Kamera TP-Link TAPO C310 – zewnętrzny monitoring Wi-Fi

Testujemy przystępną cenowo kamerę zewnętrzną z doskonałym widzeniem w nocy.

Jeśli szukasz bezprzewodowej kamery zewnętrznej bez zbędnych dodatków, z którą można połączyć się przy pomocy Wi-Fi i nie kosztuje przy tym fortuny, to C310 jest jedną z najlepszych tanich opcji kamery bezpieczeństwa. No, może nie jest zupełnie bezprzewodowa, bo jednak jest zasilana kablem sieciowym, ale łączność z nią odbywa się naturalnie bezprzewodowo. To fakt, że większość dostępnych na rynku kamer posiada zasilanie bateryjne, ale jakby się tak zastanowić, to kamery zasilane z sieci zasadniczo są bezobsługowe, gdyż nie trzeba ładować w nich baterii co jakiś czas. Ostateczna decyzja o tym, jakie zasilanie jest lepsze, wygodniejsze, pozostawiam Wam.

Unboxing

W pudełku oprócz kamery zakończonej uchwytem kulkowym znajdziemy plastikowy uchwyt montowany do ściany na trzy śruby, zasilacz z długim kablem, trzy śruby z kołkami, osłonę na kabel oraz szablon, który znacznie ułatwia wywiercenie dziur w ścianie. Całkiem duży zestaw i całkiem kompletny, gdyż pozwala nam od razu, bez dodatkowych wizyt w sklepach, na montaż kamery na zewnętrznej elewacji domu.

Przeczytaj też: EufyCam 2 Pro – bezprzewodowy system kamer do monitoringu | CoNowego.pl

W dzień i w nocy

TP-Link TAPO C310 to kamera przeznaczona do monitoringu zewnętrznego w dzień i w nocy, którą można podłączyć bezprzewodowo lub przez gniazdo RJ-45 czyli klasyczny LAN. Jeżeli w miejscu montażu mamy doprowadzony kabel z Internetem, to mamy możliwość podłączenia kamery przewodem. Jeżeli nie mamy kabla w pobliżu, to pozostaje nam łączność Wi-Fi. TAPO C310 ma liczne czujniki i diody w tym dwie doświetlające IR LED, czujnik ruchu, a także jest odporna na trudne warunki atmosferyczne.

Noktowizja

Kamera TAPO C310 może rejestrować wideo w ultra-wysokiej rozdzielczości. Dzięki zastosowaniu obiektywu o jasności f/2.2 i rozdzielczości 2304×1296 pikseli, do 15 fps (klatek na sekundę) nagrywa obraz wyraźny i jasny, także w bardziej pochmurny dzień. Pamiętajmy jednak, że jest to kamera bezpieczeństwa, której zadaniem jest monitoring tylko okolic domu, a nie całej dzielnicy. Specjalna funkcja Advanced Night Vision zapewnia odległość widzenia  w nocy, w całkowitej ciemności nawet do 30 metrów. W dalszym dystansie postać nadal jest wyraźna jednak trudniej jest rozpoznać twarz osoby.

Z kablem czy bez

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Stara szkoła mówi, że wszystko co jest na kablu, jest szybsze, bardziej bezpiecznie i niedostępne na różnego rodzaju ataki bezprzewodowe. Kamera TAPO C310 ma na stałe zamontowane gniazdo Ethernet, razem z gniazdem do zasilania, tak więc, każdy kto tylko ma możliwość zainstalowania jej do sieci LAN, może skorzystać. Wi-Fi jednak daje nam dużo większe możliwości montażowe. Dzięki bezprzewodowej obsłudze, kamerę możemy zainstalować dosłownie wszędzie tam… gdzie jest prąd. Ważne jest, abyśmy instalowali monitoring zawsze wysoko, poza zasięgiem rąk człowieka.

Strzeże i reaguje

TP-Link TAPO C310 oferuje podstawowe, ale i najważniejsze funkcje monitoringu, czyli nagrywanie obrazu w wyniku detekcji czujników ruchu. Czujniki w kamerze za każdym razem, gdy wykryją ruch, natychmiast zaczynają nagrywanie obrazu i dźwięku. W tej samej chwili otrzymamy powiadomienie na aplikacje mobilną w telefonie, że ruch został wykryty. Kliknięcie na powiadomienie przekierowuje nas do aplikacji, do podglądu obrazu na żywo. Natomiast w nocy, kamera po wykryciu ruchu doświetla dodatkowo pole widzenia dwoma diodami LED.

Przeczytaj też: Kamerka do monitoringu mieszkania – dobry zakup nie tylko na wakacje? | CoNowego.pl

Szybka reakcja

W zależności od stopnia zagrożenia, możemy wybrać odpowiednią reakcję naszego systemu bezpieczeństwa. W przypadku gości, będziemy wiedzieli kogo się spodziewać za drzwiami i nie musimy nic robić. Gdy za drzwiami będzie niechciany gość, wówczas możemy uruchomić alarm dźwiękowy, albo świetlny. W wielu przypadkach działa on najskuteczniej, jeżeli chodzi o odstraszanie nawet włamywacza. Ale na koniec pozostaje jeszcze jedna możliwość. Kamera ma wbudowane głośniki i mikrofony, dzięki czemu mamy dwukierunkową komunikację.

Bezcenne dane, bez opłat

To, co czyni tę kamerę dodatkowo bardzo atrakcyjną, to fakt, że nie musimy płacić za przechowywane nagrania. Kamera lokalnie przechowuje do 128 GB wideo na karcie microSD, oferując wygodny dostęp do materiału wideo. Slot na kartę jest przykręcony dwoma śrubami, więc jest dobrze zabezpieczony.

Podsumowanie

TP-Link TAPO C310 to kamera zewnętrzna, którą możemy połączyć z innymi kamerami lub urządzeniami, wchodzącymi w skład systemu monitoringu domowego lub Smart Home. W cenie 199 zł otrzymujemy pełen pakiet, kamery, uchwytów, łącznie z szablonem na otwory w ścianie i śrubami. Instalacja jest prosta, konfiguracja zajmuje chwilę, a obsługa łatwa i intuicyjna. Kamera ma zasilanie na kabel, natomiast podłączenie do internetu jest zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. TAPO C310 oferuje jasny i wyraźny obraz zarówno w dzień jak i w nocy.

Specyfikacja TP-Link TAPO C310

 • Rodzaj: Zewnętrzna
 • Przetwornik: CMOS
 • Jasność obiektywu: f/2.2
 • Kompresja wideo: H.264
 • Rozdzielczość: 2304 x 1296, do 15 fps
 • Łączność: Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n)
 • Częstotliwość pracy: 2.4 GHz
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA-PSK, WPA2-PSK
 • Zarządzanie i konfiguracja: aplikacja dla systemu iOS i aplikacja dla systemu Android
 • Zasilanie: zasilacz sieciowy
 • Rodzaje wejść / wyjść: Gniazdo zasilania – 1 szt., RJ-45 (LAN) – 1 szt.
 • Czytnik kart pamięci microSD: 1 szt.
 • Dodatkowe funkcje: Tryb nocny, detekcja ruchu, dwukierunkowy dźwięk, powiadomienia na komórkę, wbudowany głośnik, wbudowany mikrofon, doświetlanie diodami IR (LED), transmisja dwukierunkowa, wodoszczelność IP66
 • Wymiary: 64x142x103 mm
 • Dołączone akcesoria: Zasilacz, zestaw montażowy
 • Cena: 199 zł