… iiiiii akcja! – testujemy systemy do wideokonferencji: Jabra PanaCast!

Wszyscy odkrywamy na nowo realia pracy i nauki zdalnej, starając się utrzymać kontakt i produktywność, więc wideokonferencje są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Poznaj urządzenia, które rewolucjonizują spotkania on-line.

W dzisiejszym, skomplikowanym świecie, w którym jesteśmy bardziej fizycznie rozdzieleni niż kiedykolwiek, potrzebujemy nowych technologii, które nas do siebie zbliżą. Do niedawna były to głównie rozwiązania softwarowe, takie jak MS Teams, Zoom, które mówiąc kolokwialnie, pozamiatały rynek. A co ze wsparciem hardwarowym? I tu zaczyna się robić ciekawie. Czy te wartości coś Ci mówią? Trzy kamery 4K, 180 stopni, cztery głośniki, osiem mikrofonów i dziewięć procesorów. Nie, to nie jest komputer, to jest Jabra PanaCast 50 – inteligentny video sound bar.

Wideokonferencje zdefiniowane na nowo

PanaCast 50, to pierwszy, inteligentny video bar, gotowy na czasy nowej normalności. Jest to urządzenie, które zostało stworzone przede wszystkim dla biznesu, a więc dla stacjonarnych sal konferencyjnych, doskonałe na czasy spotkań zdalnych. Ale równie dobrze sprawdza się w innych dziedzinach, takich jak bankowość, edukacja czy szkolenia. Jego funkcjonalność jest zasadniczo nieograniczona. A dlaczego jest nam takie potrzebne? Już tłumaczę. W 2019 roku zaledwie 66% biur na całym świecie używało video konferencji. W 2020 roku było to już 86%, a w 2021 niemal 94%. Nagle okazało się, że nie trzeba latać dwa razy w tygodniu z Warszawy do Londynu, Paryża czy Nowego Jorku, bo można załatwić większość spraw zza biurka. W edukacji rewolucja wydarzyła się niemal z dnia na dzień i na zajęcia zdalne w jednej chwili przeszło 100% szkół. Dziś sytuacja trochę się zmieniła, bo wiele osób wróciło do pracy i nauki stacjonarnej. Jednak najważniejsza jest nauka, jaką wyciągnęliśmy z pandemii. Sytuacja zmusiła nas do zmian i okazało się, że świat potrzebuje nowych technologii zaprojektowanych w odpowiedzi na wyzwania ,,nowej normalności” takich jak  PanaCast 50 i PanaCast 20.

Szeroki kąt

Dzięki zaawansowanej i innowacyjnej technologii 180 stopni obrazu oraz szeregowi inteligentnych funkcji, PanaCast 50 zapewnia pionierskie rozwiązania z zakresu możliwości wizualnych. Video bar został wyposażony w trzy kamery o matrycy 13 megapikseli, które generują obraz o rozdzielczości 4K UHD, zamontowane w precyzyjnym układzie wielu kamer, wychwytują każdą część pomieszczenia. Ale jeszcze nie to czyni PanaCast 50 tak wyjątkowym. Opatentowana technologia łączenia obrazu w czasie rzeczywistym, w inteligentny sposób decyduje o właściwym punkcie połączenia na żywo trzech źródeł danych razem, tworząc idealny, 180 stopniowy, panoramiczny obraz w wysokiej rozdzielczości 4K. Znaczy to tyle, że każdy z rozmówców znajdujących się w polu widzenia kamery jest idealnie widoczny na ekranie, nikt nie jest ściśnięty, zniekształcony, ani nie brakuje go na wizji.

Reżyser w akcji

Żeby tego było mało, system został wyposażony w dziewięć procesorów, które dzięki swojej ogromnej mocy obliczeniowej min. mogą automatycznie wykrywać, kto z gości przemawia i inteligentnie dostosować obraz, aby skupić się na danej osobie. Dokładnie tak samo jak byś zrobił ty, skupiając wzrok na mówiącym, gdybyś był z nim pokoju. Kamery można też ręcznie skonfigurować w taki sposób, aby jedna pokazywała osobę mówiącą, druga pokazywała tablice z prezentacją, a trzecia była skierowana na gościa. System potrafi także śledzić osobę przemawiającą po całym pomieszczeniu zmieniając w trakcie transmisji kadry z bliskich na szerokie i odwrotnie. PanaCast 50 można też sterować przy pomocy pilota, na którym znajdują się przyciski do zmiany kamer i stopnia przybliżenia.

Idziemy na Live

Inną bardzo praktyczną funkcją jest Streaming Whiteboard, która przenosi zawartość Twojej tablicy na spotkanie. Jest to funkcja przesyłania zawartości tablicy do komputera, która umożliwia jej transmisję na żywo. System świetnie sobie radzi nawet z tablicą, którą kamery rejestrują pod ostrym kątem. Wtedy korygują obraz, a proporcje wyświetlanego ekranu stają się tak czytelne, jak gdyby kamera stała frontem do tablicy.

Cisza na planie

Spotkania przebiegają w dużo milszej atmosferze wtedy, gdy każdy każdego rozumie. Jestem pewien, że nie raz mieliście zastrzeżenia do jakości pracy zarówno głośników jak i mikrofonu na swoich komputerach. O jakość dźwięku w PanaCast 50 nie trzeba się martwić. Ogromny soudbar skrywa we wnętrzu cztery głośniki i cała masą technologii wspomagających funkcje głosowe, a osiem aktywnych mikrofonów i zaawansowane algorytmy wykrywają osoby mówiące i skupiają na nich swoją uwagę.

PanaCast 50 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnym i szarym. Posiada też różne możliwości montażu. Można go powiesić na uchwycie ściennym, postawić na stojaku stołowym lub zaczepić specjalnym uchwytem do ekranu.

PanaCast 20

Rodzinę Jabra uzupełnia nowość, PanaCast 20, która przyda się nam podczas pracy zdalnej. Jest to sprytna, mała, przenośna kamera, która łączy się w trybie plug-and-play i jest przeznaczona dla indywidualnych uczestników wideokonferencji. PanaCast 20, to urządzenie o kompaktowej konstrukcji, ze zintegrowanym, składanym uchwytem montażowym, pozwalające na łatwe umieszczenie na górze dowolnego ekranu, które zostało opracowane specjalnie z myślą o współczesnym świecie pracy hybrydowej. Kamera została zaprojektowana do wideokonferencji ze wsparciem SI. PanaCast 20 wykorzystuje zaawansowane procesory i 13-megapikselową kamerę, aby zapewnić obraz 4K UHD w czasie rzeczywistym, który jest krystalicznie czysty i bez opóźnień. Bardzo przydatną jest funkcja inteligentnego zoomu, która wykorzystuje SI do ciągłego skanowania i dostosowywania obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze znajdujesz się w centrum kadru.

Mobilna i inteligentna

Kamera PanaCast 20 wykorzystuje inteligentną optymalizację oświetlenia, która jest oparta na sztucznej inteligencji i analizie otoczenia. Sceny, które są ciemniejsze, potrafi rozjaśnić, bardziej rozświetlić, a także ulepszyć obraz przez korektę kolorystyki, balansu bieli i jakości. Z kolei unikalny tryb obrazu w obrazie (Picture in Picture) umożliwia wyświetlanie zbliżenia jako głównego obrazu przy jednoczesnej prezentacji w mniejszym oknie, które w czasie rzeczywistym łączy dwa strumienie wideo w jeden. Wyobraź sobie, że w dłoniach trzymasz i prezentujesz smartfon, który jest widoczny na całym ekranie, a w prawym dolnym rogu znajduje się okienko, w którym wyświetlana jest cała twoja sylwetka. Dane przesyłane z kamery są dobrze zabezpieczone, dba o to zaawansowany, chipset SI Edge, który steruje i obsługuje wszystkie inteligentne funkcje kamery. PanaCast 20 jest wyposażona w zintegrowaną przesłonę, która zapewnia prywatność i pełną kontrolę. Co prawda 20tka nie posiada żadnych głośników, ale marka Jabra ma cała masę przeróżnych urządzeń do odtwarzania dźwięku, od słuchawek dokanałowych z ANC, przez duże, nauszne słuchawki po głośniki mobilne.

Na koniec warto wspomnieć o pierwszej generacji kamer Jabra, o modelu PanaCast, który swoją premierę miał trzy lata wcześniej i od którego cała seria się zaczęła. PanaCast zadebiutował bowiem w roku 2019 jako pierwsze na świecie inteligentne rozwiązanie wideo, typu plug-and-play z panoramą 180° w rozdzielczości 4K. Kamera nadal jest jednym z lepszych, dostępnych na rynku rozwiązań konferencyjnych i jest kompatybilna ze wszystkimi aplikacjami konferencyjnymi audio i wideo, co daje gwarancję, poprawnego działania, niezależnie od urządzeń jakimi dysponuje Twoja firma. Dzięki trzem kamerom, PanaCast obejmuje swoim polem widzenia pełne 180 stopni w jakości 4K. Inteligentny zoom w połączeniu ze sztuczną inteligencją wykrywa osoby znajdujące się w sali, kadruje ich obraz i prezentuje na jednym ekranie. Jest tu też funkcja interaktywnej tablicy, którą mogą się dzielić wszyscy uczestnicy spotkania, także Ci, znajdujący się w innej lokalizacji, ale korzystający też z PanaCast.

A gdyby się nagle okazało, że sytuacja pandemiczna, znowu staje się niebezpieczna i powracają obostrzenia i limity pozwalające na przebywanie w jednym pomieszczeniu kilku osób, to PanaCast 50 sama policzy uczestników konferencji i poinformuje administratora spotkania czy przestrzegane są lokalne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GN Audio.