Ważne zmiany w mObywatelu przeforsowane!
Aplikacja mObywatel zrewolucjonizowała korzystanie z e-dokumentów w naszym kraju. W najbliższych latach jednak jej funkcjonalności zostaną w znaczący sposób rozszerzone. Prezydent podpisał właśnie kluczową ustawę związaną z popularnym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć na ten temat?
mObywatel zrównany z dowodem osobistym
Nowa ustawa wprowadza równość między dowodem osobistym, a mObywatelem. Oznacza to, że z aplikacji skorzystamy teraz także w urzędach lub w bankach. Poza tym do mObywatela trafią mobilna legitymacja służbowa nauczyciela oraz mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela oraz mobilny dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodów medycznych.
W aplikacji pojawi się także tymczasowe prawo jazdy – zaraz po zdaniu egzaminu praktycznego – po to, by kierowca nie musiał wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów do momentu wydania „plastiku” w urzędzie. Ustawodawca zapewnia także, że w niedalekiej przyszłości wiele określonych podmiotów otrzyma możliwość kompletnego zarządzania wydawanymi przez siebie dokumentami w ramach mObywatela.
Do aplikacji mObywatel trafią z czasem kolejne dokumenty oraz opcje. Ministerstwo Cyfryzacji planuje umożliwić nam w dłuższej perspektywie czasu załatwianie za pośrednictwem aplikacji wielu spraw urzędowych. Można więc założyć, że zostanie do niej wprowadzone specjalne podmenu odpowiedzialne za składanie różnych wniosków, czy też wysyłanie różnych pism. Na pewno konieczne będzie także zintegrowanie usługi z serwerami serwisów rządowych.
Czytaj też: Program samodzielnej naprawy od Samsung już w Polsce!
Dajcie znać w komentarzach, czy na co dzień korzystacie z mObywatela. Czy Waszym zdaniem ta aplikacja w znaczący sposób odmieniła sposób, w jaki korzystamy z usług publicznych? Dajcie znać w komentarzach!
Grafika tytułowa: Luis Villasmil / Unsplash