Projekt Artemis – kluczowe przedsięwzięcie NASA

Odkąd człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu w 1969 roku, ludzkość z wielkimi nadziejami kieruje swoje spojrzenie w kierunku przestrzeni kosmicznej. W latach 60. i 70. XX wieku misje Apollo zainaugurowały epokę badań kosmosu, jednak po pewnym czasie skupiliśmy się głównie na badaniach bezzałogowych i na umieszczaniu na orbicie zaawansowanych teleskopów. Dziś, w erze nowych technologii i globalnej współpracy, NASA ogłosiło Projekt Artemis jako kluczowe przedsięwzięcie, które ma sprowadzić ludzkość z powrotem na Księżyc.

fot. SpaceX / Unsplash

Projekt Artemis – czym tak naprawdę jest?

Nazwa projektu nawiązuje do mitologii greckiej, gdzie Artemida była bliźniaczą siostrą Apolla i boginią łowów oraz księżyca. Symbolicznie odniesienie to ma podkreślić znaczenie równości płci w ramach nowego programu kosmicznego. Artemis nie tylko ma być misją, ale również szansą na osiągnięcie równowagi i sprawiedliwości w badaniach kosmosu.

Zasadniczym celem Projektu Artemis jest powrót ludzi na Księżyc w 2024 roku. To bardzo ambitny plan międzynarodowego zespołu naukowców i inżynierów. W jego przypadku konieczne będzie nie tylko postawienie na nowe technologie oraz zaawansowane rozwiązania w zakresie systemów rakietowych, ale i wsparcie dla projektu ze strony globalnej społeczności naukowej i politycznej.

fot. David Dibert / Unsplash

Dlaczego warto wrócić na Księżyc?

Po pierwsze, Księżyc stanowi idealne miejsce do testowania i rozwijania technologii potrzebnych do organizowania dalszych misji kosmicznych, w tym tych, które w nadchodzących latach mają przyczynić się do kolonizacji Marsa tak szumnie zapowiadanej chociażby przez Elona Muska. Bardziej złożone i ryzykowne wyprawy kosmiczne wymagają solidnych fundamentów, a Księżyc może być naszym naturalnym i zaawansowanym laboratorium do badania nowych technologii, zarówno tych związanych z podróżą, jak i eksploracją powierzchni kolejnych planet.

Po drugie, powrót na Księżyc otwiera nowe możliwości naukowe. Technologie. którymi dziś dysponujemy pozwalają na prowadzenie bardziej precyzyjnych i zaawansowanych badań na powierzchni Księżyca, niż w czasach słynnych misji Apollo. Kolejne odkrycia dotyczące geologii, składu chemicznego czy historii naturalnej Księżyca mogą rzucić nowe światło na procesy, które wpłynęły na ewolucję całego Układu Słonecznego. Ta wiedza z kolei jest nam niezbędna do efektywnego badania dalszych zakątków kosmosu.

fot. Cytonn Photography / Unsplash

Są też cele zupełnie niezwiązane z nauką

Projekt Artemis nie jest jednak związany wyłącznie z odkryciami i technologicznym postępem. To także ważne dążenia do zjednoczenia ludzkości w wspólnym celu. Globalna współpraca w badaniach kosmosu staje się coraz bardziej niezbędna, zwłaszcza w obliczu wspólnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu czy zagrożenia dla naszej planety ze strony asteroid. Projekt Artemis ma szansę stać się symbolem jedności i współpracy międzynarodowej w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące naszego miejsca we Wszechświecie.

Współpraca między różnymi narodami w ramach programu Artemis może przycyznić się pośrednio do poprawy stosunków między różnymi nacjami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że badania nad kosmosem oraz rozwijanie technologii mających pozwalać na jego swobodną eksplorację wymagają zaangażowania wielu nacji – nie tylko na płaszczyźnie wymiany myśli oraz wyników prac naukowców, ale i w zakresie budowy wspólnych przedsięwzięć mających na celu wspieranie misji.

Warto również zauważyć, że powrót na Księżyc otwiera nowe horyzonty dla przemysłu kosmicznego. Innowacje i technologie opracowane w ramach Projektu Artemis mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w badaniach kosmosu, ale również na Ziemi. Przykłady to zaawansowane systemy oczyszczania wody czy energii słonecznej, które znalazłyby zastosowanie także dookoła nas – pozwalając uniezależnić się od szkodliwych dla środowiska, czy drogich rozwiązań.

fot. NASA / Unsplash

Projekt Artemis to liczne kontrowersje

Jednak, jak w przypadku każdego ambitnego projektu, istnieją również wyzwania i kontrowersje związane z Projektem Artemis. Przede wszystkim jest on uzależniony od zewnętrznego finansowania, które w dobie panującego obecnie kryzysu może stać się problematyczne. Oczywiście projekt jest wspierany przez miliarderów takich, jak Elon Musk, jednak pieniądze w projekt inwestują też rządy wielu państw, które z czasem mogą owo finansowanie ograniczyć ze względu na wewnętrzne problemy.

Także sama stabilność polityczna może mieć ogromny wpływ na rozwój misji Artemis. Obserwując informacje spływające ze świata widzimy, że obecnie między mocarstwami panują dość napięte stosunki. Stany Zjednoczone toczą wojnę gospodarczą z Chinami. Rosja zmaga się z sankcjami nałożonymi nań ze względu na bezpardonowy i bezwzględny atak na Ukrainę. A to przecież światowe mocarstwa powinny wykazywać się największym, wspólnym zaangażowaniem w globalne projekty kosmiczne. Wtedy pojawią się większe szanse na ich powodzenie.

Wiele obaw budzą także kwestie związanie z bezpieczeństwem astronautów podczas wykonywania misji. Oczywiście przechodzą oni długie, wielomiesięczne szkolenia w ekstremalnych warunkach na Ziemi. Tworzone są nawet warunki zbliżone do kosmicznych za pomocą zaawansowanych rozwiązań technicznych. Organizacje takie jak NASA czy SpaceX nie są jednak w stanie w 100% przewidzieć tego, czy podczas misji nie dojdzie do jakiejś katastofy w wyniku której zostanie uszkodzony statek kosmiczny, czy też takiej, która może spowodować uwięzienie astronautów na Księżycu stwarzając zagrożenie dla ich życia.

Niemniej jednak warto podjąć ryzyko

Mimo wszystkich wymienionych trudności warto pamiętać, że dążenie do zdobycia przestrzeni kosmicznej jest jednym z najbardziej inspirujących i długotrwałych marzeń ludzkości. Pokonywanie kolejnych granic, poszukiwanie odpowiedzi na pytania o nasze pochodzenie i miejsce we Wszechświecie są fundamentalnymi elementami naszej natury. Projekt Artemis to nie tylko krok naprzód w dziedzinie rozwoju nauki i technologii, ale i krok w stronę zjednoczenia ludzi w globalnym dążeniu do poznania nieznanych obszarów kosmosu. Powrót na Księżyc może być symbolicznym krokiem ku dalszym wyprawom w kosmos. Może ośmielić ludzkość do dokonywania wielkich czynów i być bodźcem do dalszego rozwoju nowoczesnych technologii mogących przyczynić się do zdolności ludzkości do podróży nawet poza Uklad Słoneczny w perspektywie kilku kolejnych pokoleń.

Czytaj też: Wyścig na Księżyc – kto będzie wygranym?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash