Wi-Peep widzi przez ściany

Zespół naukowców z Uniwersytetu Waterloo stworzył urządzenie o nazwie Wi-Peep, które zamontowane na dronie może wykorzystywać obce sieci Wi-Fi.

Urządzenie przelatując blisko budynku, może wykorzystywać sieć Wi-Fi mieszkańców, aby szybko identyfikować i lokalizować urządzenia obsługujące Wi-Fi.

Wi-Peep wykorzystuje lukę, którą naukowcy nazywają grzecznym Wi-Fi (polite Wi-Fi). Nawet jeśli sieć jest chroniona hasłem, inteligentne urządzenia będą automatycznie reagować na próby kontaktu z dowolnego urządzenia w zasięgu. Wi-Peep wysyła kilka wiadomości do urządzenia podczas lotu, a następnie mierzy czas odpowiedzi na każde z nich, umożliwiając identyfikację lokalizacji urządzenia w promieniu jednego metra.

Dr Ali Abedi, adiunkt informatyki w Waterloo, wyjaśnia znaczenie tego odkrycia.

„Urządzenia Wi-Peep są jak światła w zakresie widzialnym, a ściany jak szkło” – mówi Abedi. „Korzystając z podobnej technologii, można by śledzić ruchy ochroniarzy wewnątrz banku, śledząc lokalizację ich telefonów lub smartwatchy. Podobnie złodziej może zidentyfikować lokalizację i typ inteligentnych urządzeń w domu, w tym kamer bezpieczeństwa, laptopów i inteligentnych telewizorów, aby znaleźć dobrego kandydata do włamania. Dodatkowo obsługa urządzenia za pomocą drona sprawia, że ​​można z niego korzystać szybko i zdalnie bez większych szans na wykrycie użytkownika.”

Naukowcy badali w przeszłości luki w zabezpieczeniach Wi-Fi przy użyciu nieporęcznych, drogich urządzeń, Wi-Peep wyróżnia się ze względu na swoją dostępność i łatwość transportu. Zespół Abedi zbudował go przy użyciu drona zakupionego w sklepie i łatwego w zakupie sprzętu za 20 USD.

„Gdy tylko odkryto lukę w Polite Wi-Fi, zdaliśmy sobie sprawę, że tego rodzaju atak jest możliwy” — powiedział Abed

Zespół zbudował Wi-Peep, aby przetestować swoją teorię i szybko zdał sobie sprawę, że każdy z odpowiednią wiedzą może z łatwością stworzyć podobne urządzenie.

Zespół naukowców wzywa producentów Wi-Fi do wprowadzenia sztucznych, losowych zmian w czasie reakcji urządzeń, co sprawi, że urządzenia takie jak Wi-Peep, będą bardzo niedokładne.

Czytaj także: Które pasmo Wi-Fi wybrać?