Nowy BIOS AsRocka umożliwia podkręcanie procesorów Intel Skylake bez litery K

W zeszłym tygodniu dostarczyliśmy Wam informację, jakoby dzięki aktualizacji BIOSu w płytach głównych wkrótce można było podkręcać procesory Intel Skylake bez litery „K” w nazwie. Procesory Skylake oznaczone literą „K” były od zawsze droższe od reszty urządzeń, bowiem dawały możliwość zmiany częstotliwości ich pracy poprzez przetaktowanie wartości zegara bazowego. AsRock udostępnił własnie aktualizację oprogramowania płyt głównych z chipsetem Intel Z170, które umożliwiają znaczące zwiększenie wydajności absolutnie wszystkich procesorów Skylake.
Wytłumaczmy po krótce o co chodzi w podkręcaniu procesorów Intela. Częstotliwość ich pracy to wynik mnożenia taktowania zegara bazowego (zwanego BCLK – base clock) oraz tzw. mnożnika. Aby zwiększyć wydajność pracy procesora należy umiejętnie zmieniać wartości zegara bazowego oraz mnożnika, aby uzyskać jak największy ich iloczyn, pozwalający na stabilne działanie podzespołu. Oczywiście należy przy tym pamiętać o odpowiednio niskiej temperaturze pracy procesora, bowiem zbyt duża może go „zabić”. Procesory Intel K pozwalają na o wiele wyższe ustawienia wartości zegara bazowego, podczas gdy ograniczenia sprzętowe całej reszty procesorów (poza paroma wyjątkami jak np. popularny i tani 2-rdzeniowy Pentium G3258) uniemożliwiają jego skuteczne wykorzystanie. Powód stosowania takich zabiegów jest raczej prosty: chęć wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy z portfeli konsumentów. Co stanie się teraz, gdy producenci płyt głównych za pomocą prostej aktualizacji pokrzyżują szyki Intela? Tego jeszcze nie wiadomo. Czy przedstawiciele Intela zdecydują się podnieść przez to ceny wszystkich swoich procesorów?asrock sky ocFunkcja podkręcania procesorów Intel Skylake bez litery „K” w nazwie nazwana została przez AsRocka mianem SKY OC. Tak jak napisaliśmy wcześniej, jest ona dostępna na razie wyłącznie dla płyt głównych na chipsecie Intel Z170, jednak producent płyt głównych zapowiedział już, że trafi także do tańszych urządzeń. AsRockowi udało się uzyskać 19% wzrost wydajności procesora Core i3 6100, 32% w przypadku Core i7 6700 oraz aż 36% na Pentium G4400.
Funkcja SKY OC ma haczyk, ale doprawdy niewielki. Jej aktywowanie wymusza dezaktywację karty grafiki zintegrowanej w procesorze, a także wyłącza funkcje CPU Turbo Ration oraz C-State. To niewielki koszt w zamian za możliwość tak znaczącej poprawy wydajności pracy procesora.

Źródło: AsRock