Zbadano tajemniczą zbroję sprzed 3500 lat
Zbroja z epoki brązu, którą odkryto w 1960 roku została wykuta około 3500 lat temu. Dopiero teraz doczekała się badania. Podejrzewano, że nie nadawała się do użycia w długich bitwach. Co jednak wykazały testy?
Zbroja została znaleziona w 1960 roku w bogato wyposażonym grobowcu poległego wojownika. Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w pobliżu wioski Dendra w południowej Grecji. Uważany jest za jeden z najstarszych kompletnych pancerzy europejskich epoki brązu. Był on całkowicie nienaruszony, wyglądał solidnie, ale wczesne eksperymenty z replikami sugerowały, że nie nadawał się do użycia w długich bitwach. Czy było to więc tylko strój ceremonialny?
Greccy Marines w akcji
Do akcji weszli żołnierze piechoty morskiej z Greckich Sił Zbrojnych. Podczas nowego badania przeprowadzonego przez naukowców, grupa 13 wojskowych przetestowała zbroję w 11-godzinnej symulacji warunków bitewnych odtworzonych z tekstów historycznych. Odkryli, że kombinezon z Dendra byłby „całkowicie zgodny z przeznaczeniem bojowym” i wymogami wojny.
Z greckiej późnej epoki brązu nie zachowały się żadne przekazy historyczne ani opisy dotyczące zakresu i użycia zbroi typu Dendra. Naukowcy sięgnęli więc do epickiej relacji Homera, czyli 10 dni wojny trojańskiej z Iliady. Wojna trojańskiej toczyła się około 1300–1200 roku p.n.e.
Oszacowali, że wojownicy na późniejszych etapach wojny trojańskiej walczyliby w czerwcu w temperaturze 24–29 stopni Celsjusza i pocili się przy wilgotności względnej 70–85 proc. Codzienne działania wojska trwały prawdopodobnie 11 godzin po typowym śniadaniu składającym się z suchego chleba, koziego sera, oliwek i czerwonego wina.
Zbroja służyła do walki
Ostatecznie, dzięki wyczerpującym wysiłkom żołnierzy piechoty morskiej ubranych w repliki zbroi z Dendra, zespół odkrył, że zbroja nie ogranicza zdolności bojowych wojownika ani nie powoduje poważnego obciążenia dla noszącego.
Nasze wyniki potwierdzają pogląd, że Mykeńczycy wywarli tak potężny wpływ we wschodniej części Morza Śródziemnego, przynajmniej częściowo dzięki swojej technologii zbroi – podsumowują Flouris i współpracownicy.
Badanie opublikowano w Plos One.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Pierwsi ludzie w Ameryce? Kolejne ogromne przesunięcie w czasie!
Grafika tytułowa: Jaime Spaniol / Unsplash