Zawody łazików planetarnych ERC. Silny akcent z Polski!

Do finału European Rover Challenge 2023 w Kielcach zakwalifikowały się trzy drużyny z Polski. To jeden z największych konkursów robotyki planetarnej na świecie.

W finale konkursu zmierzy się 25 zespołów z 12 krajów. Z Polski zakwalifikowały się trzy drużyny, w tym zeszłoroczni zwycięzcy – AGH Space Systems.

European Rover Challenge są to zawody łazików planetarnych połączone z pokazami naukowo-technologicznymi, a także z licznymi debatami. Wstępne kwalifikacje przeszło 25 ekip z 12 krajów.

Wśród finalistów są trzy drużyny z Polski, w tym zeszłoroczni zwycięzcy AGH SpaceSystem. Gościć będą u nas także reprezentanci aż 12 krajów m.in. Szwajcarii, Indii, Niemiec, Bangladeszu czy Egiptu. To najlepsze studenckie drużyny robotyczne na świecie, co jest dla nas dużym wyróżnieniem – powiedział PAP Maciej Myśliwiec z biura prasowego ERC

Tegoroczne zawody, które wystartują 15 września na Politechnice Świętokrzyskiej zostaną przeprowadzone w dwóch formułach. Pierwsza z nich stacjonarna w której udział wezmą roboty skonstruowane przez drużyny. Druga formuła – zdalna przewiduje, że zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym. W tym ostatnim przypadku uczestników poznamy w sierpniu, po zakończeniu kwalifikacji.

Według organizatorów nowości należy spodziewać się nie tylko w innym układzie toru, po którym będą podążać łaziki, ale również w samych łazikach. Ich maksymalna masa zostanie zwiększona do 75 kg. Chodzi o to, aby pomieścić większe baterie i mechanizm wiertniczy, a zespoły będą mogły do wyposażenia dołączyć także drona.

Wśród tegorocznych gości European Rover Challenge nie zabraknie takich postaci jak pisarza science fiction i technolog NASA Lesa Johnsona, profesora Politechniki Monachijskiej, specjalisty od nanosatelitów i konstelacji satelitarnych Alessandro Golkara czy dyrektorki ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space – Marii Antonietty Perino.

Każdy z członków startującego zespołu otrzyma dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie.

European Rover Challenge odbywa się pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorem tegorocznej edycji jest Europejska Fundacja Kosmiczna, członek Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) wraz z Politechniką Świętokrzyską i Miastem Kielce.

Czytaj też: DJI Air 3 oficjalnie!

Źródło: wnp.pl, pap

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay