Wielki odkurzacz na orbicie? NASA wybrała firmy do sprzątania śmieci w kosmosie!

NASA zdecydowała się wesprzeć sześć małych amerykańskich firm, aby rozwinęły odpowiednią technologię do usunięcia śmieci kosmicznych. Problem zaczyna być coraz bardziej palący.

Agencja ostatecznie wybrała sześć firm, które mają otrzymać 20 milionów dolarów na opracowanie prototypów, które zostaną przetestowane podczas lotów kosmicznych.

Jak podano jest to część wcześniejszego programu wsparcia NASA w ramach Small Business Innovation Research . Do tej pory w ramach tego programu zainwestowano prawie 180 milionów dolarów, a obejmuje on przede wszystkim firmy zatrudniające mniej niż 500 pracowników.  

Śmieci w kosmosie stwarzają istotny problem zagrażający startom kolejnych misji. Powodują też wzrost ich kosztów. Coraz częściej astronauci muszą omijać większe fragmenty pozostałości po rakietach czy satelitach co wpływa na większe zużycie paliwa. Poza tym istnieje realna groźba zderzenia się z większym fragmentem i doprowadzenia do katastrofy.    

W celu ograniczenia tych problemów mają zostać opracowane cztery technologie.

Firma Busek (Natick, Massachusetts, USA) ma ulepszyć możliwości napędów impulsowych i autonomicznego zejścia z orbity (deorbitacji) dla małych satelitów wykorzystujących nietoksyczny materiał pędny. CU Aerospace (Champaign, Illinois, USA) opracuje silnik do stosowania w małych satelitach, aby umożliwić wielokrotne misje wychwytywania kosmicznych śmieci i zrzucania wielu ładunków do 180 kg w ciągu pięciu lat – czytamy na portalu.

Kolejna firma, czyli Flight Works ma za zadanie przenieść swoją technologię wbudowanych możliwości tankowania na potrzeby misji aktywnego usuwania kosmicznych śmieci, a Vestigo Aerospace ma zademonstrować technologię kosmicznych żagli do deorbitacji małych satelitów.

Problem z pyłem

NASA jest zainteresowana także technologią, która będzie potrzebna w przyszłości na przy eksploracji powierzchni planet i księżyców, a w szczególności Księżyca i Marsa. Chodzi o wszechobecny pył, który wpływa na funkcjonowanie łazików. W tym projekcie agencja wybrała dwie firmy.

Firma Applied Material Systems Engineering, Inc. (Streamwood, Illinois, USA) zademonstruje w symulowanych środowiskach kosmicznych swoją technologię powłok odpychających pył. Natomiast ATSP Innovations (Houston, Teksas, USA) stworzy prototypowe rozwiązania w zakresie materiałów łożyskowych – podsumowano w materiale.

Czytaj też: Misja Polaris Dawn ponownie przełożona. Kłopoty ze skafandrem?

Źródło: bankier.pl, pap

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash