Najlepsze organizacje esportowe świata – I kwartał 2022

Serwis Nerd Street Gamers opublikował ranking najlepszych organizacji esportowych pierwszego kwartału 2022 roku.

Ranking został stworzony na podstawie sukcesów, jakie poszczególne drużyny walczące w barwach tych organizacji odniosły w 10 „dyscyplinach” esportowych w tym roku. Chodzi o: League of Legends, VALORANT, Counter-Strike: Global Offensive, Rocket League, Apex Legends, Dota 2, Rainbow Six: Siege, Call of Duty, Overwatch i Halo.

Wzięto pod uwagę wyniki osiągnięć w rozgrywkach krajowych oraz zagranicznych. 

Jak wyjaśniają twórcy zestawienia zdobycie mistrzostwa świata zapewni organizacji najwyższą liczbę punktów; dotarcie do finału lub awans do play-off w dużym turnieju międzynarodowym „przyzwoitą” liczbę punktów; zakwalifikowanie się do międzynarodowego wydarzenia zapewni kilka punktów. Dobre wyniki w zawodach regionalnych będą równoznaczne z kilkoma punktami. Ale nie będą miały takiej wagi, jak kwalifikacje i dobre wyniki na zawodach międzynarodowych.

Serwis zapowiada, że ranking będzie aktualizowany z miesięczną regularnością.

Oto jak prezentuje się czołowa dziesiątka na koniec marca obecnego roku.

1. G2 Esports

Fot. Psyonix

Pierwszą pozycję zajmuje G2. Do ostatnich chwil wynik rywalizacji z FaZe był otwarty. G2 wysunął się na prowadzenie w marcu, kiedy wygrał Winter Major w Rocket League Championship Series. Organizacja dotarła także do finału IEM Katowice w Counter-Strike: Global Offensive.

Oprócz umiarkowanego sukcesu w Halo i Apex Legends, G2 wystawił bardzo konkurencyjne zespoły w League of Legends i VALORANT. Również w marcu G2 zakwalifikowało się do Masters: Reykjavík, pierwszego międzynarodowego wydarzenia w kalendarzu VALORANT Champions Tour. Jako pierwsi gracze z Europy mają już miejsce w play-offach Masters. Istnieje więc duża szansa, że ​​pozostaną na szczycie, gdy rankingi zostaną zaktualizowane w przyszłym miesiącu.

2. FaZe Clan

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 75ad7de9445108499440bb296a0ab9c1d29a39c1-1600x900.jpg
Fot. Helena Kristiansson / ESL Gaming 

FaZe mogło pokonać G2 w wielkim finale IEM Katowice, ale nie uczyniło tego, są więc nieco w tyle w ogólnych rankingach. Trzeba przyznać, że FaZe dotarło do play-offów w Rainbow Six Invitational i RLCS Winter Major. Organizacja zajęła również drugie miejsce za OpTic Gaming w Major I Call of Duty League – gdyby wygrali, prawdopodobnie wystarczyłoby, aby przeskoczyć ich przed G2.

3. Team Liquid

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 494b25a04b6fcdd76058772931c249e2ea9d3cb5-1200x675.jpg
Fot. Riot Games

Liquid zawsze wystawia solidne drużyny w wielu esportowych rozgrywkach, obecny sezon nie jest wyjątkiem. Organizacja przeszła do play-off na Rainbow Six Invitational i zakwalifikowała się do Masters: Reykajvík w VALORANT. Ich zespół League of Legends również zajął pierwsze miejsce w League Championship Series podczas wiosennego splitu i zostanie odpowiednio rozstawiony w play-offach. Liquid ma duże szanse na awans w rankingach, w zależności od tego, jak dobrze radzą sobie na Masters i w kwietniowych play-offach LCS.

4. FURIA

Fot. Psyonix

Pierwszą organizacją, pochodzącą spoza Europy i Ameryki Północnej na tej liście, jest południowokoreańska FURIA. Podobnie jak Team Liquid, mają za sobą solidny rok, choć nie zdobyli do tej pory żadnych ważnych tytułów. FURIA dotarła do play-offów na Six Invitational i przeprowadziła zaskakującą fazę play-off na RLCS Winter Major, osiągając najlepszy wynik dla południowoamerykańskiej drużyny w międzynarodowym wydarzeniu RLCS. Gracze FURII zakwalifikowali się również do play-offów w brazylijskich rozgrywkach League of Legends.

5. TSM

Fot. Ubisoft / Kirill Vision

Pomijając próby i udręki w League of Legends i VALORANT, organizacja zdobyła w tym roku już jeden główny tytuł i dwa tytuły regionalne. TSM zwyciężył w Six Invitational, najbardziej prestiżowym i de facto mistrzostwie świata w Rainbow Six: Siege. Pokonali także play-offy Apex Legends Global Series Split 1 NA oraz finały regionalne Dota Pro Circuit Tour 1 NA. Czyli TSM w pierwszym kwartale 2022 wygrywa wszystko – albo nic.

6. OpTic Gaming

David Doran / ESPAT

Ranking organizacji zawiera zbiorcze sukcesy zespołów firmowanych przez OpTic i Envy dzięki ich połączeniu. W Call of Duty OpTic Texas wygrało Major I, podczas gdy w VALORANT zespół znany wcześniej jako Envy, obecnie grający pod szyldem OpTic Gaming, zakwalifikował się do Masters: Reykjavík.

7. Cloud9

Fot. Halo Championship Series

Największym sukcesem C9 w tym roku był zespół Halo, który zdominował scenę regionalną, zwyciężając w North America Regionals w Anaheim w lutym. Zespół C9 VALORANT właśnie przegapił kwalifikacje do Masters, co mogłoby spowodować skok o jedno bądź dwa miejsca w tym rankingu. Ale w League of Legends C9 zajął drugie miejsce w wiosennym splicie i jest w fazie playoff z szansą na zakwalifikowanie się do Mid-Season Invitational.

8. Natus Vincere

Fot. ESL

W zeszłym roku Natus Vincere – lub NAVI, jak się je częściej nazywa – zdominował scenę CS:GO, zdobywając wiele głównych tytułów. Już samo to wyniosłoby organizację na bardzo wysokie miejsce na tej liście. W tym roku jednak przeszli do play-offów, ale nie dotarli do finału IEM Katowice. Miejsce w pierwszej dziesiątce NAVI zawdzięcza sukcesom swoich składów w Rainbow Six i Halo.

9. Spacestation Gaming

Fot. Psyonix

Spacestation odniosła sukces zarówno w Rocket League, Rainbow Six, jak i Apex Legends. Chociaż zazwyczaj nie dysponują szerokim składem w wielu esportowych rozgrywkach, tam, gdzie mają swoją reprezentację, zazwyczaj radzą sobie dobrze. Rok 2022, jak do tej pory potwierdza tę zasadę.

10. Team Empire

Fot. Ubisoft / Kirill Vision

Team Empire zamyka pierwszą dziesiątkę dzięki drugiemu miejscu na Rainbow Six Invitational. Organizacja dobrze poradziła sobie również w Apex Legends, a w ALGS Split 2 Pro League dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki gracze TE zajęli pierwsze miejsce.

Kolejny ranking na początku maja!

Czytaj także: Na pohybel pandemii! Globalny sport elektroniczny w 2021 roku