Youtube udostępni słuchanie w tle za darmo. Na razie – w jednym kraju

Na tle streamingowej konkurencji Youtube jest wyjątkiem, ale już wkrótce może zacząć szukać kompromisu i pozwolić na odpalanie filmików nawet na smartfonie włożonym do kieszeni.

Korzystanie z Youtube’a na smartfonie bez opcji premium potrafi być uciążliwe – bez możliwości odtworzenia filmów w tle jesteśmy skazani na przypadkowe zamknięcia karty czy brak możliwości równoczesnego wykonywania innych zadań. Dla Youtube to oczywiście jeden z najlepszych wabików na ofertę płatną, dlatego zaskakującą, choć niewątpliwie wyczekiwaną informacją jest wprowadzenie darmowego odtwarzania w tle już od listopada.

Kanadyjski oddział Google’a zapowiedział na Twitterze, że Kanada będzie pierwszym z krajów, które będą mogły cieszyć się funkcjonalnością – co sugeruje, że nie jest to eksperyment ograniczony do jednego kraju. Na razie jednak rzecznicy serwisu każą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o dodatkowe informacje i rozwijanie usługi na kolejne kraje.

Youtube jest jedynym ze streamingowych gigantów, takich jak Spotify, Tidal czy Apple Music, który za korzystanie z aplikacji w tle wymaga dodatkowych opłat. Od kilku lat serwis stawia jednak duży nacisk na swoją ofertę muzyczną, właśnie w Spotify, a nie na przykład w Netfliksie widząc głównego konkurenta. Kilka miesięcy temu aplikacja Youtube Music, nad którą pieczę sprawuję Lyor Cohen – legendarny manager branży muzycznej – stała się główną muzyczną aplikacją w rodzinie Google’a, zastępując Google Play Music. Być może sprostanie standardom narzuconym przez konkurencję będzie kolejnym krokiem w jej rozwoju.