Chromebook – idealny do pracy, nauki, zabawy

Chromebooki w ostatnich latach mocno zyskują na popularności. Do tej pory niedrogie komputery pracujące pod kontrolą Chrome OS popularność zdobywały głównie za Oceanem – jako sprzęt dedykowany sektorom edukacji i biznesu. Jednak ze względu na postępujący kryzys gospodarczy oraz fakt, iż większość z nas wykorzystuje swój komputer tylko do podstawowych zadań – jak przeglądanie Internetu, mediów społecznościowych, opłacanie rachunków czy tworzenie prostych dokumentów – dla wielu z nas może być to sprzęt idealny.

fot. Brooke Cagle / Unsplash

Czym tak naprawdę są Chromebooki?

Chromebook to rodzaj komputera przenośnego, który działa na systemie operacyjnym Chrome OS, opracowanym przez firmę Google. Chrome OS opiera się głównie na przeglądarce internetowej Google Chrome i jest zoptymalizowany do pracy w chmurze.

Chromebooki są zazwyczaj lżejsze, tańsze i bardziej wydajne w porównaniu do tradycyjnych laptopów. Mają wbudowany ekran, klawiaturę i trackpad, podobnie jak inne komputery przenośne. Jednak ich głównym celem jest umożliwienie korzystania z Internetu i aplikacji internetowych.

Jedną z głównych cech Chromebooków jest to, że większość danych i aplikacji jest przechowywana w chmurze. Oznacza to, że większość pracy jest wykonywana online, a dane są przechowywane na serwerach Google. Można jednak również korzystać z niektórych aplikacji w trybie offline, jeśli zostały wcześniej pobrane.

Chromebooki są często wybierane przez osoby, które potrzebują prostego i łatwego w obsłudze komputera do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, korzystanie z poczty elektronicznej, edytowanie dokumentów i konsumowanie multimediów. Są popularne wśród studentów, edukatorów i osób, które potrzebują taniego i przenośnego urządzenia do prostych zadań.

Warto zauważyć, że Chromebooki mają ograniczone możliwości w porównaniu do tradycyjnych laptopów, ponieważ nie obsługują niektórych programów i aplikacji dedykowanych dla systemów Windows lub macOS. Jednak wiele zadań można wykonać za pomocą aplikacji internetowych dostępnych w Chrome Web Store. Większość nowych Chromebooków oferuje także dostęp do sklepu Google Play.

Czytaj też: Jak dobrać odpowiednie chłodzenie do procesora?

Kilka słów na temat ich historii

Historia Chromebooków sięga roku 2011, kiedy to Google wprowadził pierwsze modele na rynek.

Pierwszym Chromebookiem był model CR-48, który został wydany jako urządzenie testowe dla programu Chrome OS. Był on dostępny tylko dla wybranych użytkowników i nie był oficjalnie sprzedawany. CR-48 był prostym laptopem o niewielkich rozmiarach, wyposażonym w ekran o przekątnej 12,1 cala oraz klawiaturę pełnowymiarową.

W 2011 roku koncern Google ogłosił oficjalne wprowadzenie Chromebooków na rynek i partnerował z różnymi producentami sprzętu komputerowego, takimi jak Samsung, Acer, HP i innych. Pierwsze modele Chromebooków były przystępne cenowo i kierowano je do użytkowników, którzy korzystają głównie z przeglądarki internetowej do pracy, nauki i rozrywki.

Początkowo Chromebooki spotkały się z mieszanymi opiniami. Wielu krytyków podkreślało ich zależność od dostępu do Internetu, ponieważ większość aplikacji i danych była przechowywana w chmurze. Jednak Chromebooki oferowały również zalety, takie jak szybkość działania, niskie koszty i łatwość obsługi.

W kolejnych latach Chromebooki zyskiwały na popularności, zwłaszcza w sektorze edukacji. Szkoły i uczelnie często wybierały Chromebooki ze względu na ich niskie koszty zakupu, łatwość zarządzania, bezpieczeństwo oraz integrację z platformą Google Workspace (dawniej G Suite) i innymi narzędziami edukacyjnymi.

Wraz z rozwojem Chromebooków, modele stawały się bardziej zaawansowane pod względem specyfikacji. Pojawiły się warianty z większymi ekranami, dotykowymi matrycami, bardziej wydajnymi procesorami i większą ilością pamięci. Google również wprowadził do Chrome OS możliwość uruchamiania aplikacji z systemu Android, co zwiększyło funkcjonalność Chromebooków.

W ciągu ostatnich lat Chromebooki zdobyły znaczącą część rynku komputerów przenośnych. Stały się popularnym wyborem dla osób, które potrzebują prostego i łatwego w obsłudze urządzenia do przeglądania Internetu, pisania, strumieniowania multimediów i pracy w chmurze. Dzięki rozwoju usług takich, jak GeForce Now, wiele Chromebooków może pełnić także funkcję komputerów dla graczy.

fot. Brooke Cagle / Unsplash

Idealny system dla mniej wymagających?

Chrome OS jest systemem operacyjnym stworzonym przez Google, który jest zoptymalizowany dla urządzeń o mniejszych wymaganiach sprzętowych i skierowany głównie do użytkowników korzystających z Internetu. Chrome OS opiera się na jądrze Linux i łączy w sobie prostotę systemu operacyjnego z mocą i wydajnością przeglądarki Chrome.

Jednym z głównych założeń Chrome OS jest przede wszystkim przechowywanie danych i aplikacji w chmurze. Oznacza to, że większość danych jest przechowywana online, a aplikacje są uruchamiane w przeglądarce internetowej. System ten integruje się również z różnymi usługami Google, takimi jak Gmail, Google Drive czy Google Docs, umożliwiając użytkownikom łatwe korzystanie z tych narzędzi.

Ze względu na swoją prostotę i optymalizację, Chrome OS działa sprawnie nawet na słabszych urządzeniach. System ten jest stosowany w Chromebookach, które są popularne wśród użytkowników biznesowych oraz w sektorze edukacji. Chrome OS oferuje szybkie uruchamianie, łatwą nawigację i bezpieczeństwo dzięki automatycznym aktualizacjom i wbudowanej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem.

Jednak Chrome OS ma również pewne ograniczenia. Z powodu swojej zależności od przeglądarki internetowej, nie wszystkie tradycyjne aplikacje desktopowe, takie jak programy do edycji grafiki czy gry, mogą być dostępne na Chrome OS. Niektóre z tych ograniczeń mogą być jednak obejściami, np. poprzez korzystanie z aplikacji internetowych lub wirtualnych pulpitów.

Dlaczego warto stawiać na Chromebooki?

Chromebooki oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności dzięki systemowi operacyjnemu Chrome OS. Automatyczne aktualizacje systemu zapewniają, że zawsze korzystasz z najnowszych funkcji i poprawek. Dzięki temu możesz skoncentrować się na pracy, nie martwiąc się o zagrożenia związane z oprogramowaniem. Ponadto, Chromebooki są zazwyczaj wyposażone w szybkie procesory i solidne baterie, co zapewnia płynne działanie i długie godziny pracy na jednym ładowaniu.

Nowe Chromebooki dostępne są w dość atrakcyjnych cenach. W sieci można też znaleźć wiele sklepów oferujących sprzęt poleasingowy w bardzo dobrym stanie, który po odsłużeniu pewnego czasu w różnych firmach i szkołach będzie nadal przydatnym rozwiązaniem dla użytkowników indywidualnych. Jeśli można mieć dobry sprzęt za rozsądne pieniądze – po co przepłacać?

Grafika tytułowa: Nathan Dumlao / Unsplash