Netatmo Weather Station – kompaktowa stacja pogodowa dla Twojego domu!

Poszukując informacji na temat pogody bardzo często sięgamy po prostu po smartfona oraz specjalną aplikację pogodową. Co jednak, jeśli zależy nam na bardziej precyzyjnych danych związanych z naszym najbliższym otoczeniem lub gdy po prostu jesteśmy pasjonatami meteorologii? Wtedy warto sięgnąć po stację pogodową. W moje ręce trafiła ostatnio stacja Netatmo Weather. Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda jej codzienna praca i w jakich sytuacjach może okazać się dla nas przydatna.

Co w zestawie?

Na testy przyjechały do mnie trzy kartoniki. W jednym znajdowała się sama stacja pogodowa – z modułem wewnętrznym i zewnętrznym, ładowarką oraz dwoma bateriami (oczywiście w zestawie była też papierologia). Drugi kartonik to wiatromierz pozwalający na monitorowanie siły wiatru na zewnątrz. W trzecim opakowaniu natomiast przyjechała specjalna obudowa, która pozwala na umieszczenie zewnętrznego modułu stacji za oknem, bez obaw o zalanie go np. w trakcie opadów deszczu. Zestaw testowy był więc dość bogaty. Jak jednak stacja sprawdziła się w praktycznym użytkowaniu?

Konfiguracja i parowanie ze smartfonem

Pierwszą kwestią, jaką trzeba poruszyć, gdy już cały zestaw zostanie rozpakowany, jest odpowiednia jego konfiguracja i sparowanie ze smartfonem lub tabletem. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest upewnienie się, że wszystkie elementy zestawu mają dostęp do źródła zasilania. Główna stacja zasilana jest prądem z gniazdka elektrycznego. Odpowiedni zasilacz podłącza się przez złącze microUSB – szkoda, że producent nie postawił na USB-C. Stacja zewnętrzna jest zasilana dwoma bateriami AAA. Wiatromierz natomiast –

Po zapewnieniu elementom zestawu dostępu do źródeł energii warto pobrać dedykowaną aplikację ze Sklepu Play lub App Store (warto zaznaczyć, że testowany sprzęt jest kompatybilny z Apple Home Kit). Po jej uruchomieniu przechodzimy przez dość przejrzysty proces konfigurowania wszystkich urządzeń. Zajmuje on dosłownie kilka minut i poradzą sobie z nim nawet laicy. Gdy już przygotujemy sprzęt do pracy – wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa.

Co o otoczeniu powie nam stacja pogodowa?

Stacja pogodowa Netatmo daje nam dostęp do wielu ciekawych informacji związanych z sytuacją meteorologiczną na zewnątrz oraz warunkami panującymi w mieszkaniu. Moduł zewnętrzny przedstawi nam dane związane z temperaturą, wilgotnością, jakością powietrza oraz ciśnieniem atmosferycznym. Ponadto potrafi przygotować – na podstawie wspomnianych danych – prognozę pogody na kilka dni do przodu. Może okazać się ona bardziej trafna niż ta prezentowana w telewizji!

Moduł wewnętrzny odpowiada za monitorowanie sytuacji w domu albo mieszkaniu. Tutaj sprawdzane są takie parametry, jak temperatura, wilgotność powietrza i jego jakość, poziom CO2 oraz hałas. Dzięki temu mamy bieżącą wiedzę o tym, czy warunki panujące w naszym lokum są korzystne dla naszego zdrowia, czy może warto popracować nad ich poprawą.

Czytaj też: Hama Basic – oczyszczacz powietrza za rozsądne pieniądze!

Swój zestaw meteorologiczny możemy łatwo i wygodnie rozbudowywać. Do głównej stacji możemy dołożyć dodatkowe moduły wewnętrzne – chociażby po to, by sprawnie monitorować warunki panujące w każdym pomieszczeniu. Poza tym zestaw możemy rozbudowywać o moduły zewnętrzne takie, jak deszczomierz, termostat i wiatromierz (ten ostatni był elementem zestawu testowego), które odpowiadają za przekazywanie bardziej zaawansowanych informacji związanych z warunkami panującymi na zewnątrz.

Dane przedstawiane przez zestaw od Netatmo są dość szczegółowe i bardzo często pokrywają się z dzienną prognozą pogody serwowaną nam w Internecie przez meteorologów. To znak, że przyrządy od Netatmo nieźle sprawują się w codziennym użytkowaniu i można w 100% polegać na prezentowanych przez nie odczytach.

Co ciekawe, stacja Netatmo dzięki zewnętrznym rozwiązaniom może współpracować z elementami naszego smart home. Co przez to rozumiem? Przy odrobinie umiejętności oraz wiedzy w zakresie konfigurowania inteligentnego domu można na przykład zaprogramować współpracę na linii stacja pogodowa – automatyczne rolety. Te drugie mogą automatycznie się podnosić, gdy zerwie się silny wiatr.

Podsumowanie

Netatmo Weather Station to ciekawa stacja pogodowa nie tylko dla pasjonatów, ale i dla osób, które chcą otworzyć nowe możliwości przed swoim systemem smart home. Urządzenie jest proste w konfiguracji. Możemy je także rozszerzać o kolejne moduły, które wzbogacą jego funkcjonalność i pozwolą na prezentowanie danych pogodowych z jeszcze większą dokładnością. Koszt skompletowania całego zestawu nie jest niski, ale producent rekompensuje nam to niezłą jakością wykonania i wysoką dokładnością odczytów. Jeśli poszukujecie naprawdę solidnej stacji pogodowej, to ta spod znaku Netatmo spisze się w Waszym domu i ogrodzie na medal!