Wymagania systemu Android w górę!

Android 13 zadebiutował na rynku stosunkowo niedawno. Z tego też powodu mogą korzystać z niego obecnie nieliczni użytkownicy smartfonów i tabletów. Jak się okazuje, Google podnosi właśnie wymagania, które będą musiały spełnić urządzenia mające otrzymać certyfikację GMS, czyli możliwość korzystania z usług koncernu z Mountain View.

fot. Google

Android nie dla słabych smartfonów?

Do tej pory producenci mogli serwować nam oprogramowanie od Google na pokładzie stosunkowo słabych smartfonów. Już wkrótce to ulegnie zmianie. Koniec z wciskaniem nam urządzeń o miernych specyfikacjach? Jak się okazuje, certyfikacji Google (czyli dostępu do GMS – pakietu usług z Mountain View, w tym Sklepu Play) nie otrzymają urządzenia oferujące mniej niż 2 GB pamięci RAM. Jednocześnie podano do publicznej wiadomości informację, że Android Go, czyli lżejsza wersja systemu dla słabszych smartfonów, nie będzie licencjonowany dla urządzeń z mniejszą ilością pamięci wbudowanej, niż 16 GB.

To złe wieści dla producentów tanich smartfonów z Chin. Właśnie oni bardzo często serwowali nam niezwykle tanie urządzenia o mocno zaniżonej specyfikacji. Taki sprzęt był niezwykle tani i przystępny cenowo nawet dla fanów Androida o najmniej zasobnych portfelach. Bardzo często jednak nie nadawał się do niczego. System działał na takich smartfonach w sposób ociężały do tego stopnia, że nie było możliwe komfortowe korzystanie zarówno z aplikacji, jak i z przeglądarki internetowej.

Czytaj też: Nowości Motoroli oficjalnie w Polsce!

Problem niezwykle słabych smartfonów pracujących pod kontrolą Androida nadal jest bardzo palący. Miejmy nadzieję, że Google ukróci praktyki niektórych koncernów z Chin i że Android będzie trafiał na pokład przynajmniej przyzwoicie wyposażonych urządzeń.

Grafika tytułowa: Google