Wjazd megarakiety na wyrzutnię dzisiaj o 22:00. Oglądaj na żywo!

Ponad 50 lat po tym, jak NASA wysłała pierwszych ludzi na Księżyc z Apollo 11, agencja przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnych ludzkich misji księżycowych w ramach programu Artemis.

Przed startem Artemis 1, który ma nastąpić nie wcześniej niż w maju, NASA przenosi megarakietę Space Launch System (SLS) i statek kosmiczny Orion na gigantyczny transporter gąsienicowy 2 (CT-2) do Pad 39B w Kennedy Space Center (KSC) na Wybrzeżu Kosmicznym Florydy.

Bezpośrednia relacja poniżej:

Artemis 1 to misja bezzałogowa. Jest to ważny krok w kierunku nie tylko startu z załogą, ale przyszłego lądowania na Księżycu. Ta misja przetestuje, jak dobrze SLS i Orion mogą wykonać misję na Księżyc. Sprawdzi, jak Orion wystartuje w podróż trwającą około 26 dni. W podróż, która zabierze go 450 000 km od Ziemi, na Księżyc, a następnie z powrotem na swoją planetę.

Ta misja zapewni, że SLS i Orion będą mogły bezpiecznie przewozić astronautów tak daleko w kosmos i z powrotem. Artemis 1 zostanie zastąpiony przez Artemis 2, który ma wystartować w 2024 roku. Będzie to misja załogowa, której celem jest wysłanie zespołu astronautów wokół Księżyca i ich bezpieczny powrót na Ziemię.

Czytaj także: Cuda w kosmosie! O takich odkryciach naukowcom się nie śniło!