Soundbar Sonos Beam (Gen 2) i subwoofer Sub Mini- kompaktowa para z potężnym dźwiękiem

Sonos Beam (Gen 2) to nowa wersja popularnego soundbara, który oferuje wysoką jakość dźwięku, obsługę Dolby Atmos i łatwą integrację z systemem Sonos. Razem z niedużym subwooferem o bogatym brzmieniu stanowią dobraną parę.

Sonos to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek w dziedzinie audio wysokiej jakości. Firma specjalizuje się w produkcji inteligentnych głośników, które można łączyć ze sobą w systemy wielopokojowe i sterować za pomocą aplikacji lub głosu. Jej produkty słyną z bardzo dobrej jakości wykonania, z najlepszych i najnowszych technologicznie komponentów, a co za tym idzie z doskonałego dźwięku. Portfolio Sonos może nie jest bardzo duże, bo jest to rodzina dziesięciu produktów, ale za to są one dopracowane do perfekcji i każdy z nich jest produktem flagowym w swojej klasie. Jednym z flagowców soundbar Sonos Beam drugiej generacji – średniej wielkości soundbar oraz Sonos Sub Mini – subwoofer o cylindrycznym kształcie i niewielkich wymiarach. I daję słowo, ta para gwarantuje tak bogate i przestrzenne brzmienie Dolby Atmos, że gdybyśmy zamknęli oczy i mieli za zadanie odgadnąć z ilu głośników składa się grający sprzęt audio, to nikt nie powiedziałby, że to tylko dwa kompaktowe elementy.

Soundbar

Sonos Beam (Gen 2) to soundbar o niedużych wymiarach (65 x 651 x 100 mm) i wadze 2,8 kg. Jego wysokość została tak dopasowana, żeby zmieścił się pod większość telewizorów. Soundbar możemy zetem postawić na meblu lub zamontować na ścianie przy pomocy dedykowanego uchwytu. Urządzenie jest dostępne w dwóch kolorach: czarnym i białym. Na górnym panelu soundbara znajdują się przyciski dotykowe do sterowania głośnością, wyciszania mikrofonu i uruchamiania asystenta głosowego. Z tyłu znajdziemy złącza zasilania, HDMI eARC i Ethernet. Nie znajdziemy tu żadnego pilota do obsługi, natomiast w celu konfiguracji lub korekty brzmienia mamy do dyspozycji aplikacje mobilną Sonos.

Przeczytaj też: Głośniki SONOS – prezenty na ostatnią chwilę nigdy nie brzmiały tak dobrze

Łatwa konfiguracja i obsługa

Soundbar jest łatwy w konfiguracji i obsłudze. Wystarczy podłączyć go do telewizora za pomocą kabla HDMI do portu eARC i zainstalować aplikację Sonos na smartfonie lub tablecie. Aplikacja umożliwia dostosowanie ustawień dźwięku, takich jak głośność, balans, EQ, wzmacniacz mowy czy tryb nocny. Jednak zalecam ostrożność, bo domyślnie urządzenie jest bardzo dobrze zbalansowane i bawiąc się korektorem możemy zepsuć sobie dobry efekt. Można też skorzystać z funkcji Trueplay, która dostosowuje dźwięk do akustyki pomieszczenia. Jest krótki test, który bada pojemność i kształt naszego pomieszczenia oraz odległość kanapy lub fotela od głośnika. Aplikacja pozwala też na przesyłanie strumieniowe muzyki z różnych serwisów, takich jak Spotify, Apple Music, Tidal czy Deezer. Można też odtwarzać muzykę z własnej biblioteki lub z innych urządzeń za pomocą AirPlay 2 lub Bluetooth. Soundbar jest kompatybilny z innymi głośnikami Sonos i można go łączyć w grupy lub strefy.

Obsługa głosem

W środku soundbara są cztery głośniki pełnozakresowe, trzy pasywne radiatory i jeden głośnik wysokotonowy. Soundbar ma wbudowany mikrofon, który umożliwia korzystanie z asystentów głosowych, takich jak Alexa, Google Assistant lub Siri. Można też go sparować z pilotem telewizora lub smartfonem. Dodatkowo Sonos oferuje swojego asystenta głosowego, który jest dobrym uzupełnieniem np. Alexy, gdyż np. przy pomocy komendy „Hej Sonos – turn the TV on/off” możemy starować telewizorem. No i to się przydaje częściej niż myślicie 😊kto korzysta ze Spotify, doceni też głosową obsługę odtwarzania muzyki. Wystarczy powiedzieć „Alexa play Christmas Hits form Spotify” i od razu robi się cieplej i bardziej świątecznie. Warto też dodać, że jeżeli mamy w domu inteligentne oświetlenie, a jak takie mam, to wystarczy powiedzieć „Alexa turn off the lights in livingroom” i światła w pokoju gasną. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że ta funkcja to nie marketingowy chwyt.

Więcej dźwięku w dźwięku

Największą nowością w Sonos Beam (Gen 2) jest obsługa formatu Dolby Atmos, który zapewnia wrażenie dźwięku przestrzennego i trójwymiarowego. Soundbar nie ma fizycznych głośników wysokościowych, ale wykorzystuje technologię wirtualizacji dźwięku, która odbija dźwięk od sufitu i ścian. Aby skorzystać z Dolby Atmos, musimy mieć telewizor z wyjściem HDMI eARC, które przesyła nieskompresowany sygnał audio. Soundbar obsługuje też inne formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS X i PCM. Bardzo dobry dźwięk, który oferuje Sonos Beam to jedno, ale obsługa Dolby Atmos to już level pro. Większość filmów z popularnych serwisów VOD oferuje dźwięk Dolby Atmos i kto zna ten format dźwięku, to zna różnice, a jeżeli nie mieliście okazji, to można to przyrównać to takiego skoku technologicznego jak kiedyś muzyka w mono i stereo.

Przeczytaj też: Nowa promocja Sonos z okazji Black Friday

Wrażenia

Jakość dźwięku Sonos Beam (Gen 2) jest bardzo dobra, zwłaszcza jak na tak mały soundbar. Dźwięk jest czysty, szczegółowy i dynamiczny. Dialogi są wyraźne i dobrze odseparowane od tła. Efekty dźwiękowe są realistyczne i imponujące. Dolby Atmos dodaje głębi i przestrzeni dźwiękowi, tworząc wrażenie obecności w scenie. Soundbar radzi sobie dobrze zarówno z filmami, jak i muzyką. Bas jest głęboki i mocny, ale nie dominuje nad resztą pasma. Jeśli jednak chcemy uzyskać jeszcze więcej basu, można dołączyć do soundbara subwoofer Sonos Sub Mini.

Subwoofer

Sonos Sub Mini to subwoofer o cylindrycznym kształcie i niewielkich wymiarach (23 x 30,5 cm) i wadze 6,35 kg. Jest zatem jednym z mniejszych urządzeń, ale pod względem jakości i głośności brzmienia nie ustępuje dużo większej gabarytowo konkurencji. Jest dostępny w kolorze czarnym lub białym, na boku subwoofera znajduje się złącze zasilania i Ethernet. W środku subwoofera znajdziemy dwa głośniki niskotonowe o średnicy 6 cali, które są skierowane do wewnątrz, aby tłumić drgania i zniekształcenia. Subwoofer ma wbudowany procesor dwurdzeniowy i 4 GB pamięci. Urządzenie łączy się z systemem przez Wi-Fi w paśmie 5 GHz, co zapewnia szybką i stabilną transmisję dźwięku. Obsługuje pasmo przenoszenia od 25 Hz, co oznacza, że potrafi wygenerować bardzo niskie tony. Urządzenie ma też funkcję Trueplay, która dostosowuje dźwięk do akustyki pomieszczenia. Jakość dźwięku Sonos Sub Mini jest bardzo dobra, zwłaszcza jak na tak mały subwoofer. Dźwięk jest czysty, głęboki i mocny. Bas jest dobrze zbalansowany, dlatego należy umiejętnie korzystać z korektora w telefonie. Dodając zaledwie trzy kreski basu więcej, o mały włos nie wywołałem małego trzęsienia Ziemi.  

Subwoofer Sonos Sub Mini jest zasadniczo bezobsługowy. Po podłączeniu soundbaru oba urządzenia wykrywają się wzajemnie i łączą automatycznie. Zatem wystarczy podłączyć go do prądu i tyle. Subwoofer automatycznie dopasowuje głośność do sparowanego soundbara lub głośnika, wykrywa bowiem z jakim modelem będzie pracował. Sonos Beam to średniej wielkości soundbar, ale są jeszcze dostępne dwa: większy i mniejszy, dlatego odpowiednie dopasowanie ma tak duże znaczenie.

Podsumowanie

Sonos Beam (Gen 2) w zestawie z Sonos Sub Mini to świetny wybór dla osób, które cenią sobie najwyższej jakości dźwięk zamknięty w ciekawej, oryginalnej formie. Oba urządzenia są dostępne w bieli i czerni a ich design jest bardzo prosty, minimalistyczny i elegancki. Ich kompaktowa forma sprawia, że nie przytłaczają swoją wielkością, zapewniając jednocześnie bardzo czysty dźwięk i zbalansowane, dynamiczne basy. Łatwa konfiguracja, prosta obsługa, możliwość korzystania z asystentów głosowych a także sterowanie urządzeniami Smart Home, sprawiają, że Sonos to świetny sprzęt godny polecenia.

Cena soundbara to 2049 zł

Cena subwoofera to 1899 zł.