Budżetowe smartfony dla seniora – oto najlepsze propozycje
Budżetowe smartfony seniora – wybieramy najciekawsze propozycje
Zakup nowego smartfona dla osoby starszej to trudne zadanie. Duży nacisk należy położyć na intuicyjność, prostotę obsługi oraz wielkość wyświetlacza. Nie jest to naturalnie pełna lista cech, którym trzeba się przyjrzeć uważnie. O pozostałych parametrach dowiecie się z dalszej części wpisu.
Jaki telefon dla seniora – podstawowe informacje
Pierwszy dylemat przed jakim staniemy, to odpowiedź na pytanie, czy osoba starsza, której chcemy sprezentować urządzenie mobilne, poradzi sobie ze smartfonem czy raczej preferowałaby tradycyjny telefon komórkowy. Z moich doświadczeń wynika dość jednoznacznie, że każdego seniora bez większego trudu można nauczyć obsługi smartfona w podstawowym zakresie.
Pod pojęciem podstawowego zakresu rozumiem telefonowanie, wysyłanie SMS-ów oraz obsługę mediów społecznościowych, przeglądarki i aplikacji aparatu. Tak naprawdę, więcej nie trzeba. Oczywiście, czasem zdarzają się osoby starsze, które ochoczo korzystają z aplikacji sportowych czy bankowych, jednak doświadczenie pozwala domniemywać, że są to osoby, które są w mniejszości.
Patrząc na telefon dla seniora z tej perspektywy, należy zwracać uwagę na kilka kluczowych cech. Przede wszystkim, ekran musi być odpowiednio duży. Wiele osób starszych ma nieco gorszy wzrok, dlatego też trzeba im nieco pomóc. Duży ekran i nieco powiększona czcionka w ustawieniach systemowych może tutaj zdziałać cuda.
Kolejna kwestia, na jaką warto zwrócić uwagę, to możliwie prosty ekosystem lub dedykowany tryb prosty, który jest na przykład na wyposażeniu telefonów od Xiaomi. Atutem będzie też pojemny akumulator oraz wytrzymała obudowa. Gorąco zachęcam Was do zainwestowania w szkło ochronne i prostego case’a. Nie kosztują one sporo, a znacznie zwiększą odporność smartfona osoby starszej na potencjalne urazy mechaniczne.
Polecane smartfony dla seniora, które nie kosztują zbyt dużo
Tworząc to zestawienie, starałem się wybrać takie urządzenia, które nie będą zbyt drogie. Nawet, jeśli osoba obdarowana może pozwolić sobie na zakup droższego telefonu, to lepszym sposobem jest rozpoczęcie przygody z elektroniką użytkową od taniego smartfona, aby dokładnie poznać pełen zakres jego możliwości. Dopiero po pewnym czasie dobrze byłoby zakupić droższy, wyżej lokowany w portfolio producenta, model.
Motorola Moto E5 Plus
Smartfona bez trudu kupimy za kwotę zbliżoną do 500 złotych. Nie jest to wygórowana kwota, zwłaszcza, gdy spojrzymy na rynek telefonów nieco szerzej. W tej kwocie dostajemy rzetelną, uczciwą konstrukcję, która oferuje dobre podzespoły, na czele z imponującym akumulatorem o pojemności 5000 mAh. Nawet o trzy dni z dala od ładowarki można być w pełni spokojnym.
Ekran ma przekątną 6 cali i pracuje w zadowalającej rozdzielczości HD+. Motorola Moto E5 Plus pracuje pod kontrolą Snapdragona 425. Docenicie też 3 GB pamięci RAM i 32 GB na dane użytkownika, które można rozbudować dzięki wejściu na kartę microSD. Dla osoby starszej to parametry, które bez trudu zapewnią komfortową pracę z urządzeniem.
Aparat główny oferuje pojedynczy, 12 Mpix obiektyw ze światłem f/2.0. Na froncie czeka 5 Mpix kamerka selfie (f/2.2). Oba moduły foto bez trudu poradzą sobie w niezłych warunkach oświetleniowych i wygenerują niezłej jakości zdjęcia. Smartfon pracuje pod kontrolą czystego Androida, który z założenia jest oprogramowaniem niezwykle intuicyjnym. Moto E5 Plus to niezwykle ciekawa propozycja, która świetnie sprawdzi się w dłoniach osób starszych.
Xiaomi Redmi 9A
To budżetowa propozycja od chińskiego producenta, który cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Xiaomi od zawsze walczy bardzo wysoką relacją wyceny do oferowanych możliwości i nie inaczej jest tym razem. Producent nie zapomniał o wydajnym akumulatorze o pojemności 5000 mAh, który zapewni długie dni i godziny z dala od ładowarki.
Nie jest to najmniejszy telefon na rynku, ale z perspektywy seniora, to dobra wiadomość. Wyświetlacz ma przekątną 6,53 cala, deklarowaną jasność 400 nitów i pracuje w rozdzielczości HD+. Xiaomi zdecydowała o zaimplementowaniu procesora MediaTek Helio G25 oraz 2 GB pamięci RAM i 32 GB na pliki użytkownika. Jak na cenę zbliżoną do 400-450 złotych, trudno liczyć na więcej.
Aparat główny ma 13 Mpix matrycę, podczas gdy na froncie firma ulokowała 5 Mpix moduł selfie. Miłym akcentem jest możliwość rozbudowy pamięci w telefonie nawet o dalsze 512 GB. Po takim zabiegu miejsca na pliki nie zabraknie przez długi czas. Po stronie atutów trzeba też wskazać na nowego Androida 10 z nakładką MIUI 12. W ustawieniach telefonu można włączyć tryb prosty, dzięki któremu każdy senior bez kłopotu poradzi sobie z płynną obsługą urządzenia.
Alcatel 1S (2020)
Alcatel powoli wraca do świata żywych. Po dłuższej przerwie producent znów zaczął tworzyć ciekawe, a zarazem atrakcyjnie wycenione smartfony, które przyciągają uwagę wielu osób. 1S 2020 to urządzenie, które wyróżnia się świetnym designem, modułem NFC, który umożliwi realizację płatności bezgotówkowych oraz 4000 mAh akumulatorem.
Wyświetlacz ma przekątną 6,22 cala i oferuje rozdzielczość HD+. Pozytywnym akcentem jest zabezpieczenie go szkłem hartowanym 2,5 D. Mimo wszystko, wciąż rekomendowałbym dodatkowe szkło lub folię ochronną. Ot, dla bezpieczeństwa. MediaTek Helio P22, 3 GB RAM i 32 GB na dane użytkownika to najważniejsze parametry techniczne, które mogą zainteresować seniora. Mówiąc krótko – telefon powinien wyróżniać się dobrą wydajnością.
Ciekawostką jest zastosowanie potrójnego modułu aparatu głównego. Tak, potrójnego. W telefonie, który kosztuje około 420 złotych. Mamy tu zestaw 13 Mpix + 5 Mpix + 2 Mpix. W tej kwocie to parametry, które powinny zapewnić zaskakująco dobre zdjęcia. Na froncie – tak samo, jak w przypadku konkurentów – mamy 5 Mpix moduł, który także zapewni zadowalającą jakość zdjęć oraz rozdzielczość przy wideo-połączeniach z bliskimi.
Huawei Y5 2019
To najtańsza sensowna propozycja, którą – moim zdaniem – warto wziąć pod uwagę. Urządzenie można kupić nawet za 300 złotych, więc może to być całkiem sensowny, a zarazem bardzo tani telefon dla seniora. Jego akumulator ma pojemność 3020 mAh, jednak bez trudu powinien wytrzymać cały dzień z dala od ładowarki.
Wyświetlacz ma przekątną 5,7 cala i pracuje w rozdzielczości HD+. Na fajerwerki – w ujęciu specyfikacji technicznej – nie ma co liczyć, ale do podstawowych zastosowań ten model powinien sprawdzić się całkiem dobrze. 2 GB RAM, 16 GB na dane (na szczęście z opcją rozbudowy) oraz MediaTek MT6761 to podzespoły, które raczej nie niosą ze sobą wielkiego potencjału.
Aparat główny to pojedynczy, 13 Mpix moduł. Na froncie czeka 5 Mpix kamera selfie. Miałem przyjemność testować to urządzenie i mogę zapewnić Was, że w ciągu dnia potrafi ono wygenerować niezłej jakości fotografie. Huawei oferuje tryb prosty, który zapewni osobom starszym duży komfort w zakresie pracy ze smartfonem.
Jaki smartfon dla seniora wybrać – podsumowanie
Na dobrą sprawę, wybór użytecznego smartfona dla osoby starszej rozgrywa się zwłaszcza na płaszczyźnie cenowej. Nie należy jednak oszczędzać za wszelką cenę. Z tego samego względu raczej odradzałbym Wam zakup telefonów typu “no-name”, które mogą budzić wątpliwości w zakresie wsparcia technicznego i gwarancji.
Czasem lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych i cieszyć się pozornie “gorszym”, ale w praktyce, serwisowanym na terenie kraju, urządzeniem. Dobrą praktyką jest wbudowany tryb prosty, jednak czysty Android – wolny od rozbudowanych nakładek różnych firm – także sprawdzi się całkiem nieźle. Pomogłem wielu osobom starszym w migracji na smartfona i mogę zapewnić Was, że nawet wiekowego Androida 8 Oreo bez trudu można poskromić i sprawić, by stał się on urządzeniem, które senior będzie potrafił obsługiwać bez najmniejszego problemu.
Gorąco zachęcam Was do poświęcenia swojego czasu i pomocy w nauce. To, co osobom młodszym wydaje się oczywiste, dla rodziców czy dziadków może stanowić problem nie do rozwiązania. Czasem wystarczy tylko lekko naprowadzić na rozwiązanie, by uczynić czyjeś życie nieco prostszym, lepszym.