Creative Sound Blaster Katana V2X – high-endowe audio dla graczy

Potrójnie wzmocniony, wielokanałowy soundbar Super X-Fi dla graczy z kompaktowym subwooferem

Zestawów audio dedykowanych komputerom nie ma wbrew pozorom wcale dużo. Kiedy już zaczniemy konkretnie przekopywać dziesiątki stron internetowych i sklepów, to okazuje się, że ciekawe propozycje, możemy policzyć na palcach obu dłoni. Creative to jeden z niewielu producentów, który posiada jedną z najbogatszych ofert produktów audio dla komputerów. Na stronie Creative naliczyłem 25 różnego rodzaju sprzętu od głośników kolumnowych, przez soundbary, a kończąc na systemach audio.  Każdy gracz znajdzie coś dla siebie, bowiem ceny zaczynają się od 79 zł a kończą na 4500 zł.

Listwa dźwiękowa

Creative Sound Blaster Katana V2X to zestaw audio dla graczy składający się z listwy dźwiękowej z podświetleniem RGB, subwoofera o wąskiej i wysokiej konstrukcji oraz pilota zdalnego sterowania. Najnowsza wersja Katany to bardzo ładnie zaprojektowane urządzenie. Soundbar ma wymiary 600x 62x 96 mm, a jego obudowa została wykonana z matowego tworzywa sztucznego. Przednią część urządzenia niemal w całości pokrywa stalowa siatka, grill z okienkiem umieszczonym centralnie, w którym znajduje się wyświetlacz LCD. Wszystko jest dokładnie spasowane, nic nie odstaje, nie trzeszczy, całość prezentuje się jak na produkt premium przystało. Na górnej części soundbara znajdziemy dwie okrągłe stalowe maskownice oraz pięć podstawowych przycisków do włączenia, zmiany źródła dźwięku czy regulacji głośności.

Tuba basowa

Subwoofer ma wymiary 116x423x250 mm i jest o 40% mniejszy niż Katana V2. Zastosowano w nim konstrukcję dwóch przeciwległych głośników niskotonowych, dzięki czemu subwoofer nie wpada w wibracje i nie tańczy nam na stole lub podłodze. Basy generowane są dzięki dwóm przetwornikom o łącznej mocy RMS 40W. Razem z soundbarem, który ma moc 50W, sprzęt ma łączną moc RMS 90W, a to całkiem głośno.

Możliwości podłączenia

Soundbar zapewnia prostą konfigurację, łatwy dostęp do ustawień dźwięku i bezproblemowe parowanie z urządzeniami Bluetooth. Sound Blaster Katana V2X można postawić pod biurkiem, na biurku, można również zamontować na ścianie, ale także powiesić w salonie pod telewizorem. Mamy kilka sposobów podłączenia Sound Blaster Katana V2X do źródła dźwięku, w tym USB-C, HDMI ARC, kabel wejścia optycznego, kabel wejścia AUX i bezprzewodowy Bluetooth 5.0. Creative działa również na różnych platformach, od konsol do gier, takich jak PS5, PS4, Xbox Series X i S oraz Nintendo Switch, po komputery PC, Mac i urządzenia mobilne.

Podświetlenie

Creative Sound Blaster Katana V2X został wyposażony w listwę RGB, która znajduje się w dolnej, przedniej części soundbara. Dzięki zaawansowanym ustawieniom oświetlenia w aplikacji Creatvie możemy sterować oświetleniem RGB i wybierać spośród 16,8 miliona kolorów. Gotowe programy i presety pozwalają korzystać z zaprogramowanych wcześniej trybów świecenia, takich jak Aurora, Cycle, Mood, Morph, Pulsate, Solo czy Wave Motions.

Jakość dźwięku

Wysoką jakość brzmienia zawdzięcza Sound Blaster Katana V2X wielu technologiom, które w nim zaimplementowano. Katana V2X jest certyfikowanym dekoderem Dolby Audio, dzięki czemu może odtworzyć dźwięk w jakości kinowej ze źródła z certyfikatem Dolby. Sprzęt audio zapewnia czysty i dynamiczny dźwięk wypełniający pomieszczenie dzięki odtwarzaniu 5.1-kanałowemu. Urządzenie zostało ponadto wyposażone w przełomową konstrukcję trójwzmacniacza, która jest kontrolowana przez opatentowany wielordzeniowy procesor DSP. Oznacza to tyle, że każdy z przetworników średniotonowych, głośników wysokotonowych i głośników niskotonowych jest sterowany indywidualnie, zapewniając dynamiczne i bogate odtwarzanie dźwięku na każdej częstotliwości.

Podsumowanie

Creative Sound Blaster Katana V2X to świetny zestaw dla gracza, który można podłączyć do komputera, ale równie dobrze można go podłączyć do telewizora i różnych konsol. W przerwach od grania, bardzo dobrze sprawdzi się w salonie jako zestaw do kina domowego, a przy komputerze jako zestaw głośnomówiący. Katana V2X ma bowiem wbudowane dwa mikrofony w soundbar, co umożliwia komunikacje nie tylko w grach na Discordzie, ale podczas zajęć zdalnych. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że Katana V2X zmieści się w mniejszych pokojach, a pilot zdalnego sterowania pozwala na komfortowe użytkowanie zestawu. Cena: 1299 zł

Artykuł powstał przy współpracy z Creative