Simracing – niesymulowane emocje

Simracing, według definicji z Wikipedii symulacja wyścigów samochodowych. Jest to pojęcie określające oprogramowanie do gier wyścigowych, które stara się dokładnie symulować wyścigi samochodowe. Wraz ze zmiennymi ze świata rzeczywistego, takimi jak zużycie paliwa, uszkodzenia, eksploatacja i przyczepność opon oraz ustawienia zawieszenia.

Aby być konkurencyjnym w wyścigach symulacyjnych, kierowca musi rozumieć wszystkie aspekty prowadzenia samochodu, które sprawiają, że wyścigi w prawdziwym świecie są tak trudne i niebezpieczne. Chodzi m.in. o hamowanie progowe, utrzymanie kontroli nad samochodem, gdy opony tracą przyczepność. A także jak prawidłowo wchodzić i wyjeżdżać z zakrętu bez utraty prędkości. To właśnie ten poziom trudności odróżnia symulatory wyścigów od gier samochodowych w stylu „zręcznościowym”. Tam zmienne świata rzeczywistego są usuwane, a głównym celem jest stworzenie poczucia prędkości, kosztem realizmu.

Realizm

Dzisiejsze oprogramowanie symulacyjne rozwinęło się do punktu, w którym obejmuje zaawansowane modele opon z fizyką kąta poślizgu i odchylania ściany bocznej, szczegółową geometrię zawieszenia z dokładnością do 1 cm. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii skanowania laserowego. Wszystko to składa się na najbardziej realistyczną reprezentację jazdy samochodem wyścigowym, jak to tylko możliwe.

Groszek mistrzem TCR Eastern Europe Sim Racing

Ze względu na swoją dokładność, symulatory zwykle wymagają od użytkownika znacznie więcej pod względem skupienia, umiejętności i zdolności manualnych. To czyni je znacznie bardziej specjalistycznymi niż ich kuzyni z głównego nurtu gier samochodowych. Rozwinęły się do tego stopnia, że ​​są obecnie uważane za niezbędne narzędzie przez wiele wiodących zespołów sportów motorowych od F1 do WEC i V8 Supercars.

Wielu fanów sportów motorowych tęskni za szansą ścigania się samochodem wyścigowym GT3 lub GT4 na kultowych torach wyścigowych. Pragną zbliżyć się do marzeń o byciu kierowcą wyścigowym. Zanurzenie się w złotą erę sportów motorowych w kokpicie maszyny z Grupy C lub samochodu Formuły z lat siedemdziesiątych jest teraz możliwe. I realistyczne, właśnie dzięki Simracingowi.   

W przeciwieństwie do innych gier wyścigowych, zakres dynamiki jazdy pojazdów w symulacjach wyścigowych jest dość wąski. Dlatego wymaga dużo okrążeń treningowych i cierpliwości. Obejmuje to wiele innych zmiennych, takich jak tuning pojazdu, zużycie paliwa i opon oraz zmieniające się warunki na torze. Im bardziej realistyczne, tym lepiej.

Czytaj także: TOP 5 – najciekawsze mobilne gry wyścigowe

Simracing – trening zawodowców

Odtwarzając bardziej precyzyjnie zachowanie pojazdu, symulacja wyścigów może przekazać więcej danych i informacji do używanego sprzętu. Takiego jak kierownice ze sprzężeniem zwrotnym siły czy jednostki pedałów. To sprawia, że ​​Simracing jest narzędziem dla kierowców wyścigowych, które może przygotować do prawdziwych testów i zastosowań wyścigowych. A także koordynować nowe konfiguracje pojazdów wraz z zespołami. I odwrotnie, dla fanów sportów motorowych i gier wyścigowych oznacza to, że mogą trenować i ćwiczyć te same sekwencje ruchu, techniki jazdy i metody pracy, co prawdziwy zawodowy kierowca wyścigowy. Robiąc to przy znacznie niższych nakładach budżetowych na sprzęt i oprogramowanie w porównaniu z prawdziwymi wyścigami.

Rick Kelly – australijski kierowca wyścigowy V8 Supercars. 

Przenoszenie ciężaru, zarządzanie oponami i kontrola pojazdu na limitach odgrywają równie decydującą rolę. Zarówno wirtualnie, jak i w rzeczywistości, a wiele podstawowych zasad można przenieść z Simracingu do prawdziwych sportów motorowych i odwrotnie. Lando Norris i Max Verstappen byli aktywni w trenowaniu na symulatorach od młodości i mogli tam trenować swoje umiejętności. Simracing opiera się również na połączeniu umiejętności jazdy, profesjonalnego przygotowania i technicznego know-how. Największą różnicą jest fizyczny aspekt sportów motorowych, zwłaszcza przeciążenia działające na ciało w prawdziwym pojeździe.

Oficjalna dyscyplina sportowa, także dla niepełnosprawnych

Simracing stał się ostatnio również oficjalną dyscypliną sportów motorowych. „W żadnym innym sporcie rzeczywistość i cyfrowa symulacja nie są tak blisko siebie jak w sportach motorowych”. Uważa dr Gerd Ennser, członek komitetu wykonawczego Niemieckiej Federacji Sportów Motorowych (DMSB), odpowiedzialny za działania Simracing w tej organizacji. „Z naszego punktu widzenia Simracing może być wstępem do sportów motorowych. Jest stosunkowo niedrogi i może być uprawiany praktycznie przez każdego – notabene także przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Koncentracja, szybkość reakcji i podstawowe zrozumienie techniczne są doskonalone w jeździe na symulatorze. Pokazują to zawodnicy, którzy byli w stanie wygrać w obszarze Simracingu w zawodach juniorskich i zdobyli w ten sposób przyczółek w prawdziwym sporcie. Teraz chcemy, aby było to możliwe dla jeszcze większej liczby kierowców”.

The FIA's push to open esports up to disabled racers - The Race
„Jeśli masz niepełnosprawność, która nie jest kompatybilna z wyścigami samochodowymi w fizycznym samochodzie, nie wyklucza Cię to z wyścigów cyfrowych”
– Nathalie McGloin

Nawet aktywni kierowcy wyścigowi, „po pracy” mogą nadal realizować swoją pasję przed ekranem. Ale nie tylko po stronie kierowcy. Także jako moderator lub komentator, fotograf lub organizator wirtualnych serii wyścigów, projektant cyfrowych farb wyścigowych, kierownik zespołu lub inżynier. W tej społeczności istnieje wiele zadań i obszarów aktywności, z którymi można spędzić nawet więcej czasu niż na samej jeździe.

Ekwipunek kierowcy

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z wyścigami sim, potrzebuje niewiele więcej niż komputera lub konsoli do gier i kierownica. Gry takie jak Forza i Gran Turismo to świetny punkt wyjścia do jazdy traktowanej jako hobby, podczas gdy tytuły bardziej skoncentrowane na symulacji, takie jak Assetto Corsa i Project Cars, są dostępne zarówno na PlayStation 4, jak i Xbox One. Jeśli jednak poważnie myślisz o wyścigach symulacyjnych, komputer jest platformą z wyboru. Zapewnia to wiele opcji oprogramowania, dostosowywania i, co ważne, dostęp do szerokiej gamy sprzętu na zamówienie – co jest naprawdę korzystne dla tych, którzy planują używać symulatorów wyścigów jako narzędzia treningowego. Jak w przypadku wszystkiego, co jest „techniczne”, wszystko może wydawać się nieco zniechęcające, ale na forach internetowych i od twórców wideo, dostępnych jest wiele przydatnych informacji.

PC

Overclockers Ultimate Gaming PC
Overclockers Ultimate Gaming PC

Najbardziej zaawansowane symulatory wymagają komputera PC, aby móc je uruchomić. Warto wspomnieć, że chociaż większość nowoczesnych komputerów domowych będzie w stanie uruchomić to oprogramowanie, będziesz potrzebować mocniejszego komputera, aby uzyskać najlepszą wydajność, ponieważ symulatory mogą wymagać dość dużych zasobów.

Ponieważ specyfikacje komponentów PC stale się zmieniają, bez wchodzenia w szczegóły trzeba mieć możliwość uruchamiania oprogramowania w 60 klatkach na sekundę. Oznacza to, że wizualna wydajność symulatora będzie płynna bez zacinania się. Jest to ważne, ponieważ wpływa na to, jak prowadzi się samochód i ogólne wrażenia z jazdy. Zacinanie jest spowodowane tym, że komputer nie jest w stanie nadążyć za obliczeniami wymaganymi przez oprogramowanie.

Warto mieć na uwadze, że większość symulatorów posiada opcje dostosowania poziomu szczegółowości graficznej. Pozwala to dostosować różne ustawienia, aby uzyskać wyższą liczbę klatek na sekundę. Oczywiście, aby mieć każdą opcję na maksymalnym ustawieniu, wymaga komputera do gier o wysokiej specyfikacji, ale możesz przynajmniej sprawić, by działał dobrze na większości komputerów.

Monitor

Moja konfiguracja z Samsung G9 49
Zestaw z monitorem Samsung G9 49″

Najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze monitora, jest szybkość reakcji. Jest to czas potrzebny do wyświetlenia obrazu na monitorze. Im krótszy czas odpowiedzi, tym mniejsze opóźnienie będzie widoczne. Aby uzyskać najlepszą jakość obrazu, najlepiej nabyć monitor z funkcjami HD. Choć nie wszystkie monitory HD są sobie równe.

Jako minimum jest potrzebny monitor, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1080p. W zależności od budżetu można oczywiście zwiększyć tę rozdzielczość do 4K ultra HD, ale należy pamiętać, że będziemy potrzebować specyfikacji PC, która będzie w stanie wytworzyć te wizualizacje z zalecaną liczbą klatek na sekundę, wynoszącą co najmniej 60 klatek na sekundę.

Po wybraniu rodzaju monitora, którego zamierzasz używać, warto zastanowić się, jaki rodzaj ustawienia monitora zamierzasz uruchomić. Zasadniczo trzy opcje, które możesz uruchomić: pojedynczy monitor, potrójny monitor i opcja wirtualna rzeczywistość.

Aby w pełni wykorzystać możliwości swojego symulatora są potrzebne także odpowiednie: kierownica, pedały, manetki/hamulce ręczne, kokpit i oczywiście oprogramowanie.

Simracing? Warto spróbować!

Korzystanie z symulatora pozwala znaleźć własne ograniczenia osobiste, a także ograniczenia toru w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Jeśli wypadnie się z toru i wyląduje się na trawie, skończy z mocnym uderzeniem w barierki, wystarczy reset i jedzie się ponownie! To nie koniec zabawy, któremu towarzyszy wysoki rachunek za naprawę lub, co gorsza, czas powrotu do zdrowia z powodu kontuzji.

MRP HD Turn Key Sim Rig Package – Manon Racing Products
Zestaw MRP HD Turn Key Sim Rig

Inną zaletą nauki w symulowanym środowisku jest to, że można ćwiczyć sterowanie samochodem. Pomoże to przygotować się do jazdy na prawdziwym torze wyścigowym, być lepiej przygotowanym, aby spróbować uniknąć zderzenia lub zminimalizować jego skutki.

Nawet najlepsi kierowcy na świecie wciąż się uczą, symulator zapewnia idealną okazję do poprawy techniki, korekty widzenia, znalezienia punktów odniesienia do hamowania lub skręcania, a nawet poprawy zdolności umysłowych, takich jak skupienie, wytrzymałość i pewność siebie. Nad wszystkimi tymi aspektami można pracować w kontrolowanym, bezpiecznym środowisku, gdzie łatwiej przychodzi pracować nad dobrym wynikiem.

Czytaj także: Drony – bezzałogowa przyszłość