Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI, który zwiększy wydajność procesów!

Microsoft i Siemens ogłosiły zwiększenie zakresu swojej współpracy, kładąc nacisk na innowacyjne zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji (AI). Pierwszym rezultatem partnerstwa jest wprowadzenie na rynek narzędzia Siemens Industrial Copilot, będącego asystentem zaprojektowanym do usprawnienia współpracy ludzi z maszynami w procesach produkcyjnych.

fot. Siemens

Zastosowanie AI w przemyśle

Nowe narzędzie umożliwia szybkie generowanie, optymalizację i debugowanie skomplikowanego kodu używanego w procesach automatyzacji, skracając jednocześnie czas trwania symulacji z tygodni do kilku minut. Siemens Industrial Copilot wykorzystuje rozwiązanie Azure OpenAI od Microsoftu i czerpie dane z otwartej cyfrowej platformy biznesowej Siemens Xcelerator.

Współpraca obu gigantów technologicznych obejmuje również integrację platformy Siemens Teamcenter, służącej do zarządzania cyklem życia produktu, z aplikacją Microsoft Teams. To połączenie ma umożliwić wirtualną współpracę projektantów, pracowników pierwszej linii i innych zespołów zaangażowanych w różne dziedziny biznesowe.

Prezes Microsoftu, Satya Nadella, podkreśla, że postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej łączą się z doświadczeniem Siemensa, otwierając nowe możliwości dla pracowników pierwszej linii i projektantów. Pierwszym rezultatem jest Siemens Industrial Copilot, który ma potencjał, by zrewolucjonizować sektor przemysłowy.

Wprowadzenie narzędzia planowane jest w różnych sektorach gospodarki, takich jak motoryzacja, opakowania i budowa maszyn. Spółka Schaeffler AG, lider w dziedzinie technologii motoryzacyjnych, jest jednym z pierwszych beneficjentów generatywnej sztucznej inteligencji. Narzędzie Siemens Industrial Copilot pomaga inżynierom Schaefflera w szybszym opracowywaniu kodów do programowania systemów automatyki przemysłowej, przyspieszając procesy projektowe.

Czytaj też: IFA 2023: Siemens Home Appliances i nowoczesne rozwiązania dla inteligentnej kuchni

Grafika tytułowa: Siemens