Zimna gwiazda? Nowe odkrycie astronomów!
Astronomowie odkryli nowy bardzo ciekawy obiekt. Jest obecnie najzimniejszą gwiazdą we Wszechświecie emitującą fale radiowe.
W toku badań naukowcy mieli nie lada problem. Nowy obiekt niby był za mały na zwykłą gwiazdę, ale jednocześnie za duży na planetę. Problem polegał na tym, że jak na gwiazdę był on zbyt zimny, gdyż jego temperatura wynosi niewiele ponad 400 stopni Celsjusza.
Wydaje się, że takie odkrycie niewiele wnosi i zapewne takich gwiazd jest dużo więcej. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim dzięki temu odkryciu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć ewolucję gwiazd. Ziemia obraca się wokół Słońca, a Słońce jest gwiazdą więc każda tego typu wiedza jest istotna.
Po drugie dokonanie odkrycia wcale nie było takie łatwe. W naszej galaktyce – Drodze Mlecznej – znajduje się około 100 milionów gwiazd. Natomiast tych, które emitują fale radiowe jak na razie odkryto zaledwie 1000. Astronomom udało się więc uchwycić coś niezwykłego. Ta unikalna gwiazda to brązowy karzeł WISE J0623.
Ma on temperaturę około 700 kelwinów, czyli ponad 420 stopni Celsjusza – taką, jaka jest we wnętrzu rozgrzanego pieca do pizzy. Nam może się to wydawać wysoką temperaturą, ale jak na gwiazdę, to niezwykle zimno. Dla porównania warto dodać, że na powierzchni naszego Słońca temperatura wynosi około 5 tysięcy stopni Celsjusza. Wewnątrz osiąga miliony stopni – czytamy na portalu.
Niestety tego typu obiekty nie są w stanie utrzymać poziomu aktywności atmosferycznej, który generuje emisję radiową w gorętszych gwiazdach. To powoduje, że astronomom trudniej takie unikaty wychwycić.
W odkryciu pomógł nowy australijski radioteleskop SKA Pathfinder. Składa się z 36 anten. To dzięki SKA Pathfinder udało się zidentyfikowano już 3 mln źródeł promieniowania radiowego z których większość to czarne dziury w centrach odległych galaktyk.
WISE J0623 to najchłodniejszy brązowy karzeł wykryty przez fale radiowe i pierwszy przypadek trwałych pulsacji radiowych. Astronomowie spodziewają się, że wykorzystując te metody oraz nowocześniejsze urządzenia uda się w przyszłości znaleźć jeszcze zimniejsze brązowe karły. Ich badanie pomoże też lepiej zrozumieć ewolucję gwiazd i sposób, w jaki egzoplanety-olbrzymy wytwarzają pola magnetyczne podsumowano na portalu.
Czytaj też: Niesamowity biurowiec powstał w Indiach!
Źródło: geekweek, Interia
Grafika tytułowa: Paxton Tomko / Unsplash