HarmonyOS Next – Huawei jeszcze nas zadziwi?

Koncern Huawei od kilku dobrych lat zmaga się ze skutkami amerykańskich sankcji nałożonych nań jeszcze przez administrację Donalda Trumpa. Właśnie ze względu na owe ograniczenia, Chińczycy zdecydowali się na przygotowanie własnego oprogramowania – HarmonyOS. Problem w tym, że nadal jest to system bazujący na mocno przeprojektowanym Androidzie. Jednak już wkrótce Huawei może zaprezentować światu zupełnie autorskie rozwiązanie.

System zbudowany od podstaw?

HarmonyOS Next ma być zupełnie nowym systemem nie bazującym na AOSP. Oznacza to, że nie będzie można instalować na nim aplikacji napisanych dla Androida, ale jednocześnie chiński gigant ma mieć o wiele większą kontrolę nad swoją platformą. Przedstawiciele koncernu zaznaczają, że nie doczekamy się rewolucji pod względem stylistyki. Wszystko po to, by z obsługą oprogramowania poradziły sobie osoby przyzwyczajone do nakładki EMUI.

Co może być największą bolączką nowego systemu? Na pewno uboga baza aplikacji oraz brak dostępu do usług Google. Dlatego też oprogramowanie zadebiutuje w pierwszej kolejności na lokalnym, chińskim rynku. Jest on bowiem dość restrykcyjny, jeśli chodzi o możliwość korzystania z „zachodnich” rozwiązań. Czy system będzie w ogóle dystrybuowany na Starym Kontynencie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie przewidzieć.

Czytaj też: Smartwatche Huawei do kupienia w butikach SWISS

Grafika tytułowa: Huawei