Wkrótce podkręcimy wszystkie procesory Intel Skylake (nie tylko K)

Procesory marki Intel z grubsza moglibyśmy podzielić na te przeznaczone dla zwykłych użytkowników komputerów oraz entuzjastów (do osobnej kategorii wrzucam Xeony do zastosowań profesjonalnych). Dla drugiej grupy osób stworzono procesory Intel K, które dają możliwość znaczącego zwiększania ich wydajności poprzez podkręcanie, czyli zmianę wartości parametrów ich pracy w BIOSie. Okazuje się, że już niedługo producenci płyt mogą zadbać o to, byśmy mogli z powodzeniem podkreślać tańsze konstrukcje z rodziny Intel Skylake, nieoznaczone literą „K”.
Wytłumaczmy po krótce o co chodzi w podkręcaniu procesorów Intela. Częstotliwość ich pracy to wynik mnożenia taktowania zegara bazowego (zwanego BCLK – base clock) oraz tzw. mnożnika. Aby zwiększyć wydajność pracy procesora należy umiejętnie zmieniać wartości zegara bazowego oraz mnożnika, aby uzyskać jak największy ich iloczyn, pozwalający na stabilne działanie podzespołu. Oczywiście należy przy tym pamiętać o odpowiednio niskiej temperaturze pracy procesora, bowiem zbyt duża może go „zabić”. Procesory Intel K pozwalają na o wiele wyższe ustawienia wartości zegara bazowego, podczas gdy ograniczenia sprzętowe całej reszty procesorów (poza paroma wyjątkami jak np. popularny i tani 2-rdzeniowy Pentium G3258) uniemożliwiają jego skuteczne wykorzystanie. Powód stosowania takich zabiegów jest raczej prosty: chęć wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy z portfeli konsumentów. Okazuje się, że szyki Intelowi pomieszać mogą producenci płyt głównych.Intel skylake OCWszystko zaczęło się od overclockera Dhenzjhen, któremu na zmodyfikowanej płycie głównej SuperMicro C7H170-M, na chłodzeniu azotem, udało się podkręcić zegar bazowy procesora Core i3-6320 do wartości 127 MHz (domyślnie wartość ta wynosi zawsze 100 MHz). Wynik BCLK rzędu 152,8 MHz na procesorze Core i3-6300 uzyskał także na płycie Asus Maximus VIII Gene.
W platformie Intel Skylake zmiana zegara bazowego procesora nie wpływa w żaden sposób na zmianę pracy podzespołów takich jak szyna PCIe, co umożliwiło pośrednio uzyskanie tak dobrego rezultatu. Szybko sprawą zainteresował się serwis Anandtech, któremu udało się nawiązać kontakt z przedstawicielami popularnego producenta płyt głównych – firmą ASRock. Ci stwierdzili, że po nieznacznej modyfikacji BIOSu na ich płytach głównych możliwe jest uzyskanie podobnych wyników w przypadku procesorów Intel bez litery K i że wkrótce udostępnione zostaną aktualizację do wielu wyprodukowanych przez nich płyt głównych. W przypadku Pentium G4400 wzrost wyniósł 20%, Core i3-6300T pracował o 20% wydajniej, a procesor Core i5-6600 aż o 30%. Wszystkie te wyniki uzyskano przy wykorzystaniu chłodzenia powietrzem. Wydaje się, że drogą ASRocka może podążyć również Asus, skoro tak wysoki wynik udało się uzyskać na płycie właśnie tego producenta.Intel skylake OCDo publicznej informacji nie podano jeszcze komunikatu, który zawierałby szczegółowe informacje na temat tego jaka konkretnie zmiana umożliwia osiąganie tak dobrych rezultatów na procesorach, których Intel nie chciał raczej predestynować do takich zastosowań. Możliwość podkręcania czterowątkowych procesorów Core i3 z pewnością uczyniłaby je jeszcze atrakcyjniejszymi w oczach osób, które chcą złożyć stosunkowo niedrogi zestaw do gier komputerowych.
Ciekawi jesteśmy jak zareaguje na to Intel.

Źródło: hwbot, anandtech