Z telefonów podstawowych korzysta miliard ludzi. Segmentem rządzą Nokia i iTel

Statystyki robią wrażenie – choć dominacja smartfonów jest bezdyskusyjna, to modele służące głównie do rozmów wciąż odpowiadają za dużą część wszystkich sprzedanych na świecie telefonów.

Telefony podstawowe (feature phones) w dobie tanich smartfonów mogą wydawać się reliktem z odległej przeszłości, ale statystyki mówią co innego. Wg danych IDC w użyciu jest nadal miliard telefonów z ograniczoną liczbą funkcji i bez ekranu dotykowego, i nawet jeśli oznacza to redukcję o 300 milionów egzemplarzy od 2017 roku, to wciąż jest to liczba robiąca wrażenie. 

Czytaj też: Najlepsze smartfony do zdjęć – nasze top 5

Wiceprezes IDC, Francisco Jeronimo, podzielił się też innymi informacjami, stanowiącymi podsumowanie pierwszych 9 miesięcy na rynku telefonów podstawowych. W tym okresie stanowiły one 19% wszystkich sprzedanych telefonów, a 20% tej liczby to sukces zaledwie pięciu najpopularniejszych modeli – ich listę możecie zobaczyć w poście Jeronimo. 

Bestsellery dobrze obrazują, do kogo należy rynek – wg opublikowanych we wrześniu danych o tytuł lidera walczą iTel (26% wszystkich sprzedanych “feature phones” w drugim kwartale 2021 r.) i HMD, czyli producent Nokii (18%), a oprócz w nich w czołówce znajdują się Tecno (14%) oraz Jio i Samsung (oba po 5%).

Źródło: Nokiamob, Statista; Fot: Nokia