Kolejne apele o zablokowanie TikToka w USA

W liście skierowanym do Tima Cooka i Sundara Pichai amerykański senator Michael Bennet zażądał, aby Apple i Google „natychmiast” usunęły TikToka ze swoich sklepów z aplikacjami.

To kolejne działanie przedstawiciela kongresu skierowane przeciwko chińskiej aplikacji. Od początku roku Republikanie i Demokraci, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, wzywają do szybkiego nałożenia surowszych ograniczeń w zakresie gromadzenia danych lub ogólnokrajowego zakazu korzystania z aplikacji.

„Ogromny wpływ TikToka i agresywne gromadzenie danych stanowią szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA ze względu na zobowiązania spółki macierzystej wynikające z chińskiego prawa” – napisał Bennet. „Biorąc pod uwagę te poważne i rosnące obawy, proszę o natychmiastowe usunięcie TikTok z odpowiednich sklepów z aplikacjami”.

Bennet, członek Senackiej Komisji ds. Wywiadu, jest pierwszym prawodawcą, który zwrócił się z apelem o usunięcie aplikacji bezpośrednio do dostawców sklepów z aplikacjami, takich jak Apple i Google.

Od ponad trzech lat TikTok utknął w negocjacjach z rządem federalnym, przede wszystkim z Komitetem ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), w celu dalszego działania swojej aplikacji w USA.

TikTok zaczął być przedmiotem zwiększonej kontroli w czasach prezydentury Donalda Trumpa. Powodem były obawy przed udostępnianiem chińskim władzom danych amerykańskich obywateli.

Wezwania do zakazania aplikacji wzrosły po ujawnieniu, że pracownicy ByteDance wielokrotnie uzyskiwali dostęp do danych użytkowników z USA w ciągu ostatnich kilku lat.

Jeszcze w grudniu Forbes informował, że pracownicy ByteDance w niewłaściwy sposób pozyskiwali dane zebrane od użytkowników z USA. Ci bowiem, którzy badali wcześniejsze wycieki wewnętrznych dokumentów firmowych, przeglądali dane co najmniej dwóch reporterów. ByteDance potwierdził raport i powiedział, że zwolnił wszystkich czterech pracowników, którzy uczestniczyli w programie.

Czytaj także: FBI ostrzega przed TikTokiem