Znamy w końcu datę startu Artemidy I

Urzędnicy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ogłosili termin wystrzelenia  kosmicznego systemu rakietowego SLS (Space Launch System) w ramach księżycowej misji Artemida.

Data startu to 29 sierpnia, choć w komunikacie określa się ją mianem „tymczasowa”, a w zanadrzu są jeszcze 2 września i 5 września.

Jim Free, szef programu rozwoju systemów eksploracji NASA, powiedział podczas ogłoszenia terminów: „To są daty, nad którymi dzisiaj pracujemy”. Zaznaczył, że przygotowania będą musiały przebiegać bez zakłóceń, aby NASA zdecydowała się na pierwsze okno startowe. Warunki pogodowe również mają duże znaczenie.

Plany agencji zakładają wystrzelenie statku kosmicznego Orion w kierunku księżyca na szczycie SLS. Ogromna rakieta agencji zostanie zainstalowana na platformie startowej już 18 sierpnia. Od tego momentu będzie czekać na sygnał do startu.

W ten sposób NASA rozpocznie nową, odważną erę eksploracji kosmosu. Artemida I poleci statkiem kosmicznym Orion wokół Księżyca i z powrotem na Ziemię, aby rozpłynąć się w Oceanie Spokojnym. Następna rakieta Artemida II wykona ten sam manewr z astronautami na pokładzie kapsuły Orion. Trzeci statek programu zostanie wystrzelony przy użyciu rakiety kosmicznej SpaceX Starship i zabierze astronautów z powrotem na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od 1972 r. Oczekuje się, że Artemidy II i III rozpoczną swoje misje około 2025 roku.

NASA przeprowadzi generalny przegląd gotowości lotu 22 sierpnia. W tym momencie poznamy decyzję odnośnie do startu SLS w końcówce sierpnia. 

Czytaj także: Na Księżycu mają powstać centra danych