Facebook zablokowany! Złamał standardy rosyjskiej społeczności

Trafiała kosa na kamień, można pomyśleć czytając informację, jaką podała rosyjska Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Informatyki  I Komunikacji Masowej – rosyjski regulator mediów.

Urząd zablokował dostęp do miłującego wolność słowa Facebooka, w miłującej wolność słowa Rosji. Powodem jest eskalacja presji na media i platformy technologiczne po inwazji na Ukrainę.

Według oświadczenia, Facebook naruszył prawo federalne, ograniczając dostęp do kont kilku państwowych mediów. To posunięcie oznacza eskalację wcześniejszych ograniczeń, które Rosja  nałożyła w zeszłym tygodniu na Facebooka.

Wiceprezes Meta ds. globalnych, Nick Clegg, poinformował, że rosyjskie władze nakazały platformie zaprzestanie sprawdzania faktów i oznaczania treści publikowanych na Facebooku przez państwowe placówki. Chodzi o m. in. Russia Today i Sputnik. Meta odrzuciła prośbę.

„Wkrótce miliony zwykłych Rosjan zostaną odcięci od wiarygodnych informacji. Pozbawieni codziennych sposobów kontaktowania się z rodziną i przyjaciółmi ” – powiedział Clegg w oświadczeniu na Twitterze w odpowiedzi na zablokowanie. „Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić nasze usługi. Aby pozostały dostępne dla ludzi, aby mogli bezpiecznie wyrażać siebie i organizować się do działania”.

Czytaj także: Rosyjskie serwisy z antyputinowską odezwą