Jakiego pada do komputera wybrać? Nasze propozycje!

„Pecety” nadal są bardzo atrakcyjną platformą dla graczy mimo absurdalnych cen kart graficznych i ubiegłorocznych premier kolejnej generacji konsol PlayStation oraz Xbox. Osoby, które dużo czasu spędzają przy grach komputerowych nie mogą się natomiast obejść bez odpowiednio skrojonych akcesoriów, które uczynią rozgrywkę czystą przyjemnością. Jakiś czas temu przedstawialiśmy Wam nasze propozycje myszek zaprojektowanych z myślą o graczach. Tym razem przyszła pora na to, byśmy stworzyli dla Was listę najciekawszych padów dedykowanych komputerom.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że na rynku mamy dostępne zarówno pady łączące się z naszymi komputerami poprzez port USB, jak i takie wykorzystujące łączność Bluetooth bądź połączenie za pośrednictwem dedykowanego odbiornika. Pierwszy z wymienionych typów połączenia zazwyczaj stosowany jest w przypadku tańszych urządzeń. Pady z wyższej półki natomiast w większości przypadków łączą się z naszymi „pecetami” bezprzewodowo (choć niektóre oferują możliwość opcjonalnego wykorzystania kabla USB). Ponadto droższe urządzenia oferują nam szersze możliwości w zakresie konfiguracji. Oto pięć wybranych przez nas propozycji z różnych półek cenowych!

Natec Genesis P58

Natec Genesis P58 to prosty kontroler łączący się z komputerem za pośrednictwem kabla. Nie powinniśmy spodziewać się po nim rozbudowanych możliwości – jest to tani pad dla mało wymagających użytkowników. Mimo atrakcyjnej ceny charakteryzuje go dość przyzwoita jakość wykonania. Pokryty został gumą, co ma przełożyć się na pewny chwyt nawet w najbardziej ekstremalnych momentach prowadzenia rozgrywki. Ciekawostką jest natomiast to, że Natec Genesis P58 to akcesorium kompatybilne zarówno z komputerami PC, jak i z leciwym, lecz ciągle popularnym PlayStation 3. Prezentowany gamepad wyposażony został w moduł wibracji, który zapewni nam realistyczne doznania w trakcie gry. Zapłacić za niego trzeba stosunkowo niewiele – w sprzedaży bowiem dostępny jest średnio za około 79 złotych.

Natec Genesis PV58

Kolejny z prezentowanych gamepadów jest bardzo spokrewniony z modelem P58. Natec Genesis PV58 to w zasadzie wersja tego urządzenia łącząca się z naszym komputerem bezprzewodowo. Także w przypadku prezentowanego urządzenia producent postawił na dobrej jakości materiały wykonania (gumowana powierzchnia pada) oraz ergonomiczny kształt. PV58 został wyposażony w 12 przycisków i 2 analogowe drążki, które mają za zadanie zapewnić nam pełną kontrolę nad rozgrywką. Według zapewnień producenta, zasięg pracy Natec Genesis PV58 to maksymalnie 10 metrów od nadajnika. Kontroler zasilany jest przez wbudowany akumulator, który naładujemy za pośrednictwem kabla microUSB. Cena Genesis PV58 to około 95 zł.

Logitech Gamepad F310

Logitech Gamepad F310 to klasyczny kontroler przewodowy od znanego i cenionego producenta. Jego niewątpliwym atutem jest klasyczna konstrukcja, która ma zapewnić nam wygodny chwyt i komfort nawet podczas dłuższych sesji z ulubionymi grami. Logitech zapewnia, że gamepad jest kompatybilny z takimi rozwiązaniami, jak tryb Big Picture w aplikacji Steam, czy z telewizorami pracującymi pod kontrolą systemu Android. Niewątpliwym minusem urządzenia jest brak funkcji wibracji. Cieszy natomiast obecność takich funkcji, jak tryby XInput i DirectInput, które umożliwiają bardzo łatwą konfigurację pada Logitech Gamepad F310. Co z ceną? Produkty Logitecha nigdy nie należały do najtańszych. Za prezentowanego gamepada trzeba zapłacić około 130 złotych.

Microsoft Xbox Series Controller

Mój osobisty faworyt w dzisiejszym zestawieniu. Miałem okazję go sprawdzić w trakcie redakcyjnych testów konsoli Xbox Series X. Pad od Microsoftu jest kompatybilny także z komputerami pracującymi pod kontrolą Windowsa. Parujemy go z nimi za pośrednictwem kabla, Bluetooth bądź opcjonalnego nadajnika. Warto wspomnieć, że prezentowany sprzęt kompatybilny jest z systemami iOS oraz Android – dzięki czemu będzie pomocny także podczas zabawy przy grach mobilnych. Microsoft Xbox Series Controller charakteryzują ergonomiczne kształty, dzięki którym nie męczy naszych rąk nawet podczas długiej rozgrywki. Kontroler oferuje mechanizm wibracji i zasilany jest za pośrednictwem baterii. Dzięki przeforsowaniu takiego rozwiązania nie musimy się obawiać sytuacji, w której wbudowany akumulator z czasem ulegnie zużyciu – po prostu wrzucamy do gamepada nowe baterie i możemy grać dalej. Pad od Xboxa nie jest jednak tani – średnio trzeba zapłacić za niego około 289 złotych.

Razer Raiju Tournament Edition

Absolutnie najwyższa półka wśród kontrolerów od uznanego producenta jakim jest Razer. Prezentowane połączymy z komputerami PC, jak i z konsolą PlayStation. Producent zapewnia nam możliwość łatwego przełączania się między trybami PS4, USB i PC. Razer Raiju Tournament Edition oferuje nam ponadto szerokie możliwości personalizacji za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Ponadto prezentowany gamepad wyposażony został w gniazdo słuchawkowe, czy system sprzężenia zwrotnego Razer. Z naszymi urządzeniami połączymy się za pośrednictwem kabla bądź przy pomocy Bluetooth (możemy więc sparować pada z urządzeniami mobilnymi). Atutem Razer Raiju Tournament Edition są także cztery dodatkowe mapowane przyciski wielofunkcyjne, które możemy przypisać do wybranych czynności podczas rozgrywki. Jak przystało na tak świetnie wyposażone akcesorium dla graczy, zakup prezentowanego gamepada uderzy nas po kieszeni. Przygotujcie się na wydatek około 650 zł!

Podsumowując…

Wybierając odpowiedniego dla nas gamepada powinniśmy kierować się przede wszystkim zasobnością naszego portfela. Gdy już wybierzemy adekwatną półkę cenową, kolejnym czynnikiem decydującym o zakupie powinna być jakość wykonania i ergonomia budowy owego akcesorium. Często bowiem spędzamy przy grach długie godziny – obsługa danego pada nie powinna być dla nas męcząca. Jeśli natomiast już zdecydujemy się na konkretne urządzenie i będzie to kontroler bezprzewodowy, warto wybrać model z łącznością Bluetooth – będzie dla nas bowiem użyteczny także w przypadku gier mobilnych. Spodobała się Wam któraś z naszych propozycji? A może macie swoje typy? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!