Ważne znalezisko w Polsce! Dowód na rozwój kultury celtyckiej?

Archeolodzy uważają, że starożytny hełm świadczy o tym, że Celtowie osiedlili się w tym regionie, aby chronić swoje zapasy cennego bursztynu.

Archeolodzy w Polsce dokonali rzadkiego znaleziska – 2300-letniego brązowego hełmu i innych artefaktów, które po raz pierwszy dowodzą, że ludy celtyckie zamieszkiwały północną część kraju.

Celtowie (przez Rzymian nazywaniu też Galami) kolonizowali południową Polskę około 400 r. p.n.e., ale to pierwszy dowód ich obecności na północy. Archeolog Bartłomiej Kaczyński z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który kierował wykopaliskami stwierdził, że prawdopodobnie osiedlili się tam, aby zabezpieczyć zapasy cennego bursztynu.

Hełm, podobnie jak inne celtyckie znaleziska, jest dowodem obecności Celtów – powiedział Kaczyński portalowi Live Science.

Według niego jest to najbardziej wysunięte na północny wschód miejsce w Europie, w którym zostały udokumentowane. Hełm wykonany z cienkiej brązowej blachy, pierwotnie podszyty skórą lub tkaniną, jest w celtyckim stylu „Berru”, ma stożkowaty wierzchołek i charakterystyczny kark, znany z wielu pochówków książęcych.

Prawdopodobnie pełnił on nie tylko funkcję podkreślania pozycji właściciela, ale i funkcję militarną. Był to przedmiot kojarzony z celtyckimi elitami – powiedział Kaczyński.

Zespół z Muzeum Archeologicznego i Uniwersytetu Warszawskiego odkrył hełm w sierpniu na stanowisku archeologicznym Łysa Góra w pobliżu miasta Chorzele, około 105 kilometrów na północ od Warszawy.

Wiele artefaktów

Oprócz hełmu archeolodzy znaleźli w tym miejscu ponad 300 starożytnych artefaktów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wśród nich znalazły się cztery żelazne topory i żelazny miecz, które są niezwykłe w tym regionie i które sugerują, że Celtowie pomogli wprowadzić tam metalurgię żelaza.

Wśród odkrytych artefaktów są także, ozdoby i broszki w stylu celtyckim, a także kilka narzędzi używanych w południowej Europie, ale nieznanych w ówczesnej Polsce takie jak: żelazne dłuta, kosy i nożyczki.

Zdaniem naukowców Łysa Góra była ważnym miejscem na „szlaku bursztynowym” na południe i prawdopodobnie pełniła funkcję faktorii handlowej między płaskim i suchym regionem Mazowsza a wzgórzami, jeziorami i mokradłami Warmii i Mazur położonymi dalej na północ.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Kamień używany jako ogranicznik drzwi okazał się wart fortunę

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E