Czy SpaceX uratuje załogę ISS?

NASA i SpaceX rozważają możliwość wysłania statku kosmicznego Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po to by sprowadzić trzech astronautów, którzy nie mają możliwości powrotu do domu.

Załoga utknęła w martwym punkcie po wykryciu poważnego wycieku w rosyjskiej kapsule Sojuz.

Do poważnego wycieku płynu chłodniczego doszło dwa miesiące temu. Wtedy Sojuz przewoził Franka Rubio, Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petelina na ISS.

Roskosmos, rosyjski odpowiednik NASA, zastanawia się jak sprowadzić trzech członków załogi na Ziemię. Specjaliści próbują też ustalić, co spowodowało szkody i jak poważne one są.

Sojuz może zawieźć astronautów do domu, jeśli inspekcje bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. W przeciwnym wypadku może interweniować NASA.

W czwartek ujawniono, że amerykańska agencja kosmiczna rozmawiała ze SpaceX o możliwości wysłania Rubio, Prokopyeva i Petelina z powrotem na Ziemię w jednym ze statków kosmicznych SpaceX Crew Dragon.

Rzeczniczka NASA, Sandra Jones, powiedziała Reuterowi: „Zadaliśmy SpaceX kilka pytań na temat ich możliwości przywrócenia dodatkowych członków załogi na Dragona, jeśli to konieczne, ale nie jest to obecnie naszym głównym celem”.

Nie jest jasne, czy NASA koncentruje się na dodaniu większej liczby miejsc do statku kosmicznego, obecnie zadokowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przedział załogi statku kosmicznego jest obecnie wentylowany, a powietrze dochodzi przez otwarty właz do ISS. Według wcześniejszego oświadczenia NASA, temperatury wciąż są „poniżej bezpiecznych norm”.