Creative Sound Blaster Katana SE – soundbar nie tylko dla graczy

Wszechstronna, kompaktowa listwa dźwiękowa stworzona dla kina domowego, muzyki i do gier.

Być może właśnie ten produkt będzie dla wielu z nas pewnym kompromisem, którego szukaliśmy od dawna. Wybierając soundbar do domu już nie musimy kupować jednego do oglądania filmów a drugiego do gier. Katana SE to najnowszy, czwarty członek rodziny Sound Blaster Katana i jednocześnie najbardziej zaawansowany soundbar, który oferuje wysoką jakość dźwięku, w kompaktowej formie. Najnowsza Katana wizualnie przypomina wersję V2X, ale jest od niej większa, dłuższa i szersza. Doskonale sprawdzi się pod telewizorem jako głośnik do oglądania filmów, gier na konsoli, ale także jako listwa stojąca pod monitorem na biurku.

Sprawdzona konstrukcja

Katana SE to wielofunkcyjny soundbar z podświetleniem RGB oraz pilotem zdalnego sterowania. Sama listwa jest największą z rodziny Katana i ma wymiary 650 x 109 x 78 mm i waży niecałe 3 kilogramy. Wizualnie jest bardzo podobna do poprzedniego modelu V2X, tyle, że w tym wypadku jest dużo większa i nie posiada w zestawie subwoofera. Listwa prezentuje się bardzo stylowo, górna obudowa została wykonana z matowego, lekko opalizującego tworzywa sztucznego, które czasem przypomina aluminium. Po obu bokach umieszczono duże głośniki niskotonowe, które zabezpieczono stalowymi maskownicami w drobną kratę. Przedni panel w większości także zakrywa drobny stalowy, wypolerowany grill z wyświetlaczem umieszczonym centralnie.

Do telewizora

Soundbar jest prosty w konfiguracji i można z niego korzystać na wiele różnych sposobów, a także odtwarzać muzykę z wielu urządzeń. Zakładając, że będzie jako główny głośnik do naszego telewizora, możemy podłączyć go bezprzewodowo, kablem optycznym lub HDMI. Listwę możemy postawić pod TV albo zawiesić na ścianie przy pomocy specjalnych uchwytów, które znajdują się w opakowaniu.

Przeczytaj też: Creative Sound Blaster Katana V2X – high-endowe audio dla graczy

Do komputera

W przypadku, gdy mamy zamiar korzystać z Katana SE jako główny głośnik do komputera, wówczas wystarczy postawić go tuż pod monitorem, tak żeby głośniki były mniej więcej na wysokości naszej klatki piersiowej. Do komputera także możemy podłączyć listwę na wiele sposobów. Warto wspomnieć, że specjalnie z myślą o graczach, Katana SE otrzymała profile dźwiękowe, przygotowane dla gier i jest wyposażona w uznane tryby dźwięku do gier — SXFI BATTLE i Scout Mode które wzbogacają system audio o ulepszoną głębię dźwięku przestrzennego i zintegrowaną funkcję słuchawek do gier.

Do smartfona

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać soundbar do słuchania muzyki, bowiem posiada on także ustawienia, które wzbogacają barwę dźwięku w taki sposób, aby słuchanie muzyki było także miłym dla ucha doświadczeniem. Najczęściej słuchałem muzyki wykorzystując bezprzewodowe połączenie ze smartfonem. Katana SE mimo tego, że jest największym barem z serii Katana, to nadal jest na tyle kompaktowa, że łatwo jest ją przenieść w inne miejsce w mieszkaniu.

Przeczytaj też: Creative Sound Blaster Blaze V2 – legenda w nowym wydaniu

Unikalna budowa

Co do samej konstrukcji, soundbar Sound Blaster Katana SE jest wyposażony w opracowany przez producenta system podwójnego wzmocnienia, w ramach którego każdy z czterech przetworników jest indywidualnie zasilany przez podwójne wzmacniacze stereo, które są sterowane za pomocą procesora DSP. Oznacza to, że każdy z głośników średniotonowych i wysokotonowych jest napędzany indywidualnie, zapewniając mocny i robiący wrażenie dźwięk w każdej częstotliwości. Jednoczęściowy soundbar zapewnia czysty i głośny dźwięk bez zniekształceń, nawet bez subwoofera, dzięki zastosowaniu dwóch pasywnych radiatorów, umieszczonych z tyłu urządzenia.

Porty, gniazda i FX

Sound Blaster Katana SE jest bardzo wszechstronny dzięki licznym portom i możliwościom połączeń, które obejmują: USB audio, HDMI ARC, technologię Bluetooth 5.0 do bezprzewodowego przesyłania strumieniowego audio, wejście optyczne, wyjście SXFI, gniazdo słuchawkowe i wejście AUX 3,5 mm do analogowego dźwięku. Dodatkowo listwa otrzymała podświetlenie RGB, które współpracuje z aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu możemy sterować podświetleniem wybierając gotowe presety kolorystyczne, dostosowując sobie kolorystykę LED do innych lamp w pokoju, a także sposób w jaki mają świecić.

Podsumujmy…

Sound Blaster Katana SE to najnowszy, flagowy soundbar z obsługą dźwięku przestrzennego 5.1. Solidna i sprawdzona konstrukcja jest jednocześnie kompaktowa, ale potrafi generować czyste, solidne i głośne brzmienie. Wszechstronność listwy dźwiękowej polega na tym, że doskonale sprawdza się zarówno do oglądania filmów, słuchania muzyki jak i do grania. Jej nienagannie zaprojektowana bryła świetnie wygląda w salonie przy telewizorze, ale równie dobrze wpasowuje się do mniejszych pomieszczeń jako głośnik pod monitorem. Pilot zdalnego sterowania jest doskonałym uzupełnieniem, bowiem przy jego pomocy mamy dostęp do większości podstawowych funkcji.

Specyfikacja Sound Blaster Katana SE

  • Konfiguracja głośnika: listwa dźwiękowa
  • Typ złącza: HDMI ARC, Wejście USB, Wejście optyczne (TOSLINK), Wejście Aux, Port słuchawkowy, Wyjście SXFI, Gniazdo zasilania
  • Pasmo przenoszenia: 55–20,000 Hz
  • Całkowita moc układu: do 90 W RMS, maksymalnie: 180 W
  • Bluetooth Version: 5.0
  • Wymiary: 650 x 109 x 78 mm
  • Masa: 2,67 kg
  • Cena: 1399 zł