bardzo dobrze nadaje się do mieszkań przy ruchliwych ulicach czy do domów jednorodzinnych z ogrzewaniem piecem węglowym.

Urządzenie jest również wyposażone w czujniki PM2,5-PM10, które wykrywają gruboziarniste cząstki, takie jak pyłki, umożliwiając monitorowanie wewnątrz pomieszczeń pod kątem pyłków, popiołu, zarodników, sierści zwierząt domowych i naskórka roślin itp. Czujnik PM2,5 wykrywa drobne cząstki, umożliwiając monitorowanie wewnątrz pomieszczeń pod kątem małych zanieczyszczeń, które można wdychać, takich jak niewidoczne cząsteczki w dymie itp. Xiaomi Smart Air Purifier 4 PRO skutecznie odfiltrowuje alergeny z powietrza, co potwierdza certyfikat TUV.

Ponadto, oczyszczacz eliminuje wirusy H1N1. Do odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń. Wśród ludzi grypa wywoływana przez wirusy typu A(H1N1) występują powszechnie i nie są bardzo groźne. Oprócz wirusów Oczyszczacz Xiaomi filtruje bakterie takie jak:

 • Escherichia coli – to bakteria, która naturalnie występuje w jelicie grubym człowieka i zwierząt. Większość szczepów E. coli jest nieszkodliwa lub powoduje stosunkowo krótkotrwałą biegunkę.
 • Staphylococcus aureus – może powodować różne zakażenia skóry czy nawet zapalenie płuc. Warto się przed nią zabezpieczyć.
 • Streptococcus pneumoniae – wywołuje różne zakażenia, nie tylko zapalenie płuc, ale także ostre zapalenie zatok czy zapalenie ucha środkowego.

Podsumowanie

Moja opinia na temat tego oczyszczacza powietrza jest raczej pozytywna. Cena zakupu nie jest odstraszająca, a wręcz mogę powiedzieć, że jest konkurencyjna. Filtry mogą wydawać się drogie, choć można je znaleźć w dobrych cenach. Funkcja jonizacji to fajne udogodnienie. Wi-Fi to oczywisty standard przy takim urządzeniu. Niestety, głośność może być małym mankamentem, chociaż z biegiem dni, kiedy go używam, można się do tego przyzwyczaić. Filtr jest duży, węglowy, filtrujący nieprzyjemne zapachy i nie tylko. Mogę polecić ten oczyszczacz do dużych salonów, mieszkań przy ruchliwych ulicach, miejsc, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone, czy takich, gdzie spędzamy dużo czasu w towarzystwie urządzeń elektronicznych.

Czytaj też: Xiaomi Smart Blender – prawie jak Thermomix

Grafika tytułowa: Xiaomi