Samsung AI TV 4K S95D – pierwszy OLED z powłoką antyrefleksyjną

Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że Samsung S95D nie różni się zbyt od innych TV, ale nic bardziej mylnego. Ten, konkretny model ma coś, czego nie ma żaden inny producent.

Koreański Samsung od lat rywalizuje na światowym rynku telewizorów z Japońskim potentatem SONY. Obie firmy prześcigają się w pomysłach i co roku zaskakują nas nowymi, lepszymi osiągami ekranów, ale także innowacyjnymi rozwiązaniami. Samsung może się pochwalić min. apliacją SmartThings, która łączy wszystkie urządzenia domowe AI w jednym ekosystemie i pozwala nimi zarządzać. Drugim bardzo innowacyjnym rozwiązaniem było stworzenie The Frame – telewizora, który wygląda jak obraz. Trzecim bardzo oryginalnym rozwiązaniem okazało się rozdzielenie elektroniki telewizora z ekranem, co pozwoliło zastosować bardzo smukłą konstrukcję wyświetlacza. Nieduża, czarna i płaska skrzyneczka z całą zawartością TV (One Connect Pro) jest połączona z ekranem tylko jednym, przezroczystym przewodem. Skrzynkę możemy zamontować na stalowej stopie na tyłach TV, albo umieścić w dowolnym miejscu. Takie właśnie rozwiązanie znajdziemy w modelu S95D.

One Design

Flagowy, najwyższy model Samsunga S95D, to wyjątkowe urządzenie pod wieloma względami. Jednak to, co rzuca się w oczy już na samym początku, to absolutny minimalizm. Dzięki rozłączeniu ekranu z elektroniką, projektanci nie musieli iść na żadne kompromisy. Zaprojektowali telewizor w taki sposób, jak to sobie wymyślili. Nie ograniczali się absolutnie niczym. W efekcie stworzyli niezwykle smukły, niemal bezramkowy TV. Ramki wkoło wyświetlacza są do tego stopnia cieniutkie, że Samsung musiał zrobić na dolnej ramce wypustkę na swoje logo. Telewizor otrzymał, centralnie montowaną, solidną, stalową podstawę. Jeżeli planujemy TV postawić na szafce, wówczas skrzynkę z elektroniką możemy zawiesić na specjalnych uchwytach, które znajdują się tylnej ściance podstawy. System montowania jest prosty i nie wymaga przykręcania śrubek. Jeżeli jednak mamy zamiar zawiesić TV na ścianie, wówczas skrzynkę One Connect Pro możemy ukryć w dowolnym miejscu z dala od TV, ale nie dalej niż długość przezroczystego kabla. Kabel ten jest niemal niewidoczny, choć zawsze możemy ukryć go w ścianie, żeby całkowicie zniknął.

Matowy ekran w OLED?

Pozostając przy ekranie, trzeba powiedzieć, że jest to pierwszy telewizor wyposażony w  OLED z powłoką antyrefleksyjną. Posiadacze OLEDów cieszyli się piękną czernią, doskonałym kontrastem i niezwykle barwną i żywą paletą barw, ale musieli zaakceptować ten smutny fakt, że wszystko odbija się w nich jak w lustrze. Szczególnie przeszkadzało to w jasnym pokoju w słoneczny dzień albo wieczorem, gdy rozpalone są jakiekolwiek źródła światła. Te odbicia w różnym stopniu pojawiały się i były widoczne w ciemnych scenach. Można się do tego przyzwyczaić, ale skoro Samsung posiada już odpowiednią technologię, to dlaczego z niej nie skorzystać? W modelu S95D mamy do dyspozycji ekran UHD 4K o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i częstotliwości odświeżania 120 Hz. z matrycą OLED i z powłoką antyrefleksyjną.

Przeczytaj też: Telewizor Sony BRAVIA 8 i soundbar Bravia Theatre Bar 8 (conowego.pl)

AI nowej generacji

S95D został wyposażony w procesor AI NQ4 Gen2 wspierany przez sztuczną inteligencję, który znacznie poprawia jakość oglądanego obrazu, a robi to na wiele sposobów. Procesor NQ4 AI Gen2 optymalizuje zarówno obraz, jak i dźwięk, aby zapewnić wrażenia najwyższej jakości niezależnie od tego, czy oglądamy treści VOD, sport na żywo czy gramy w gry. W zależności od treści AI analizuje w czasie rzeczywistym, to co oglądamy i podaje nam w najlepszej formie. Dzieje się to przy wykorzystaniu HDR Pro, HDR+ oraz wielu innym technologiom, wspierającym obraz. Telewizor potrafi jednak dużo więcej, bo posiada czujniki i funkcje pozwalające na automatyczne dostosowania jasności obrazu oraz temperatury kolorów, w zależności od pory dnia i natężenia naturalnego światła zewnętrznego. Dzięki temu obraz będzie bardziej miękki i przyjazny dla ludzkich oczu, więc są one mniej podatne na zmęczenie. Warto wspomnieć też o technologii skalowania AI 4K, obsługiwanej przez 20 sieci neuronowych, dzięki sztucznej inteligencji ulepsza treści o niższej, źródłowej rozdzielczości do zbliżonej do 4K.

Domowy HUB

Mając w domu więcej smart urządzeń, możemy wykorzystać S95D w postaci centrum sterowania domem. Ponieważ aplikacja mobilna SmartThings synchronizuje się z aplikacją w TV, to na ekranie TV możemy wyświetlić wszystkie nasze, podłączone do sieci urządzenia. Z poziomu ekranu możemy też nimi sterować, np. możemy uruchomić odkurzacz, oczyszczacz powietrza, podejrzeć obraz z domowych kamer, sterować oświetleniem domowym i wiele innych rzeczy. SmartThings jest to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie, bo jest to jedno miejsce, w którym znajdziemy cały nasz smart dom.

Przeczytaj też: Telewizor OLED Sony A80L – obraz doskonały | CoNowego.pl

Sprawdzony system

Samsung jest jednym z ostatnich producentów TV, którzy mają swój autorski system operacyjny. Podczas gdy cały świat przesiada się na Android TV, to Samsung konsekwentnie rozwija Tizen. System ten jest prosty w obsłudze, ma intuicyjny interfejs, oferuje ponad 500 aplikacji i kontrolę urządzeń domowych. Oprócz telewizji tradycyjnej oferuje dostęp do niezwykle różnorodnej rozrywki dzięki usługom VOD, takim jak Netflix, Prime Video, HBO Max czy aplikacjom, takim jak YouTube, Spotify, Twitch. Dodatkowo telewizor łączy się z innymi urządzeniami, takimi jak smartfony lub tablety, a więc łatwo wyświetlimy na nim zdjęcia i filmy.

Kinowy dźwięk

W kwestii nagłośnienia, Samsung może się pochwalić spektakularnym dźwiękiem przestrzennym z obsługą Dolby Atmos i funkcją Adaptacji Dźwięku PRO. Funkcja AD PRO optymalizuje dźwięk, biorąc pod uwagę zarówno warunki w pomieszczeniu, jak i specyfikę odtwarzanych treści. Efektem czego jest ulepszony, czysty i zbalansowany dźwięk. Wszystko dzięki wyjątkowej technologii korekcji dźwięku, która wykorzystuje neutralną analizę scen dźwiękowych, aby wyłonić i skorygować obiekty dźwiękowe. Dodatkowo telewizor posiada funkcję Dźwięku Podążającego za Obiektem+. Przez wbudowany system głośników w ekranie (70W 4.2.2CH) system dostarcza więcej realizmu. Żeby jednak w pełni cieszyć się kinowymi efektami, Samsung oferuje soundbary i subwoofery, które idealnie współpracują ze swoimi telewizorami, wykorzystując także głośniki z telewizora jako część ekosystemu dźwięku.

Podsumowanie

S95D to flagowy telewizor Samsunga, który jako pierwszy został wyposażony w ekran OLED z powłoką antyrefleksyjną. Oferuje topową specyfikację, a co za tym idzie najlepszy obraz i dźwięk, ze wsparciem zaawansowanego procesora z AI. Sam ekran nie tylko technologicznie, ale i wizualnie oferuje najwyższą jakość. Wszystko co najnowsze, znalazło się w tym telewizorze. Wszystkie cztery porty HDMI są w standardzie 2.1 i wszystkie obsługują 120 Hz. S95D dostał też specjalnie wsparcie dla graczy, gdy TV wykryje, że podłączyliśmy do niego konsole, wówczas dopasowuje wszystkie swoje ustawienia wizualne i dźwiękowe tak, żeby wrażenia z gier były jak najlepsze, płynne i bez opóźnień.  Niestety telewizor tani nie jest i w wersji 55 cali kosztuje 8999 zł.

Specyfikacja Samsung S95D

  • Przekątna ekranu: 55″
  • Rozdzielczość: UHD 4K 3840 x 2160
  • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
  • Typ telewizora: OLED
  • Smart TV: Tizen
  • HDR: Tak
  • Standard HDR: HDR10+, HLG
  • Technologie producenta: Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS), Q-Symphony
  • Technologie dźwięku i obrazu: Dolby Digital +: Dolby Atmos: FILMMAKER MODE™, Skalowanie obrazu do 4K (4K Upscaler), Technologie optymalizacji gier, Technologia HGiG – optymalizacja grafiki, Game Motion Plus – poprawa płynności i ostrości obrazu, AMD FreeSync™ Premium Pro
  • Wi-Fi 5 (802.11ac): Bluetooth 5.2
  • Liczba złączy HDMI: 4 szt.
  • Złącze HDMI 2.1: Tak
  • Liczba złączy USB: 4 szt.
  • Złącze CI: Tak
  • Moc głośników: 70 W
  • Klasa energetyczna: G
  • Średni pobór mocy: 82 W
  • Pobór mocy (tryb czuwania): 0,5 W
  • Standard VESA: 400 x 300 mm
  • Szerokość 1224,6 mm
  • Wysokość bez podstawy 706,3 mm
  • Wysokość z podstawą 771,4 mm
  • Głębokość bez podstawy 11 mm
  • Głębokość z podstawą 267,9 mm
  • Waga bez podstawy 13,8 kg
  • Waga z podstawą 23,9 kg
  • Cena: 8999zł