Zapachy mogą poprawić nasze zdolności poznawcze!

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of California wskazują na silny związek między węchem a funkcjami neurologicznymi. Spadek funkcji poznawczych można uratować za pomocą odpowiedniej stymulacji sensorycznej.

Wszystko wskazuje na to, że wzbogacanie powietrza zapachami poprawia zdolności poznawcze poprzez wzmocnienie połączenia między obszarami neurologicznymi obejmującymi pamięć i podejmowanie decyzji.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 43 mężczyzn i kobiet w wieku od 60 do 85 lat. Badacze dostarczyli 20 rekrutom zestaw naturalnych olejków zawierających zapachy róży, mięty pieprzowej, rozmarynu, pomarańczy, eukaliptusa, cytryny i lawendy, a reszcie grupy rozdano „podróbki”, które zawierały śladowe ilości substancji zapachowej.

Wszyscy uczestnicy przez pół roku musieli używać jednego z olejków z dyfuzorem do perfumowania domu przez dwie godziny każdej nocy, regularnie zmieniając swoje menu zapachów. Następnie wykorzystano zestaw testów neuropsychologicznych do porównania pamięci ochotników, uczenia się werbalnego, planowania i umiejętności przełączania uwagi przed i po sześciomiesięcznej próbie – czytamy na portalu.

Dlaczego zapach?

Węch posiada wyjątkowy przywilej bezpośredniego łączenia się z obszarami pamięci w mózgu, podczas gdy pozostałe zmysły najpierw przechodzą przez wzgórze. Stąd między innymi nasza pamięć często powiązana jest z zapachem, który pozostaje w niej nawet po wielu latach.

Wyniki badań wskazały także wyraźną różnicę między odpowiedziami osób, które miały kontakt z różnymi zapachami i osobami z grupy kontrolnej.

Skan ich mózgów ujawnił również znaczącą zmianę w anatomii łączącej obszary mózgu krytyczne dla pamięci i myślenia – czytamy także.

Czytaj też: Geny można kontrolować?  Nowe ustalenia naukowców

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: Elly Johnson / Unsplash