Wenezuela chce wysłać własnego astronautę w kosmos! Pomogą Rosjanie?

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos oznajmij niedawno, że z Wenezuelą prowadzone były rozmowy na temat przygotowania i wysłania w kosmos astronauty z tego kraju. Oczywiście wszystko odbyłyby się przy ścisłej współpracy z Rosjanami.

Do spotkania szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos – Jurija Borysowa – z wiceprezydent Wenezueli – Delcy Rodriguez – doszło podczas wizyty w Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. Delegacja zobaczyła między innymi symulator rosyjskiego segmentu, będącego częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także Sojuz MS służący do transportu załogi na placówkę orbitalną.

Rozmawialiśmy o przygotowaniach i wystrzeleniu wenezuelskiego kosmonauty. Niewiele krajów wchodzi do klubu załogowych lotów kosmicznych. Wenezuela wyraziła chęć przyłączenia się” – powiedział szef Roskosmosu Jurij Borysow, cytowany przez portal.

Wenezuela już wcześniej sygnalizowała swoje ambicje dotyczące kosmosu. W ubiegłym miesiącu pojawiła się w mediach informacja o ewentualnym wysłaniu kosmonauty z tego kraju na Księżyc z pomocą Chin. Jest to zapewne pokłosiem szeregu umów i porozumień jakie zostały podpisane pomiędzy prezydentami obu krajów.  To właśnie podczas wrześniowej wizyty w Chinach prezydent Maduro powiedział o możliwości szkolenia w przyszłości astronautów z Wenezueli w Chinach.

Media zwracają także, uwagę, że w połowie lipca 2023 roku Zhang Kejian, administrator Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej i Gabriela Jimenez, wiceprezydent Wenezueli i minister nauki i technologii podpisali podczas spotkania w formie wideo wspólne oświadczenie dotyczące uczestnictwa państwa z Ameryki Południowej w chińskim projekcie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych.  

Według przedstawicieli sektora kosmicznego Państwa Środka, partnerstwo będzie obejmować współpracę w zakresie opracowywania nowych technologii, demonstracji oraz wdrażania jej. Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r. – podsumowano w materiale.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Teleskop Gaia przesłał kolejny pakiet danych. Setki milionów nowych gwiazd!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash