Najciekawsze smart-gadżety dla rodziców

W życiu większości z nas przychodzi taki moment, kiedy na świat przychodzi mały człowieczek, dla którego jesteśmy w stanie zaryzykować wszystko. Wpierw jednak musimy zająć się opieką nad nim. Tak się składa, że owo zadanie mogą nam ułatwić inteligentne gadżety, których na rynku. Dlatego dziś podpowiemy Wam, które z nich mogą się okazać najbardziej przydatne na co dzień.

Jakie gadżety mogą pomóc, gdy zajmujemy się dzieckiem?

Inteligentne gadżety dedykowane rodzicom najczęściej mają za zadanie monitorować zachowanie i parametry życiowe najmłodszych (w trosce o ich zdrowie i życie). Często także przesyłają nam dane związane ze swoją pracą do dedykowanej aplikacji zainstalowanej na pokładzie smartfona i tabletu.

Smart urządzenia zaprojektowane z myślą o maluszkach coraz bardziej zyskują na popularności choćby z tego powodu, że ułatwiają opiekę nad niemowlakiem, ale też dlatego, że pomagają nam w sytuacjach, w których sami musimy zająć się innymi obowiązkami – tymi domowymi, bądź związanymi z pracą na home office.

Wśród setek rozmaitych urządzeń smart dla młodych rodziców postaraliśmy się wybrać te najbardziej przydatne, które mogą odegrać ogromną rolę na co dzień i stać się jednymi z podstawowych inteligentnych akcesoriów w naszych domach. Gotowi? No to zaczynajmy!

Czytaj też: Eufy RoboVac X8 Hybrid – test robota z dwiema turbinami!

Niania elektroniczna

Elektroniczna niania to fantastyczne akcesorium pozwalające na obserwację maluszka w sytuacji, w której w danej chwili nie jesteśmy przy nim – na przykład, gdy śpi w drugim pokoju, gdy zostanie z dziadkami, lub gdy na chwilę musimy zostawić go samego w domu. Niektóre droższe modele urządzeń oferują dodatkowe funkcje – jak możliwość włączenia dziecku kołysanki, rozmawiania z nim w czasie rzeczywistym czy też monitorowania parametrów otoczenia w pomieszczeniu

Przykładem doskonale wyposażonej niani elektronicznej jest Philips Avent Premium. To urządzenie oferuje nam m.in. zaawansowane szyfrowanie, dzięki któremu mamy pewność, że nikt nie podłączy się z zewnątrz do kamery urządzenia. Poza tym mamy tu wbudowany termometr alarmujący nas, gdy temperatura w pokoju maluszka będzie zbyt wysoka lub zbyt niska. Co ciekawe, dostęp do podglądu obrazu z kamerki mamy zarówno z załączonego do zestawu przenośnego odbiornika, jak i z poziomu smartfona. Cena niani od Philipsa to 1469 złotych.

Monitor oddechu

Monitor oddechu to bardzo ważne akcesorium, które pomaga w identyfikowaniu wzorców oddechowych dziecka. Oznacza to, że dzięki niemu szybko i pewnie można wykryć ustanie oddechu (bezdech) u niemowląt. Rozwiązanie pomaga więc ratować życie. Przykładem wysokiej klasy monitora oddechu jest Babysense 7, który to posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Urządzenie składa się z dwóch specjalnych czujników Babysense umieszczanych pomiędzy materacem a dnem łóżka. Ich zadaniem jest bieżące sprawdzanie czy czynności oddechowe dziecka przebiegają prawidłowo. Informacje przekazywane są do jednostki sterującej, której zadaniem jest komunikowanie ich dalej. Migające zielone światło to znak, że wszystko jest ok. Alarm dźwiękowy natomiast informuje o problemach z oddechem. Cena to 389 złotych.

Inteligentny termometr

Czy termometr może być inteligentny? Oczywiście! Udowadnia to Withings Thermo, którym w bezinwazyjny sposób zmierzysz temperaturę swojemu maluszkowi. Urządzenie zapewnia dokładne wyniki pomiaru temperatury, dzięki 16 czujnikom na podczerwień. Wbudowano w nie wyświetlacz pokazujący temperaturę oraz diodę informującą nas o tym, czy jest ona za niska, w normie czy też może zbyt wysoka.

Termometr przeprowadza automatyczną synchronizację danych z aplikacją Thermo – dostępną dla urządzeń mobilnych z Androidem oraz iOS. Dane przesyłane są za pośrednictwem wbudowanych modułów Wi-Fi lub Bluetooth. Co ciekawe – w oparciu o wiek, historię gorączki i objawy – aplikacja wyświetli nam porady pomagające w złagodzeniu niepokojących objawów u dziecka. Cena termometru to 399 złotych.

Inteligentna waga i przewijak dla noworodków w jednym!

Przewijak to coraz popularniejsze akcesorium chętnie wykorzystywane przez rodziców noworodków. Co powiecie jednak na sprzęt tego typu zintegrowany z… wagą? Dzięki niemu możliwe będzie sprawdzanie i bieżące monitorowanie wagi dziecka w wygodny sposób – pomiędzy wizytami u lekarza. Przykładem takiego urządzenia jest Hatch Baby Grow.

Ów przewijak nie jest specjalnie drogi – jego cena to równowartość 149 dolarów. W zamian oferuje nam funkcję sprawdzania wagi niemowlaka i synchronizacji informacji z dedykowaną aplikacją dla systemów Android oraz iOS. Dodatkowo przewijako-waga wyposażona została w specjalny pas, którym można zabezpieczyć dziecko podczas zmiany pieluszki – by nie zsunęło się z urządzenia.

Stymulator kołysania do wózka

Z pewnością znana jest Wam sytuacja, kiedy to jesteście „wzywani” do wózka, w którym śpi dziecko z tego powodu, że właśnie się przebudziło? Producenci smart akcesoriów znaleźli remedium także na takie problemy. Co powiecie na robota, którego zadaniem będzie pilnowanie spokojnego snu dziecka w jego „rakiecie”? Taki jest właśnie sleepytroll. To niepozorne urządzenie może być bardzo pomocne!

Zawiesza się je na rączce wózka. Wbudowane weń czujniki wykrywają dźwięki i ruchy i automatycznie inicjują kołysanie zanim dziecko się wybudzi. Po trzech minutach pracy stymulator przechodzi w tryb uśpienia. Można także ustawić czas jego pracy na nieprzerwane 40 minut, po których przejdzie w stan czuwania (przydatna funkcja podczas usypiania). Sprzęt jest wodoodporny – nie musisz więc się obawiać, gdy zaskoczy Cię deszcz. Koszt zakupu to 749 złotych.

Inteligentne łóżeczko kołyskowe

Także łóżeczko może być smart. Jego zadaniem może być ukołysanie maluszka do snu i monitorowanie jego odpoczynku. W razie przebudzenia się w dzień lub w nocy taki sprzęt może podjąć natychmiastową, automatyczną decyzję o „bujaniu”, które uspokoi niemowlaka. Takie właśnie jest Cradlewise. Owo łóżeczko nie jest tanie – potrafi kosztować nawet 2000 dolarów. Ma jednak sporo do zaoferowania.

Łóżeczko uczy się nawyków dziecka w kwestii snu – godzin zasypiania i pobudki. Poza tym synchronizuje dane z aplikacją dla platform iOS oraz Android. Może na przykład sygnalizować nam, gdy nasze dziecko się obudzi, bądź nawet przesyłać powiadomienie o tym, że w danym momencie sen dziecka jest niespokojny. Producent deklaruje, że Cradlewise wykonano z przyjaznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Czytaj też: Uff jak gorąco! Jak wybrać dobry przenośny klimatyzator?

A jakie Wy polecacie smart-gadżety wspierające opiekę nad dziećmi? Dajcie koniecznie znać w komentarzach! Być może zaufaliście jakimś rozwiązaniom, które nie pojawiły się w zestawieniu.