Projektor 4K PRO-UHD Epson EH-TW6150 – EURO 2024 na dużym ekranie

Już za chwilę rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2024. Często jest to właśnie ten moment, w którym podejmujemy decyzję o zakupie nowego, większego telewizora, albo projektora.

Piłka nożna to nadal jedna z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych w Polsce. Futbol od lat rządzi świadomością polskiego kibica, a nasza miłość do tego sportu pozostaje niezmienna, mimo licznych porażek i nielicznych sukcesów naszej reprezentacji. Ale nie ma co płakać, bo każdy pretekst do tego, żeby kupić nowy sprzęt do oglądania sportu czy filmów  jest zawsze dobry. Polacy chętnie oglądają mecze całą rodziną lub w gronie przyjaciół, a coraz częściej w liczniejszych grupach w pubach. Standardem domowym powoli staje się przekątna telewizora 55 cali, ale nic nie przebije 500 cali, czyli projektora, który kosztuje tyle co 55 calowy telewizor, a rzuca obraz pięć razy większy na całą ścianę w dodatku w jakości 4K.

Rozsądny wybór

Epson, czołowy producent min. projektorów od lat wzbogaca swoją flotę, o coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. W jego ofercie znajdziemy zarówno te dla biura, pracy oraz prezentacji, jak i te dla domu – w obu przypadkach dalekiego i ultrakrótkiego rzutu. Które są zatem najlepsze? To jest dość indywidualne pytanie, bo zależy od naszego portfela oraz możliwości ustawienia sprzętu w domu lub mieszkaniu. Te ostatnie stawiamy tuż pod ścianą zamiast telewizora natomiast dalekiego rzutu stawiamy w większej odległości naprzeciwko ściany, albo montujemy na stałe pod sufitem. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie telewizora i projektora chyba, że mamy dedykowany dla projektora ekran, na którym obraz jest niemal tak samo dobry jak w telewizorze, przy każdych warunkach oświetleniowych, nawet w słoneczny dzień. Decydując się tylko na projektor, zdecydowanie warto kupić ekran projekcyjny.

Gruby kaliber

EH-TW6150 to nieduży projektor 4K UHD, który jest przystępny cenowo, a w swojej cenie oferuje bardzo wiele. Zaraz po uruchomieniu zaskakuje gigantyczny obraz do 500 cali. Podczas gdy inni producenci oferują 100, 130 a z małymi wyjątkami do 300, to Epson daje nam możliwość wyświetlania od 40 nawet do 500 cali. Trzeba przyznać, że na tak wielki obraz nie każdy będzie miał miejsce w mieszkaniu, ale liczy się fakt, że Epson ma taką możliwość. W zestawie znajdziemy pilota i długi, dwumetrowy przewód zasilający, co widzę w projektorze po raz pierwszy.

Przeczytaj też: Projektor Epson EH-LS650B – inteligentne kino domowe 4K | CoNowego.pl

3 sekundy na ustawienie

Pierwszą czynnością, którą należy zrobić po rozpakowaniu, to znalezienie odpowiedniego  miejsca. Może to być coś na stałe, ale może to też być miejsce, w którym projektor będziemy wystawiali tylko na czas projekcji meczu lub filmu. Urządzenie waży zaledwie 4kg, jest nieduże o wymiarach 333 x 131 x 275 mm, a ustawienie obrazu zajmuje dosłownie 3 sekundy. Zatem schowanie go lub ponowne wystawienie, zajmuje dosłownie chwilę. To szybkie dostosowanie obrazu zawdzięczamy trzem suwakom i jednemu pokrętłu, znajdującym się na górnej obudowie, tuż za obiektywem. Pierwszy z nich służy do ustawienia ostrości, drugi to ręczny zoom optyczny, który służy do zmiany rozmiaru ekranu w zakresie 1 – 1,62. Pokrętło służy do ręcznej regulacji soczewki w pionie w zakresie ± 60 %. Oznacza to tyle, że projektor może być podczepiony pod sufitem, a obraz może być wyświetlany bardzo nisko nad podłogą. Analogicznie, może stać na podłodze i wyświetlać obraz wysoko pod sufitem. Na koniec pozostaje jeszcze jeden suwak, który odpowiada za trapezowanie. Czyli jeżeli projektor nie będzie stał dokładnie naprzeciwko ściany, tylko pod kątem 10, 30 stopni lub 45 to obraz nadal będzie wyświetlany dokładnie tak, jakby stał naprzeciwko ściany.

I widać

Projektor EH-TW6150 działa w technologii opatentowanej przez firmę Epson 3LCD, która, zapewnia generowanie wyjątkowo jasnych, a zarazem kolorowych obrazów dzięki jednakowemu natężeniu światła białego i kolorowego. Projektor 4K PRO-UHD zapewnia światło o mocy 2800 lumenów i współczynnik kontrastu 35 000:1 nawet w jasnych pomieszczeniach. Nawet jeżeli oglądamy filmy na jednolitej i jasnej ścianie, bez specjalnego ekranu, to obraz nadal będzie wystarczająco jasny, a kolory mocne i wyraziste. To właśnie dlatego ten projektor jest tak wyjątkowy. Oglądanie filmów po zmroku to już zupełnie inna bajka. Przy częściowym lub zupełnym zaciemnieniu obraz z EH-TW6150 jest epicki. Oglądanie na nim wysokobudżetowych, kultowych filmów to absolutnie kinowe doświadczenie. Projektor oferuje odwzorowanie kolorów na poziomie do 1,07 mld kolorów i obsługę HDR10.

I słychać

Nie mniej ważny jest dźwięk w trakcie oglądania filmów i wydarzeń sportowych, w tym wypadku Epson oferuje nam wbudowany głośnik o mocy 10W, ale to nie wszystko. Jeżeli mamy ochotę na prawdziwe efekty kinowe, to wystarczy podłączyć się do dowolnego systemu audio. Może to być soundbar z subwooferem, wolnostojące głośniki lub słuchawki. W przypadku systemów zewnętrznych oglądanie filmów w kilka osób robi wrażenie, bo wszystkie dźwięki docierają do nas w postaci wibracji, które czujemy na każdym centymetrze naszego ciała. W innym przypadku, gdy oglądamy filmy na słuchawkach, efekt jest niewiele gorszy, ale pozbawiony wibracji i dźwięku brzęczących szklanek w regałach.

Przeczytaj też: EPSON EH-LS300W – domowe kino na całą ścianę | CoNowego.pl

Podsumowanie

Epson EH-TW6150 to projektor, który oferuje bardzo dużo za tak niewiele. Jako jeden z nielicznych na rynku oferuje jeden z największych obrazów w jakości 4K. Jest nieduży, lekki, łatwo i szybko się go ustawia. Jakość obrazu, którą oferuje jest bardzo dobra nawet bez specjalnego ekranu, a przy zaciemnionym pokoju kinowe doznania mamy gwarantowane. Jego lampa ma żywotność od 4500 h do 7500h w zależności od trybu wyświetlania, a mamy trzy do wyboru eco, normalny i jasny. Zakładając, że będziemy oglądali filmy 4h dziennie na trybie jasnym, lampa będzie działała na najwyższych obrotach jakieś 3 lata. Jednak oglądając filmy wieczorem, oglądałem je na trybie eco, bo na innych ekran był zbyt jasny. Ale nawet zakładając, że przez te 3 lata będziemy oglądali filmy na najjaśniejszym trybie to wymiana lampy jest stosunkowo tania i bardzo łatwa. Konstrukcja modułowa pozwala dokupienie lampy za 600 zł i samodzielny montaż, wykręcając 3 śrubki. EH-TW6150 nie ma systemu Android TV wbudowanego na stałe, co dla jednych może być minusem, ale nie jest to do końca żaden problem. Ja używam dwóch sticków jeden to Google TV a drugi to Amazon Fire Stick, na których jestem zalogowany do wszystkich moich usług on-line. Wówczas wystarczy wpiąć w port HDMI dowolny stick i wszystkie treści, takie jak Netflix, You Tube, Amazon Prime, HBO Max czy Disney + mamy od ręki bez potrzeby logowania, wpisywania loginów i haseł. Jeśli jednak kwestia wbudowanego Androida byłby dla kogoś absolutnym „must be”, to ma go droższy bliźniak tego modelu – EH-TW6250.

Specyfikacja Epson EH-TW6150

 • System projekcyjny: Technologia 3LCD, Ciekłokrystaliczna migawka RGB
 • Panel LCD: 0,61 cal z C2 Fine
 • Natężenie światła barwnego: 2.800 lumen- 1.900 lumen (tryb ekonomiczny) In accordance with ISO 21118:2020
 • Rozdzielczość: 4K PRO-UHD
 • High Definition: Optymalizacja 4K
 • Współczynnik proporcji obrazu: 16:9
 • Stosunek kontrastu: 35.000 : 1
 • Źródło światła: Lampa UHE, 200 W, 4.500 h Żywotność, 7.500 h Żywotność (w trybie oszczędnym)
 • Korekcja obrazu: Auto pionowo: ± 30 °, Ręczna obsługa (lub „Instrukcja obsługi”) poziomo ± 30 °
 • Przetwarzanie wideo: 10 Bit
 • Częstotliwość odświeżania pionowego 2D: 192 Hz – 240 Hz
 • Odwzorowanie kolorów: do 1,07 mld kolorów
 • HDR suport: HDR10, HLG
 • Rozmiar projekcji: 40 cale – 500 cale
 • Odległość projekcyjna, system szerokokątny: 1,2 m – 14,8 m
 • Odległość projekcyjna, system Tele: 1,9 m – 24 m
 • Odległość wyświetlania, tryb szerokokątny/tele: 2,34 m – 3,81 m ( 80 cal ekran
 • Wartość przesłony obiektywu projekcyjnego: 1,49 – 1,77
 • Odległość ogniskowa: 18,2 mm – 29,2 mm
 • Przyłącza: USB 2.0 typu B (tylko serwisowe), Gniazdo wtykowe wyjściowe, HDMI (HDCP 2.3) (2x)
 • Funkcje: Automatyczna korekta trapezu, Wbudowany głośnik, Tryb gier, Pozioma i pionowa korekcja geometrii obrazu, Długa żywotność lampy, Quick Corner
 • Wymiary: 333‎ x 275 x 131 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość)
 • Waga produktu: 4,1 kg
 • Poziom hałasu: Tryb normalny: 36 dB (A) – Tryb ekonomiczny: 28 dB (A)
 • Głośniki: 10 W
 • Cena: 2889 zł