Telefony komórkowe w Polsce – ile jest aktywnych numerów?

Wyliczenia GUS mówią jasno – pod koniec marca 2013 roku w Polsce było aktywnych około 54,9 miliona kart SIM. W wynikach badań uwzględniono zarówno posiadaczy abonamentu, jak i osoby korzystające z ofert pre-paid. Co ciekawe, ci drudzy stanowili w przybliżeniu 54% całości – dowodzi to jasno, że abonament cieszy się u nas sporą popularnością.

Duża ilość posiadaczy telefonów komórkowych korzysta również z więcej niż jednej karty SIM, dzięki czemu uzyskano wynik na aż tak dużym poziomie. Raport GUS pokazuje również, że ilość aktywnych kart systematycznie wzrasta – o 7% w stosunku do ubiegłego roku i o 1,1% patrząc na czwarty kwartał 2012 roku.

Wraz z coraz większą ilością używanych kart SIM maleje także liczba osób decydujących się na telefony stacjonarne. Zdaniem GUS w pierwszym kwartale tego roku o 2,7% spadła liczba użytkowników tego typu telefonii, a obecnie liczba linii wynosi około 5,8 miliona. Wartość ta spada zresztą od 2005 roku.

Z badań wynika również, że obecnie na 100 mieszkańców Polski przypada 142,3 karty SIM (końcem grudnia ubiegłego roku było to 140,8, zaś rok temu 133).

Źródło: GUS,