Słuchawki SONY WF-1000XM4 – cisza w mojej głowie

Na rynku słuchawek dokanałowych jest wielu graczy, ale ta trójka, nieustannie zamienia się tylko miejscami na podium…

Słuchawki True Wireless z ANC, podobnie jak inne produkty dostępne są w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze możemy kupić już w okolicach 300 zł, a najdroższe nawet za ponad 50 tysięcy, choć nie do końca rozumiem, co może taką cenę uzasadnić. Pozostając jednak przy modelach flagowych, a także najbardziej popularnych producentów, czyli tych kosztujących w okolicach tysiąca złotych, nasze podium zajmują SONY, BOSE i AirPods Pro. W tym roku to właśnie SONY powraca na miejsce pierwsze i to dosłownie pod każdym względem.

Flagowiec pełną gębą

O gustach się nie dyskutuje. Każdemu z nas podoba się co innego, każdy ma inny kształt ucha i mamy mniejsze lub większe dłonie, a to wszystko wpływa na to jak odbieramy dany produkt. Po historii kolejnych słuchawek marki SONY ewidentnie widać, że firma cały czas poszukuje tego jedynego, idealnego kształtu. Ale czy taki istnieje? To chyba musimy ocenić sami. Jedno jest pewne, wszyscy producenci dążą do miniaturyzacji. Z każdym rokiem słuchawki douszne i dokanałowe stają się coraz mniejsze a ich możliwości stają się coraz większe. Jednak na pewnym etapie to już nie rozmiar się liczy najbardziej, ale dźwięk, design, wygoda użytkowania a dopiero później cała reszta. Osobiście uważam design WF-1000XM4 za bardzo udany. Po prostu słuchawki świetnie wyglądają, dobrze leżą w uchu a materiały z jakich zostały wykonane, nie budzą wątpliwości, że to produkt z najwyższej półki.

Przeczytaj też: Bose Sport Earbuds – słuchawki dla aktywnych | CoNowego.pl

Ten dźwięk…

Ja zawsze stawiam na dźwięk. Nieważne jak dziwnie słuchawki wyglądają, zawsze najważniejszym kryterium dla mnie jest jakość dźwięku. Do niedawna byłem zakochany w słuchawkach BOSE i nie sądziłem, że może się to zmienić. Jednak stało się. Zacząłem od słuchania muzyki bez ANC i z systemem redukcji szumów. Słuchałem w domu, na ulicy, w biurze, w metrze, słuchałem głośno i cicho, słuchałem Rocka, Jazz’u, Grunge’u i muzyki klasycznej. Nadal po trzech tygodniach zastanawiam się jak do cholery SONY uzyskało tak dobre brzmienie? Nawiasem mówiąc WF-1000XM4 to jedyne słuchawki bezprzewodowe, które obsługują Hi-Res LDAC Audio, czyli nieskompresowaną muzykę najwyższej jakości, porównywalną do tej płynącej ze słuchawek przewodowych. Bo to właśnie do tego dąży każdy szanujący się producent słuchawek. SONY zaserwował mi krystalicznie czysty dźwięk, miękkie i przemiłe dla ucha pulsujące basy, wielowarstwowe doświadczenie odsłuchu muzyki, w której wyraźnie jest słychać każdy instrument z osobna.

Nagle zapadła cisza

Miałem okazje testować większość dostępnych słuchawek z ANC, zarówno te douszne jak i nauszne. Pracuje z nimi codziennie, co najmniej osiem godzin. Używam SONY, BOSE, JABRA, Plantronics i Senheiser. Korzystam z systemu redukcji szumów, ile fabryka dała, ale gdy jest naprawdę głośno, wtedy oprócz ANC korzystam z aplikacji calm.com, która odtwarza dodatkowe dźwięki natury, takie jak szum wiatru, fal, dźwięk deszczu, po to, żeby nie słyszeć hałasu i odgłosów dochodzących z otoczenia. Wtedy pojawiły się w moim domu WF-1000XM4 i zapanowała cisza. Nagle okazało się, że sama redukcja ANC jest tak mocna, że nie potrzebowałem żadnych dodatkowych dźwięków czy muzyki. Jednym słowem jest to najlepszy jak do tej pory system redukcji szumów, z jakiego miałem okazję korzystać.

Posłuchaj mnie…

Jednak słuchawki nie służą nam dziś tylko do słuchania, ale też do rozmów, a mikrofony w słuchawkach dokanałowych to nie łatwy orzech do zgryzienia. Odległość ucha od ust jest duża, jak zatem sprawić, by słowa przebiły się przez hałas dochodzący z ulicy? W WF-1000XM4 zastosowano po dwa mikrofony na każdą słuchawkę, które oprócz tego, że wychwytują nasz głos, to aktywnie nasłuchują odgłosów zarówno z przodu jak i z tyłu, aby wyciszyć wszelkie niepotrzebne hałasy. Trzecim mikrofonem jest czujnik przewodnictwa kostnego. Słuchawki z przewodnictwem kostnym używają kości czaszki jako systemu rezonatorów i wcale nie potrzebują znajdować się wewnątrz ucha ani przy ustach, wystarczy, że dotykają naszej głowy w odpowiednim miejscu i w ten sposób przechwytują głos podczas rozmów telefonicznych.

Przeczytaj też: Jabra Elite 3 – dobre słuchawki za nieduże pieniądze? | CoNowego.pl

Speak-to-Chat

Słuchawki oprócz trybu ANC mają też tryb Ambient, który pozwala słyszeć całe nasze otoczenie, bez wyjmowania słuchawki z ucha. Ta funkcja przydaje się dosłownie na każdym kroku: w biurze, w domu w sklepie lub w trasie. Tryby możemy przełączać sami muskając delikatnie panel dotykowy lewej słuchawki. Ale SONY poszło o jeden krok dalej i zaimplementowało system o nazwie Speak-to-Chat. Aby zadziałał, trzeba go uruchomić w aplikacji mobilnej. Wtedy wystarczy, że wypowiemy dowolne słowo, a system rozpozna nasz głos i przełączy się z ANC na tryb Ambient. Gdy nasz głos zamilknie, wtedy po krótkim czasie ANC znowu zacznie działać. Na początku ta funkcja wymaga krótkiego treningu, ale szybko można się do niej przyzwyczaić.  

Wydajność, bateria, ładowanie

Słuchawki SONY spoczywają w niedużym, gustownym etui, który jest jednocześnie stacją dokującą i ładującą. Same akumulatory słuchawek, po pełnym naładowaniu wystarczą na 5 do 8miu godzin grania w zależności od tego czy będziemy używać ANC czy nie. Etui pozwala na dodatkowe 24 godziny pracy. Szybkie ładowanie pozwala podładować słuchawki w zaledwie pięć minut na kolejną godzinę grania. Ale to nie koniec niespodzianek, bo pudełeczko do WF-1000XM4 ma także bezprzewodowe, ładowanie indukcyjne, które pozwala na doładowanie akumulatora prosto ze smartfona, specjalnej ładowarki bezprzewodowej lub w samochodzie.  

Słuchaj, oglądaj, rozmawiaj

Słuchawki SONY podłączyłem do dwóch telefonów, telewizora, projektora i komputera. Pracowałem na nich prowadząc rozmowy na MS Teams, na Video Messenger’rze i na telefonie, oglądałem filmy, słuchałem muzyki w różnej jakości. W odsłuchu muzyki są niepokonane i oferują doznania na najwyższym poziomie. W rozmowach sprawdzają się świetnie, gdyż nie tylko wyciszają wszelkie hałasy dochodzące z otoczenia, ale także doskonale izolują nasz głos, wycinając niepotrzebne szumy i odgłosy. Podczas oglądania filmów serwują porządną dawkę emocji.

Dane techniczne SONY WF-1000XM4

 • Typ słuchawek: True Wireless, dokanałowe
 • Przetwornik akustyczny: 6 mm
 • Pasmo przenoszenia: 20–20 000 Hz (próbkowanie 44,1 kHz) / 20–40 000 Hz (LDAC, próbkowanie 96 kHz, 990 kb/s)
 • Wodoodporność: Tak (IPX4)
 • DSEE EXTREME: Tak
 • Czas ładowania akumulatora: około 1,5 h
 • Czas pracy akumulatora (ciągłe odtwarzanie muzyki): maks. 8 godzin (z włączoną redukcją hałasu) / maks. 12 godzin (z wyłączoną redukcją hałasu)
 • Wersja Bluetooth: 5.2
 • Obsługiwane formaty audio: SBC, AAC, LDAC
 • Obsługiwane systemy ochrony treści: SCMS-T
 • Przewód: USB-C
 • Cena: 1199 zł

ZaletyWady
Najlepszy dźwięk wśród słuchawek dokanałowychMieszanka gumy z pianką bardzo ciasno blokuje się wewnątrz ucha. Z jednej strony świetnie izoluje hałasy, ale z drugiej powoduje problemy przy wyjmowaniu słuchawek. Dwa razy podczas wyjmowania słuchawek, została mi gumka w środku ucha.
Najlepiej działający system ANC
Najlepiej działający system mikrofonów z wykorzystaniem ANC
Piękny design