ASUS ROG Fusion II 500 – flagowe słuchawki dla graczy

Całkiem niedawno oglądaliśmy premierę najnowszego zestawu słuchawkowego od ASUSA na targach CES 2022 w Las Vegas, a dziś trafiły do naszej redakcji.

Nowym produktom zawsze towarzyszą duże emocje. Śledziliśmy wszystkie premiery na CES podczas relacji filmowych, w tym też prezentację ASUS ROG Fusion II 500, flagowych słuchawek gamingowych tego producenta. Pierwsze wrażenie, czyli zaraz po wyjęciu z opakowania zrobiły bardzo dobre. W pudełku znalazły się jeszcze: przewód USB-C, przejściówka z USB-C na A, przewód Jack i dodatkowe, welurowe nauszniki, bowiem na słuchawkach zamontowane są te ze skóry syntetycznej. Gdy wyjąłem je z pudełka, moje serce zabiło mocniej.

Liczą się detale

Zestaw ASUS ROG Fusion II 500 to flagowe słuchawki dla graczy z podświetleniem RGB, napakowane kilkoma zaskakującymi technologicznymi nowinkami. Ich konstrukcja opiera się na elastycznej stalowej ramie pałąka, która po rozsunięciu słuchawek odkrywa grawerunek ROG na zewnętrznej stronie. Zastosowanie tak wytrzymałych materiałów gwarantuje, że słuchawki nie połamią się łatwo i szybko. Reszta konstrukcji została wykonana z czarnego, matowego dobrej jakości plastiku, który wygląda świetnie. O jakości premium świadczą też miękkie, wykonane z delikatnej skóry syntetycznej nauszniki.

Przeczytaj też: W tych słuchawkach eksploduje ci głowa – Razer Kraken V3 HyperSense | CoNowego.pl

Co, gdzie i jak

To co wyróżnia słuchawki oprócz niezwykle starannie zaprojektowanej i świetnie wykonanej konstrukcji to fakt, że działają dosłownie z każdym urządzeniem. Począwszy od PC, MAC, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Xbox one, Xbox Series X, Xbox Series S, iPad i cała reszta urządzeń. Jest to o tyle ważna informacja, że zwykle słuchawki nie są kompatybilne z konsolami, a te są. Słuchawki można podłączyć na dwa sposoby do komputera: przy pomocy kabla USB, wtedy otrzymujemy pełną ich funkcjonalność lub przewodem Jack i wtedy możemy korzystać tylko z ich podstawowych funkcji. Na lewym nauszniku od dołu są wejścia USB-C i Jack. Powyżej na tylnej ściance, tuż pod kciukiem jest kółeczko do regulacji głośności i włącznik mikrofonów. Na prawym nauszniku jest przełącznik PC/Konsola oraz kółeczko do regulacji głośności czatu i dźwięków z gry. Jest to absolutnie wspaniała funkcja, która pozwala ruchem jednego palca decydować o tym, czy w słuchawkach słyszymy głośniej grę czy głosy innych graczy na czacie głosowym. Na obu nausznikach od tylnej strony znajdują się pionowe, świecące pasy LED, którymi możemy sterować z poziomu aplikacji Armory Crate. Górna część pałąka obszyta jest miękką skórą ekologiczną.

Centrum sterowania światem

Sercem i duszą ASUS ROG Fusion II 500 jest apka Armory Crate, która pozwala na regulacje dziesiątek ustawień związanych z barwą odsłuchiwanego dźwięku, pracą mikrofonów a także podświetlenia. Opcji regulacji jest tu zatrzęsienie. W jednej z najważniejszych zakładek znajdują się trzy podzakładki dotyczące dźwięku, oświetlenia i upadate. W sekcji Audio możemy wybierać z gotowych presetów, specjalnie ustawionych pod konkretny rodzaj gry, jak np., strzelanki, wyścigi itd. Dostępny jest też pełen korektor, a także możliwość regulacji siły basów, czystości mikrofonu, efektów np. pogłosu oraz aktywnej redukcji szumów w mikrofonach. Te znajdują się w obudowie nauszników, jest ich kilka i mają za zadanie izolować głos gracza od reszty niepotrzebnych odgłosów dochodzących z otoczenia. Działa to całkiem sprawnie, ale będę szczery do bólu. Nic nie zastąpi mikrofonu na ramieniu, który fizycznie znajduje się kilka cm od ust. Mikrofony kierunkowe radzą sobie dobrze, jednak czystość barwy głosu nie jest tak klarowna jak z mikrofonu na ramieniu.

Armory Crate

Podświetlenie słuchawek jest bardzo subtelne, nauszniki są bowiem podświetlane tylko z tyłu. Dzięki temu LEDy nie odbijają się w monitorze, a delikatnie oświetlają pokój. Kolorki a także sposób świecenia możemy dowolnie regulować i ustawiać w aplikacji Armory Crate. W sumie możemy korzystać z 16.8 milionów kolorów. A jeżeli nie jesteśmy fanem oświetlenia RGB, wystarczy je wyłączyć i słuchawki nadal będą wyglądały świetnie. Trzeba dodać, że podświetlanie, jak i inne zaawansowane funkcje działają tylko na przewodzie USB.

Przeczytaj też: Testujemy słuchawki dla graczy Astro A40 i A50 | conowego.pl

Co kryje się w środku

W ASUS ROG Fusion II 500 zastosowano 50 mm przetworniki, które w połączeniu z dużymi objętościowo komorami i całkiem dobrze tłumiącymi nausznikami emitują przyjemne dla ucha brzmienie. Mocna basy i realistyczny, przestrzenny dźwięk zapewniają system 7.1 z Hi-Res Audio Hi-Fi ESS 9280 Quad DAC. Z kolei mikrofony zostały wyposażone w system AI Beamforming z redukcją szumów AI i regulacją głośności czatu, co zapewnia lepszą komunikację podczas gry. Słuchawki są bardzo lekkie i komfortowe, ważą jedynie 310g. Nie uciskają głowy, ale jednocześnie duże nauszniki w całości zakrywają uszy i dobrze przylegają. W opakowaniu znajdziemy dodatkowe nauszniki welurowe, które można łatwo zamienić ze skórzanych.  

Brać i grać

Najnowsze słuchawki gamingowe ASUSa to wyjątkowo udany produkt. Połączono w nich klasyczny i nowoczesny design. Są duże i wygodne a zarazem niezwykle lekkie. Dźwięk 7.1 ze wsparciem Hi-Res Audio serwuje nam najwyższej jakości brzmienie. System redukcji mikrofonów działa prawidłowo, choć brakuje mi ramienia z mikrofonem. Aplikacja Armory Crate oferuje bardzo dużo możliwości konfiguracji dźwięku, pracy mikrofonów i podświetlenia. Prawie ideał.

ZaletyWady
Dobre brzmienieBrak mikrofonu na ramieniu
Świetny design
Lekka, ale wytrzymała konstrukcja
Regulacja dźwięku czat/gra
Mnogość opcji konfiguracji dźwięku i podświetlenia